ТЕМА: Себореа

Мислење 15 Мај 2011, 21:00

moni24 напиша:
interesna напиша:тие што патат од сабореа дали доволно внесуваат вода, млечни производи и месо?

Вода и млечни производи да но месе мн ретко зависи од финансии
А зошто ?

епа се прашував да не е предизвикана сабореата од недостик на одредени прехрамбени производи, а најчесто овие производи луѓето ги изостануваат особено ако се на диета.
Аватар на корисникот
interesna

Жолто цветче
 
633468
Мислења: 1916
Зачленет: 07 Јун 2010, 22:16
Локација: In the middle of nowhere :)
Слика

If you don't like what you see
If you can do better than me
You better walk on

Мислење 16 Мај 2011, 10:43

interesna напиша:
moni24 напиша:
interesna напиша:тие што патат од сабореа дали доволно внесуваат вода, млечни производи и месо?

Вода и млечни производи да но месе мн ретко зависи од финансии
А зошто ?

епа се прашував да не е предизвикана сабореата од недостик на одредени прехрамбени производи, а најчесто овие производи луѓето ги изостануваат особено ако се на диета.

Јас кога бев кај Др.Анчески тој ме виде и ми рече да нејадам конзервирани продукти,кобасици , виршли,паштети...повеке на зеленчук и овошје,да немешам кафе со млеко итн.Сето тоа го избегавам можеби и затоа ми се намали појавувањето на себореата но од друга страна тука е стресот секојдневните проблеми со работа-без работа па ми рече секој ден од сабајле и навечер да пијам по едно бедоксинче-но кога-како.
Аватар на корисникот
moni24

Сино цветче
 
99219
Мислења: 186
Зачленет: 04 Апр 2011, 14:24

Мислење 05 Окт 2012, 18:24

julie77 напиша:
moni24 напиша:И јас имам себореа ауууу многу е гадно и нервозно :@ Мене ми беше распространето по цело лице многу гадно другаркиве уплав добиваа од мене :( бев кај др.А....... (да не биде како реклама или нешто сл.) и ми даде маст Кутерид, ми помина за 3 дена лицево стакло ми стана но сега повторно ми се појавува околу носот на челото аххх многу ме нервира , и ке се намачкам со маста и ке ми помина вака веќќе година дена се мачам :( Но на денешницава не се може без стрес ...
Ке пробам со Реконзол па ке видиме

Реконазол купи и немај гајле.Ама пази на исхрана и на стрес.

сакам да прашам дали знаеш нешто за себореа на кожата на главата ,јас не бев на доктор на своја рака купив Реконазол шампон едно време ми помогна а после пак се врати црвенило и чешање на кожата. Ако сменам друг шампон е уште полошо ако имаш некое искуство те молам кажи.
dunjucka

Фем почетничка
 
66
Мислења: 42
Зачленет: 31 Јул 2012, 09:28

Мислење 05 Окт 2012, 19:37

dunjucka напиша:
julie77 напиша:
moni24 напиша:И јас имам себореа ауууу многу е гадно и нервозно :@ Мене ми беше распространето по цело лице многу гадно другаркиве уплав добиваа од мене :( бев кај др.А....... (да не биде како реклама или нешто сл.) и ми даде маст Кутерид, ми помина за 3 дена лицево стакло ми стана но сега повторно ми се појавува околу носот на челото аххх многу ме нервира , и ке се намачкам со маста и ке ми помина вака веќќе година дена се мачам :( Но на денешницава не се може без стрес ...
Ке пробам со Реконзол па ке видиме

Реконазол купи и немај гајле.Ама пази на исхрана и на стрес.

сакам да прашам дали знаеш нешто за себореа на кожата на главата ,јас не бев на доктор на своја рака купив Реконазол шампон едно време ми помогна а после пак се врати црвенило и чешање на кожата. Ако сменам друг шампон е уште полошо ако имаш некое искуство те молам кажи.

Може да се јави себореата пак ... ете кај татко ми се појави малку. Пробај со маслиново на главата ... не знам што да ти кажам. Едноставно треба да се пази на стрес, на исхрана , ама ќе кажам тешко, плус воздухот е загаден така да затоа не може да исчезне тотално.
Аватар на корисникот
julie77

Црвено цветче
 
102568430
Мислења: 5320
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 05 Окт 2012, 20:10

Себореата е многу страшна работа, ја имав на главата, односно на скалпот. Ја лечев околу половина година со Фитовал, давав страшни пари за него и ми помина, неколку месеци немав и ете сега пак. Претпоставувам се појавува летно време кај мене од што ми се поти главата интензивно и ми се потхранува скалпот таму кај што е зафатен и на тој начин се раширува. Досадно е, ужасно досадно, ама ете пак наскоро ќе ја започнам битката, да го довршам моментално шампонот што го користам и почнувам јовонаново.
Аватар на корисникот
AngelOfArh

Жолто цветче
 
49371274
Мислења: 2485
Зачленет: 26 Сеп 2011, 13:02
Локација: Скопје

Мислење 19 Окт 2012, 13:46

I jas imam problem so Seborea na skalpot. Inaku porano mi se pojavi na celoto telo ama toa se resi so dieta i rekonazol. Inaku primetiv deka dosta samponi mi smetaat, pa zatoa kosata ja mijam so samponite na kerka mi. Bebeski.

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Fema

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 19 Окт 2012, 13:34

Мислење 20 Окт 2012, 09:32

AngelOfArh напиша:Себореата е многу страшна работа, ја имав на главата, односно на скалпот. Ја лечев околу половина година со Фитовал, давав страшни пари за него и ми помина, неколку месеци немав и ете сега пак. Претпоставувам се појавува летно време кај мене од што ми се поти главата интензивно и ми се потхранува скалпот таму кај што е зафатен и на тој начин се раширува. Досадно е, ужасно досадно, ама ете пак наскоро ќе ја започнам битката, да го довршам моментално шампонот што го користам и почнувам јовонаново.

повторно со фитовал ли ќе почнеш??? и јас го имам истиот проблем ми рекоа да земам Дукри -против првут чини 750 ден па се мислам да не имаш искуство со овој шампон писи те молам поз :) :)
dunjucka

Фем почетничка
 
66
Мислења: 42
Зачленет: 31 Јул 2012, 09:28

Мислење 02 Јул 2013, 21:45

Дали некој имал досега искуство со користење на Avene колекција за лечење на себореа на лице?
Аватар на корисникот
KidCudi

Фем почетничка
 
22
Мислења: 8
Зачленет: 08 Ное 2012, 17:58

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: pili и 11 гости