1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Jас сега вадев 6 на која што немаше заб, само корен и исто ти го вади само не со клешта него со едно како штрафцигер :)
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Aко мислиш на отокот од анестезијата е неколку саати барем кај мене е така, а ако ти е отокот од болен заб тогаш неколку дена.
     
  3. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Па незнам ми го правеше забот и пломба ми стави но еве 4-5 часа поминаа ништо...
     
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Да во ред, но отокот ти е од кога го стави лекот, или пак со отечен заб отиде ?
     
  5. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    ^ Отокот ми е од анестезијата. Ми рече докторката дека ми го умртвувала живецот на еден заб а на другиот пробала ама не можела да го спаси и ми стави пломба (мислам на двата заба). Инаку не отидов со оток туку со болка огромна. Еве утрово отокот е намален но баш на тоа место каде што се наоѓаат тие два заба ме боли при допир или некое движење и уште ми е отечено.
     
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Епа не се секирај ке спадне, и болката е нормална од анестезијата, јас два дена после тоа ја осекам при допир или при движење.
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. laly.k

    laly.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki dali nekoja od vas vadela nerv od mrtov zab? Mojot stomatolog me ubeduva deka nema potreba od anestesija bidejki ne boli. Ako znaete kako e pisete
     
  8. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    јас како што знам а мислам дека имам и лично такво искуство поминато дека кога се умртвени корените дека не боли бидејки тоа е болката нервот , но ако се умртвени тоа не осеќа болка
     
  9. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    79
    Имам лек на 3 заба, треба да седат 5 месеца, мене ми седат веќе 7ипол месеци, не ме болат. Дали постојат некакви компликации доколку не ги извадам лековите од забите ?
     
  10. ToTiJeZivot

    ToTiJeZivot Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, имам проблем со моите заби.
    Значи, забите се претежно криви, не се извадени сите, забите на горната вилица ми се ептен искривени најнапред, оставаат голем простор до четворката и сега таму се појави во тој празен простор ми се појави мал израсток, што не личи на заб, нема таква форма, но претставува проблем за жлабината ме грепка малце. Сега ме интересира дали да носам фиксно апаратче, дали ќе има шанси да ми ги исправи забите на моиве 15 ипол години или тешко и каков е овој проблем што го имам, немој нешто опасно да е?
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Зависи за што е лекот. Мали се шансите да имаш некој проблем, но заби затворени со лекчиња не се исто заштитени како забите кои се пломбирани. Да не почнат да се расипуваат од друга страна, или да почнат да се кршат. Оди да ги досредиш со време, зошто ако почне нешто да боли џабе си ги носела лековите, ќе треба да почне процедурата пак од почеток.

    На 15 години си таман за фиксна протеза. Колку и да ти е лоша ситуацијата, се може да се среди. Може ќе го носиш апаратчето подолго од просечното време, ама сигурно може да се среди. Разговарај со специјалист ортодонт за да ти објасни како ќе оди процедурата и што точно треба да се направи, зошто се што е расипано или за вадење се средува пред ставањето на протезата.
     
  12. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Вчера ми извадија заб (инаку прв пат вадам стален заб),ама денес цел ден ме боли местото.Имам лоша миризба во устата и кренав температура.Дали ми има загноено непцето и дали ќе ми помогне оспен да пијам на пр.?
     
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Нормално е да боли местото, раничка како раничка - боли. Лошата миризба исто така не е многу чуден знак. Компликации после вадење заб можат да се појават, на пример сува рана - тоа боли премногу и мора да се оди на киретажа - да се „разбуричка“ раната, да прокрвари пак и да се наполни со крв (просто кажано) за да би можела да продолжи со процесот на заздравување.

    Инаку, оспен или било што не ти препорачувам да пиеш на своја рака. Единствено можеш да земеш некое апче против болки (аналгин, аспирин, вентор...) но да не биде тоа атибиотик.

    И, секако, ако болката продолжи со ист интензитет и во следниот ден-два, задолжително назад кај стоматологот.
     
    На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pinklife

    pinklife Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    2
    Дали секогаш афтитие болат.Мене не ме болат а сега ми излегоа едни вакви како на сликата што би можело да е тоа https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... HnYHWlxccA да не е некоја инфекција од орален секс дали би можело да е кондилом ?
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски

    Јас се имам правено операција на двата долни умници. Мене ми беа пред никнување и операцијата е со локална анестезија, значи будна си кога ќе ти го вадам забот. Во текот на операцијата воопшто не боли. После операцијата нема да можеш да јадеш, тврдо не ќе можеш и не ќе можеш силно да ја отвориш устата. Тешко ќе ти биде да јадеш. Ќе мора да чуваш ладни облоги и ако потечиш многу стоматологот ќе ти препише апчиња. Внимавај во спиењето јас еднаш не сакајќи се мавнав во сонот и мислев ќе умрам од болка. По неколку месеци го извадив другиот и во текот на операцијата малку се закашлав, друго ништо не беше страшно. Препорака моја, операцијата прави ја кога имаш помалце за учење и кога си на распуст. :)
     
  16. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Дечки, имам проблеми со здивот во последно време.
    Имено забите ми се бели, 3 до 4 пати ги мијам дневно, ги 'стругам' со кора од лимон, пред легнување најобавезно ги мијам. Немам расипан заб итн.
    Е сега прашањето ми е, последниот месец наутро имам непријатен здив, некако.. ептен чудна миризба.
    А во текот на денот, воопшто немам проблеми со тоа.
    Зошто? :)

    И дали треба да се чистат забните џебови? И како оде постапката? И дали има последици некои?
    Дека на мајка ми и беа чистени, па сега има проблеми од премногу топли и ладни јадења/течности.
     
  17. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    79
    Пред некој ден правев операција на 8. Ништо страшно, поубаво никогаш не сум си поминала. Не било ништо страшно.
    Праѓањето ми е, бидејќи прв пат вадам заб (плус со операција), дали е можно одредено време да имам лоша миризба? Заборавив да кажам дека сеуште имам конци во устата.
    Благодарам.
     
  18. emi-lly

    emi-lly Нов член

    Се зачлени на:
    7 март 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Имам проблем со здивот значи ни мастика ни кога ги мијам забите не ми помага само колку пола саат 1 саат држи после исто како да не сум ги мила срам ми е со луге да правам муабет некој д ами помогне? до сега никогас не сум го имала овој проблем а забите се ми е добро тогаш во што е проблемо
     
  19. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Хеликобактер е многу често појава за ова , и јас го имам истиот проблем , иди испитај колку ти е позитивна бактеријата во 95% од случаите кога немаш покварен заб овој е проблемот
     
  20. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Ako ima nekoj da mi odgovori vemolam.Gornata sedumka mi beseskrsena na pila zabolekarot mi rece deka moze da se umrtvi zabot da se stavi kolce i navlaka neznam potocno sto kako i se resiv.Bi neli treba da se odi nekolku pati da smenuva nesto neli dodeka se umrtvi e sega mene zabov denes pak mi se skrsi i mi ostana uste cetvrtina zab ke ima sansi da se sredi ili ke treba da mi go vadi.