1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. san4ej

    san4ej Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Dali ke moze nekoj da mi odgovori na moeto prasanje? Dali postoi nekoja zamena za implantot? Bidejki jas nemam 5-6-7 i sakam tamu da stavam most no nemam drug zab na sto bi se drzel mostot,dali ima nekoj drug nacin tamu da prikacam zab za da si stavam most? Fala vi mnogu
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Прво, тоа заб синус не постои, тоа е нормален заб кој е во контакт со синусот над него. Вадењето е како и секое друго, анестезија ќе стават, ништо не се осеќа. Доколку при вадењето се отвори простор према синусот, се прави синусопластика за да се заштити синусот од инфекции и понатаму заздравувањето на раната е како и обично. Најчесто се шие местото, за недела дена се вадат конците. Можно е да има болка и оток неколку дена, ако има потреба ќе препишат антибиотици. Ништо страшно. Само следи ги советите на докторите.

    Ако сите заби ти се во ред и редовно одиш на забар, ќе ја исклучам можноста да имаш пародонтални џебови кои се полнат со храна и ја предизвикуваат миризбата. Мој совет е да одиш да си го провериш желудникот зошто и од таму може да потекнува лошиот мирис.

    Нема едно правило, зависи од забот, од тоа колку време требало да се извади, дали бил загноен, дали било шиено местото и слично. Најчесто во рок од една недела треба да комплетно да се затвори непцето одозгора.
    Ако немаш осмица на таа страна, освен имплант единствена опција е протеза. За мост нема шанси ако нема каде да се потпре. Ако имаш осмица која не е никната, постои начин таа да се извлече, да се натера да никне, и да се искористи. Направи си снимка и разговарај со стоматолог.
     
  3. marijaneta

    marijaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    43
    Срам ми е... ама ќе прашам. Вие девојки што имате искуство ВЕ МОЛАМ одговорете ми.
    Имам некои трауми од детство од стоматолог и заради тоа на предните горните заби (кецови ваљда се викаат) имам кариес по отприлика 1/5 од забот. Што е потребно стоматологот да ми направи и колку ќе чини?
    Ви благодарам однапред :/
     
  4. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    ^ и јас имав порано, по оддамна
    За стравот те сфаќам пошо и мене многу ми е страв ама морав. Срамота е на единици напред :worried:
    Ништо ќе ти стави анестезија и ќе го иструга и ќе ти стави пломба со боја на забите :) а за цената не знам колку е
     
  5. marijaneta

    marijaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    43
    -.^ Некако многу едноставно ми звучи. Нешто не ќе да е во ред :D
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Е добро де едноставно, ти што мислиш небаре операција на срце ти прават.Некогаш е и 5 мин работа што се вели, јас не знам како не ти е срам досега да шеташ со толку расипани предни заби.
     
  7. marijaneta

    marijaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    43
    Успешно ги криев...
     
  8. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    хахаха па едноставно е, не е толку страшно како што мислиш :D
     
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Јазикот е во устата,така?
    Абе луѓе секој ден имам на јазикот некоја бела накај жолтеникава наслага на јазикот.Значи многу се нервирам,и баш таа наслага има некој лош мирис.
    Јас насабајле ке ја истругам со четка,ама потоа пак си се прави.
    Што може да е?Можно е да е од грлото?
    Ми оди на живци. :devil:
     
  10. san4ej

    san4ej Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Zdravo moze li da mi odgovorite na edno prasanje? Kade vo skopje ima oralni hirurzi sto uspivaat celosno pri vadenje na umnici? Dali moze nekoj da mi spodeli iskustvo? fala
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Можно е да е орална кандидијаза, или некоја друга инфекција. Побарај си упат од матичниот стоматолог за одделот за болести на уста, таму најубаво ќе видат што е. Со одредени лекарства се средува.

    Да не те плашам, ама ако долго време вакви работи не се средуваат, настануваат поголеми проблеми. Посети го специјалистот со време.

    Целосно се успиваат само пациенти кои не можат да соработуваат (многу мали деца, ментално заостанати лица и слично). Не знам дали воопшто некој доктор би се согласил на целосно успивање само затоа што тоа е желба на пациентот, по правило не би требало. Сепак во нашава држава парите се прават, може и ќе најдеш некој.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bella96

    bella96 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    1.027
    Дали е нормално при растење на осмиците да боли цела страна?
    Приметувам дека скоро само што не излегле долните осмици од двете страни,но едната од нив чувствувам стегање кога јадам и кога зборувам и чувствувам дека ми е потечена таа страна.
    Дали ќе може да конзумирам чај од нане,или?
     
  13. ilovemforever

    ilovemforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    dali ima nekoj nekoe iskustvo od sinusoplastika ve molam spodelete go vaseto iskustvo <
     
  14. gosejovanov

    gosejovanov Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ај ако може да ме посоветувате.Имам 3 расипани заби сакам да ги извадам па ако може да ми кажите дали може да ми биде нешто ако извадам 2 заба наеднаш.Имам повеке од 15години.........
     
  15. gosejovanov

    gosejovanov Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ajde be odgovor /
     
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Мислам дека нема да ти биде ништо али пак ти си се консултирај со стоматолог.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Закажав повторно за во петок, и сега кажете ми како да го победам стравот?
    Дефинитивно сум комплицирана, а морам да ги направам забите.
     
  18. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Луѓе си ги мијам забите 3 пати дневно, најмалку, понекогаш и повеќе и пак имам жолти заби и непријатен мирис во устата. Мислев дека мирисот е поради расипаните заби, ги направив сите и пак не се трга. За жолти што ми се, што уште не испробав, со сода бикарбона ги миев, со медицински јаглен, си купив едно за белеење на забите и од тоа ништо, што може да е проблемот? Користам и паста за белеење на заби и ништо. Имал некој некогаш ваков проблем?
     
  19. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Батерфлај, и јас повремено имам проблем со непријатен здив, иако дневно си мијам заби по 4 пати минимум.
    Инаку, мојата техника е јадење лимон. :D
    После секое миење на забите, јадам по едно резне лимон, и немам проблем. :)
     
    На Butterfly15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Веќе неколку дена кога ке ја отворам устата до крај т.е. кога ке зинам :lol: ме боли само на десната страна тоа клучката на вилица знаете на крајот од вилицата и тоа како коската да ме боли а кога ми е во мирување устата ништо не осеќам. Што може да е?