1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Најдобро оди на заболекар.Стоматолозите имаат соодветни средства за премачкување за да ти се смират непцата.
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  2. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Дали може некој да ми каже од што може да ме чешаат премногу непцата?
    Поздрав, Маја
     
  3. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Пред 3-4 дена вадев умник, со анестезија и без никаков проблем, малку прокрвари местото (а требало повеќе) и цел ден ништо не ме болеше. Но, од вториот ден ме вијат забите на двете вилици, и ме боли местото како да имам афта (така нешто). Дали е нормално тоа? :)
     
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Здраво феминки :)
    Имав страшни болки на забот пред некое време, бев на доктор ми ставија лек, кој треба да седи 7месеца. Болките се смирија, но по 3месеца, сега, забот мене пак ме боли. Има пулсирачка болка, на ладно боли и потоа пулсирачката болка е уште поголема.
    Дали може да ми кажете што да правам? Дали ќе треба да го вадам живецот? Дали нешто вакво е нормално? Од што се сличи ова? Дали ќе ме боли доколку отидам на забар? Многу сум исплашена, премногу. И да, болката што ја имам ја имам веќе десетина дена.
    Ве молам за совет. Благодарам.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да, бидејќи имаш рана на местото и сеуште е отворена. При внесување на храна и пијалоци. Пиј си аналгин. Сепак умник е, комплицирано е малце.


    Јас незнам, што си чекала до сега. Оди на лекар и не боли ништо. Болката што ја трпиш сега е многу полоша од болката за 2 секунди што ќе ти го лечат или вадат забот. Не е страшно, сега има анестезии.
     
  6. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Го средив тој, заб, требало да се умртвува нервот.

    Но, на другата страна имам веќе еден умртвен заб веќе 2години (седмица лево ако значи нешто). Вчера јадев нешто тврдо и ми се срони пломбата и премногу боли кога ќе стиснам. Ама премногу кога ќе стиснам и на ладно. Што ми се случи? Дали ќе има спас за тој заб? Многу се плашам, помагајте кажувајте што ќе ми прават ако идам :)
    И уште едно прашање, последно ветувам :)
    Кога ги мијам забите премногу ме болат непцата и понекогаш ми тече премногу крв (не секогаш). Користам лакалут паста. Од што може да биде тоа и лек? Можно е да се џебови?

    Фала ви многу и се надевам некој ќе ми одговори :)
    Поздрав и убав ден, Маја
     
  7. makedonceto

    makedonceto Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ве молам за совет. Ми се поду дел од ушето ан врвот и се повече се ширеше бев на ушно и таму ми го исчистија увото а не ми кажаја сто е , А сега ми излезе на десното уво дали знаете што може да биде и како да го излекувам сам пошто многу боли кога ти го чистат фала.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нема врска ова со забите и устата. Може имаш воспаление на увото. Чистење на уво со вода не боли ако мислиш на ова.
     
  9. makedonceto

    makedonceto Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Чистење на подуеното место со ноже сецкајне на болница а тоа многу боли па прашувам што мози да биди што ми се прават такви меурчина на ушите и дали можат да се остранат на поинаков начин без сецкајне...
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А те сечеле, па така кажи. Таа постапка со сечење мора да се врши под анестезија. Детален преглед на уво ти треба. За да се види што е. И смени ја болницата, побарај второ мислење. Како така не ти кажуваат што е. :?:
     
  11. makedonceto

    makedonceto Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Па не прашав а одприлика се собирало крф или вода нзм точно и со тек на време се згрутчувало.. Леле маки :Z
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Како што кажав побарај второ мислење.
     
  13. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Здраво. Сакам да прашам за мислење во врска со болки на левата страна на вилицата. Ми расте умник горе. На моменти ме боли зглобот на вилицата, дури мислам дека и левиот крајник ме заболува и левото уво ме чеша :D Можно ли е да е од умникот?
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Не само можно, речиси сигурно ти е од него. Ако има место каде да никне, ќе мора да си издржиш додека да излезе. Ако лошо расте, криво, или е заглавен во коската, оди да го извадиш, да не си ги тргаш маките непотребно, башка може да ти ги искриви предните заби.
     
    На snegce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Иако пломбата е падната, пломбиран заб не треба да боли.Но,бидејќи има реакција на ладно,можеби се работи за појава на кариес,па треба да се лекува извесно време и потоа да се стави нова пломба.
    За да го спречиш крварењето на непцата земи гел Гингивал Ц од аптека и премачкувај ги.Мој совет е да ја смениш четката за заби и да си купиш од оние на Лакалут.Имаат голем избор, па можеш да земеш од тие за чувствителни непца.Освен гел како природен лек, можеш да користиш чај од жалфија со што ќе ги плакнеш непцата по потреба за да го спречиш крварењето.
     
  16. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Здраво во понеделникот го вадев долниот умник со операција,прилично лесно поминав,болки мн малку,оток имав вториот ден,е сега после 2-3 дена отокот е намален меѓутоа е тврд дали некој знае која е причината што е тврд,денес ми ја чистеше раната,ми стави некој лек,докторот рече се е ок и утре пак да ме видел,како и да е мене ми е страв да не асоцира тврдиов оток на нешто да се искомплицира :?: па ако има некој со слично искуство нека сподели :)
     
  17. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    ^ леле немој вакви работи да читам :( јас се канам (за срамота сум скрос) два месеци(!!!) откако ми падна пломбата од горниот умник, да појдам на заболекар и од што сум преплашена дека ќе ме боли да го поправам сакам да го извадам, ама ни за тоа да се наканам.. (последниот заболекар катастрофа ми се погоди а се дружевме некаде 2-3 години, али не сака ништо живо анестезија да ми стави при поправка и сега коски ми се ребрат кога треба да одам на заболекар :( а ич не бев страшливка порано... )

    некоја од стоматолозиве присутни на форумов... сакам да прашам во врска со умниците, некои советуваат да се извадат, некои да се пломбираат. јас како да имам чувство дека откако ми се излезени сите заби ми се зафркнаја, не знам оти... а редовно одев на заболекар.. ова дотичнава осумка сега шо сакам да ја вадам, најверојатно има формирано и кеса околу коренот и уште повеќе ми станува страв.. понекогаш знае и малку да ме потклукнува така безвеза.. а како воопшто непотребен заб да ми е во устава, тешко се достасува со четката и конецот, маки мачам секој ден да ги измијам како и сите други.. а не го ни користам за џвакање, само ми смета и се поткасувам на секое оти ми е на криво никнат, малку како нагоре :/
     
  18. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Штом ти пречи и сметаш дека ти е непотребен најубаво извади го,тој и онака е непотребен заб :) Стоматолозиве во принцип препорачуваат доколку е здрав забот и не прави други проблеми да не се вадат,ама ете ти веќе еднаш си го пломбирала,плус ти смета,накриво ти е никнат,а со тоа и другите заби може да ти ги искриви.Најубаво извади го и онака ти е никнат така да сигурно ќе ти го вадат само со клешти без сечење и сл.,нема потреба од страв,анестезија сигурно дека ќе ти стават :D Aко не си сигурна во твојот стоматолог тогаш барај кај некој нов :D
     
  19. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    ^ будала е тој стоматологот мој, можи и на живо да ми го извади без анестезија ко во 19ти век :D друг ќе си барам, поголем љубител на анестезии.
    јас не знам што е толку проблем ако ми стави анестезија, зошто да се трпи некоја болка ко има анестезија измислено одамна :( уствари знам.. ама се правам наудрена :P мислам дека им е полесно да проценат до каде е расипан забот и колку да отстранат од истиот доколку немаат ставено анестезија, ама јас сум согласна и цел да ми го истружат :D само анестезија да ми стават, не можам да трпам, стварно..

    ај, си викам ќе се охрабрам до понеделник... оти досега три пати се имам накането додека си ги мијам забите (гледајќи во огледало пола сат се убедувам мислејќи си you can do it) и таман ќе се убедам да тргнам, ми текнува дека е касно за сабота, или веќе е недела :))
     
  20. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Ми трне долната вилица 3 дена по ред. Дали знаете од што може да е ? Момемтално пијам антибиотик да не е због него?