1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Јас сум средно еве и јас вчера и денес се мачам со болки.Да ве прашам,можно ли е од преголемо конзумирање на тестенини ? :( :( Oваа недела цело време јадев брза храна,де тост,де пица и сува храна.
    Па ова е страшно,до сега не сум чувствувала вакви болки! Се напив пред пола сат Ранитал и малку ми се смири ама пак имам по малку болки. Пиев и две чаши чај од нане од преѓеска и не сум баш задоволна :( Некои други апчиња,или некоја храна со што да ја намалам болката.Под коската кај градите имам голема болка како да ми гори нешто внатре и како со нож да ме боделе! АХ ТЕШКО МЕНЕ!
     
  2. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Оди уште утре на доктор, провери да немаш хеликобактер. Можеби е само гастритис, ама сепак провери си ја бактеријата.
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.013
    И јас имам вечно проблеми со тој желудник. |(

    Ги направив сите можни крвни анализи, гастроскопија, со ехо ме имаат гледано...се што можеше се испита и на крај ми рекоа на нервна база, дека стресот е главната причина.

    Така да повеќе пати завршувам во брза помош поради јаките грчеви и морам да примам јаки средства за смирување на болки и инфузија поради истоштеноста.
    Али кога болките се јаки, но поднесливо јаки Buscopan се покажал како многу ефикасен лек.
     

    Прикачени фајлови:

    • alg000105.jpg
      alg000105.jpg
      Големина на фајлот:
      38,9 KB
      Прегледи:
      440
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    луѓе, има ли некој од вас пробелм со желудникот на нервна база? :( Jас и најмалку да се изнервирам, на желудник се ми мава
     
    На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Да, лудо и тоа како може да имаш проблеми во желуднико од нервна база предизвикани. Не дај Боже, може и хеликобактер од тоа да ти се појаве, многу упорна е таа бактерија и досадна.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Обавезно кога сум нервозна ми мава на желудникот, па и хеликобактер навлеков.. а најмногу ме мачат киселиниве, ќе си пукнам :worried:
     
  7. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Девојки и јас имам неподносливи болки во зелудникот,имав вирус дијареа и повраќање неколку дена и после тоа ми се појавија болките,како да ме гори нешто,а долго време стомакот ми е надуван мислев се здебелувам ама огромен ми е мозно да е од зелудникот?И кога слабеам стомакот ми е многу голем,ке одам Понеделник да се снимам,да ми земат крв мора да превземам нешто не се издрзува повеќе.Пијам улкодин и рупурут ама нема ефект никаков.Поздрав до сите.
     
  8. BV87

    BV87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    81
    Девојки да ве прашам оние од вас кои ја имаат (имале) хеликобактер дали ви доцнел менструалниот циклус додека сте ја пиеле терапијата?( инаку пијам амоксицилин, ланзопразол и флажил (метронидазол) )
     
  9. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Последниве месеци имам проблеми со желудникот и навистина незнам што е работата.
    Јадам овошје некое или незнам некое јадење и многу ме боли ме стега желудникот дури неподносливо е како со сила да го бутам јадењето испаѓа,а сакам да јадам повеќе количински.
    Бев на ехо и ништо не најдоа...
     
  10. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Мене нервоза ми удира на желудник. Кога ќе се изнервирам ме боли едно пола саат и потоа повраќам. На лекар за хеликобактер бев и немав. Потоа на ехо ми го гледаа нема ништо. И сега ми кажаа камилица да пијам и ранитадин мислам дека се викаа таблетите и ми поминува.
    Сакав да прашам гастритис или чир на ехо се гледа?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Па може да се видат промените кои ги предизвикува, посебно ако се работи за хроничен гастритис, а чир секако се гледа, особено со контраст (при примена на класични методи за дијагностицирање).
     
    На Micheleljubov му/ѝ се допаѓа ова.
  12. goca.trzan

    goca.trzan Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    zdrav do tebe zoceee''kako prvo date pitam dali imas praveno ispituvanja otkako imas pisano tuka jas skoru se imam prijaveno pa gledam isti maki imas kako mene dali imas nekakvi rezultati jas poveke od ena godina vejke se macam so zeludniko piev terapija za heliobakteri tripati edno po drugo do nekade go dokarav vo red ama seuste nese osekam kako sto treba ako jadam nesto sto ne smejam za zeludniko odma se podujuvam i jas imam bolku pozadi na grbot na levata stran nesto kako mi trpne pod kozata kaj mene imam otkrieno xronicen gastritis pisi ako imas nesto i kako se lekuvas pozdrav i so sreka
     
  13. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Многу често имам проблеми со желудникот ... пијам чај од магдонос и ми поминува за 2 часа :D
     
  14. milena-76

    milena-76 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    здраво !јас имам проблем со желудник имам бактерија (хеликобактер) пиев тројна терапија имам болки и грчеви во во желудникот ми се подува стомакот но не внимавам на исхрана .Се мислам на лошо и бидејќи сум мед.лице кај не ме тера умот
     
    На B.juste му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Mozam da kazam deka caj od zalfija e nesto najdobroto sto mi se slucilo vo zivotov:)) Vaka i jas imam hronicen gastrit 10 god u zastupci mi se pojavuva nemozev nisto da jadam sto ke kasnev kako balon da sum goltnala i srceto mislev ke mi izleze se dodeka ne mi spadne hranata posle toa se smiruvase bev na
    Lekar mi dadoa progastal kapki mnogu se ubavi i tie sodrzat zalfija i tabletki sto se zvakaat Digeston pa malku mie podobro sega za sega treba 3 meseci terapijava pa da vidime arno ama
    mene mi kazaa i drug priroden lek duri i za cir sok od zelka koj ima sokovnik neka si pravi sok od zelka i sabajle na gladen stomak po edno fingalce i so kombinacija so caj od zalfija nema nesto poefikasno sekogas koga sum se custvuvala podueno cajceto i kako nova probajte nema da zazalite :)

    [mod-kirilica:1fqea2c4][/mod-kirilica:1fqea2c4]
     
    На milena-76 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. malecko123

    malecko123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    три пати на ден цај од канатарион ги олеснува тегобите и болките а ако мозис и масло од кантарион е усте поубаво
     
    На hana@@ и mjauuuuuu им се допаѓа ова.
  17. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Денес повторно киселини во желудникот.
    Стануваат се понеподносливи... |(
     
    На B.juste и anichka94 им се допаѓа ова.
  18. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Луѓе јадев полнети пиперки со месо и веднаш си легнав
    Сега од киселини не можам да се соземам што да каснам напијам ?
    освен сода бикарбона
     
  19. srna1234

    srna1234 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    sakam da prasam cesto mi se desava duenje ili neznam soo na zeludnikot i nemozam da s eizdisamm gi otkazav cigarite mislev deka e do to a se pregledav se skoro see i se e ok ama ete osejakkm ko d anemozam da se izdisam vo redelot na zeludnikottt neznam so da pram ova mi se slucva 6 meseci negde. ve molam mnogu za mislenje poz

    [mod-kirilica:33gndf7h][/mod-kirilica:33gndf7h]
     
  20. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    не најдов конкретна тема па затоа решив да пишам овде,доколку грешам пуштете ми линк
    би сакала некаков совет во врска со исхраната .. веќе 2.5 год имам еден проблем и никако не можам да го решам па ваш личен совет мислам дека нема да ми дојде лошо.пред 2.5 год имав 55 кг но еден ден ми се слоши а незнам како но почнав да чуствувам глад си велев ајде 15 мин не се проблем ке издржам како и обично,но за тие 15 мин настана хаос почна да ми се врти свес и да ми се тресат рацете скоро и да се онесвестам.дојдов дома легнав да одморам по некое време отидов на лекар и докторот ми кажа дека притисокот и шеќерот ми паднале и затоа ми се случило тоа и ми кажа до вечерта да испиам 1л сок и да јадам благо,го послушав го направив тоа но од утредента се беше поразлично,неможев да се контролирам кога ми се јаде ако не јадев во моментот кога ке ми се пријаде почнуваше истото да ми се врте свес и да малаксувам и почнав да губам рамнотежа во одењето постојано лежев не излегував никаде и почнав да јадам на 2часа како мало бебе и сега мака мачам со килажата и со исхраната сега сум 77кг а за диети сум пробала ама некако тешко ми оди затоа што ако не јадам чуствувам желудникот како почнува да ме копа и дека ке се онесвестам,почнувам да малаксувам и да ми се врти свес а кога ке се допрам на желудникот како да имам некоја топка и ми чука брзо незнам што да превземам со ова веќе стварно се нервирам и да напоменам имам бактерија на желудникот хелико бактери пилули
    благодарам однапред