ТЕМА: Болка во градите

Мислење 26 Јун 2010, 14:57

kje ve molam za sovet.decko mi posle dve 3 god aktivno pusenje gi ostavi cigarite no posle pola godina po4na da 4ustvuva golema bolka vo gradite koja nikako ne mu pominuva.ne saka da ide na lekar nemozam da go nateram a sakam da mu pomognam.nemoze ni da se ispravi od bolka a se nema ni mavnato ni niso.na momenti go secnuva i posle ima tapa bolka.dali moze da mi kaze nekoj od sto e.pozz
Аватар на корисникот
srcushka

Фем почетничка
 
24
Мислења: 41
Зачленет: 04 Мај 2010, 15:15

Мислење 26 Јун 2010, 15:30

Вака никој не може да ти каже за што се работи,мора на преглед. Единствена опција ти е да одите на лекар, мораш некако да го натераш. А не е мала работа болка во градите, може да биде од било што. Затоа, под итно кај матичниот лекар, а после кај што ќе ве упати тој.
Annath

Црвено цветче
 
549510414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 26 Јун 2010, 15:37

Се согласувам со Annath, таа болка може да биде резултат од цигарите, а може да биде и сосема нешто друго, затоа МОРА да оди на лекар, сепак здравјето му е во прашање..
Аватар на корисникот
emce-kremce

Жолто цветче
 
720
Мислења: 1163
Зачленет: 03 Дек 2009, 13:48
...ДОСТОИНСТВОТО е најпривлечно од сите квалитети...

Мислење 26 Јун 2010, 16:15

sekoj den mu vikam da ideme on ne saka vika mi pomina ama pak go zdoboluva.sea i4 ne pusi ali pak se pojavuva.fala vi pa kje vidime sto ponatamu:D
Аватар на корисникот
srcushka

Фем почетничка
 
24
Мислења: 41
Зачленет: 04 Мај 2010, 15:15

Мислење 07 Јул 2010, 13:53

Devojce ne sakam da te plasam ama moras da go nateras decko ti vednas da odi na pregled . Taka se odnesuvase i tako mi( isto taka mlad i pusac) i postojano ja ignorirase bolkata vo gradite pa koga otide na lekar mu bese dijagnosticiran karcinom na belite drobovi vo posleden stadium. Koga go nosevme na hemoterapii imav moznost da vidam mnogu mladi luge so slicni dijagnozi. MIslam celta mi e da ne te isplasam nego da ti posocam deka potrebno e na vreme da se intervenira so odenje na lekar zatoa sto stanuva zbor za premnogu cuvstvitelen predel vo nasiot organizam i sekakovo odlaganje moze da znaci komplikacii.Daj boze da ne e nisto seriozno i gospod neka go cuva i neka bide so nego, ama mora da znaes deka ponekogas samite si ja kroime sudbinata.
Ti sekako si tuka da mu pomognes i da go upatis na greskata sto ja pravi.
kacumka

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 29 Јун 2010, 09:57

Мислење 12 Окт 2011, 21:50

kacumka напиша:Devojce ne sakam da te plasam ama moras da go nateras decko ti vednas da odi na pregled . Taka se odnesuvase i tako mi( isto taka mlad i pusac) i postojano ja ignorirase bolkata vo gradite pa koga otide na lekar mu bese dijagnosticiran karcinom na belite drobovi vo posleden stadium. Koga go nosevme na hemoterapii imav moznost da vidam mnogu mladi luge so slicni dijagnozi. MIslam celta mi e da ne te isplasam nego da ti posocam deka potrebno e na vreme da se intervenira so odenje na lekar zatoa sto stanuva zbor za premnogu cuvstvitelen predel vo nasiot organizam i sekakovo odlaganje moze da znaci komplikacii.Daj boze da ne e nisto seriozno i gospod neka go cuva i neka bide so nego, ama mora da znaes deka ponekogas samite si ja kroime sudbinata.
Ti sekako si tuka da mu pomognes i da go upatis na greskata sto ja pravi.

:tmi: еве гледам многу Ја читаат темава и мене последниве неколку дена ме стега нешто кај градите и се мислам што да правам значи не сум настината последниве месеци немам нагон за кашлање но сепак осеќам притисок како некој да ми стапнува на градиве иначе си пушам и по 8 до 10 цигари на ден ! се мислам да престанам неколку дена и ако успеам толку да престанам за стално сега стварно сум уплашена а за на лекар исто ми е страв да не ми кажат нешто страшно незнам :puke: што да правам ! :sweat:
п.с. плус пред некојден бев на погреб кај една познаничка која почина од некаква болест на белите дробови и од тој ден уште повеке ме стегат ?!:?! можеби е повеке од страв ама сепак осекам стегање !
Аватар на корисникот
soco

Сино цветче
 
163181
Мислења: 416
Зачленет: 12 Мар 2011, 18:51

Мислење 03 Јан 2012, 01:28

Moze da e od cigarite a moze i da e nastinka pa ne mora da pomisluvame na najlosoto,eden pregled se ke resi ;)
Аватар на корисникот
Ellyy

Фем почетничка
 
06
Мислења: 21
Зачленет: 14 Дек 2011, 21:57
Слика

Мислење 21 Јан 2013, 11:02

Vaka i jas sum pushac 100godini no nikogash neam problem so toa eve sea eden mesec imam problem so (plukja ili rebra) neznam ni jas shto me boli na lekar neam nikogash otideno taka da mislam deka i sea nema da pojdam pa molam za nekoj sovet sho kako moze da napravam inace bolkite se umiracki nemozam da spijam nikako na niedna strana nemozam da zemam i ispushtam vazduh do kraj i koga kje mi e ladno pochnuvam da se gusham. Vi blagodaram odnapred :D
oliver-oki

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 21 Јан 2013, 10:55

Мислење 23 Јун 2013, 22:48

Девојки ве молам за совет, некако многу сум исплашена :(
Татко ми веќе подолг период на моменти осеќа болка во градите, на левата страна. Така ќе го фати 1-2 држи и пушта, после некое време или неколку дена пак.
Инаку пушач е, пуши по пола кутија на ден сигурно ( ако не и повеќе), и прилично има нервози на работа. Многу ми е страв да не е нешто со срцето. Мислам дека пред неколку години беше на лекар, и колку што знам јас ништо сериозно, не сум сигурна дали му дадоа некои апчиња (мислам да). Што би можело да биде? Мене многу ми е страв да не е нешто срце недабоже.. :(
Аватар на корисникот
cvetce93

Жолто цветче
 
506198
Мислења: 1401
Зачленет: 23 Јан 2011, 22:53
Не го исмејувај тој којшто поради љубовта ја загубил гордоста, туку тој којшто поради гордоста ја загубил љубовта. <3

Мислење 24 Јун 2013, 07:32

prasaj-ginekolog-f68/bolki-vo-gradite-t13055/10.html#p1687862
Еве овде ја има истата тема.
Аватар на корисникот
m.a.f.i

Зелено цветче
 
16849
Мислења: 523
Зачленет: 29 Јул 2012, 21:32
Локација: (Marble Caves), Chile
Држи ја среќата како птица – што понежно и полесно! Ако се чуствува слободна, со задоволство ќе ти остане во раката.

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, Alexa [Bot], Andri.jana, Google [Bot], Ivan333999, shopingfeminka и 32 гости