1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Violetlily

    Violetlily Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Zдраво девојки. Jас пијам Eутирокс веке 5 години, докторот дозите некогаш ми ги зголемува некогаш ми ги намалува. сега Pијам од 0.75мг. Dодека бев бремена ми ја зголеми дозата дупло, Fала му на бога керка ми е здрава, права. Pешив да направам Nешто повеке за моето здравје. почнав да користам луголов раствор три капки на кожа на внатрешната страна од подлактицата. Nа тој начин преку кожата тироидната жлезда зема јод. Nаправив детоксификација на организмот 3 дена само на цедени сокови , потоа само зеленчук, овошје, јатки и семиња. исто така пијам таблети од Kелп алги имаат многу јод. симптомите се намали ја се осекам одлично. поминаа 2 Mесеци и планирам да продолжам понатаму , да ги видам резултатите докрај. добро ми дојдоа и прошетките во природа. прочитав за многу случаи што се излекувале така да не се разочарувајте, пробајте ништо не губите. јас треба да правам контрола следниот месец и не губам надеж :)
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу
    а колку денови остана во болница после интервенцијата?
     
  3. wendi

    wendi Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ve molam ima li nekoj shto znae, od svoe ili nechie iskustvo,dali zan mitrev gi raboti dobro operaciite za otstranuvanje na tiroidea,ili ako ne,dali bi mi preporachale nekoj od nashava drzava,ili eventualno od strana.
     
  4. wendi

    wendi Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    се извинувам за латиницата! :D
     
  5. milakaja

    milakaja Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2


    За Жан Митрев незнам воопшто не размислив за таму бидејки знам дека е стручнак за срце ,јас се оперирав во февруари во систина кај Караѓозов и сум задоволна од него ,а за некаде настрана немам информации.
     
  6. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    vo sreda navecer otidov, vo cetvrtok sabajle me operiraa, a me pustija vo ponedelnik. Zavisi za sto se operiras, dali imas cancer ili poremetena funkcija?
     
  7. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    wendi, ima edno devojce na forumov, nea ja ima zan mitrev operirano, princessofthedark i e username, procitaj niz forumot, s edinstveno toj se nafatil da ja operira, taka da nema da zgresis, srekjno
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Што значи калцифицирана циста на лев лобус на тироидна?
    И каде би можела да закажам на приватно за биопсија, на клиника се чека со месеци :(
     
  9. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика правев јас 3000 денари и за 2-3 дена резултатите беа готови
     
  10. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    во хистолаб, кај доктор Љубе Ивковски, 3176324, резултатите уште истиот ден ќе ти ги каже се наоѓа кај фискултурно кај КАМ ДЕСНО, ПА ПРВАТА УЛИЦА ЛЕВО
     
  11. milakaja

    milakaja Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2
    Здраво.имав чвор 10 години го контролирав редовно ,во декември док.ми закаж а за пункција и излезе карцином класификациона група 4 .се оперирав кај Караѓозов во Систина платив 140 000 успесна операција.биопсијата потврди папиларен карцином извадена цела тероидна и лимфен јазол.после месец дена го примив и радиоактивниот јод исто таму кошташе 103 000 ден.со се скенер кој го направив денеска и фала му на господа се е во ред чисто .смирисе не паничи за се има решение сеусте не знаеш што е пункцијата ке покажи точно можеби е само обичен цвор ете јас го имав 10 год.мојот последно беше 1,9см која димензија е твојот?друго се што те интересира слободно прашај.


    VERBA ova e za tebe neznam od koja pricina ne mozam da ti go pratam vo licna poraka.
     
  12. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Здраво Верба,
    прво да ти кажам што и да е, не очајувај се се решава!!!
    Е сега за мене, јас не сум била никогаш сериозно болна, немам примено инекција во животов, ама ете ми искочи како топче на вратот лево, имам еден колега на работа доктор и една другарка докторка ме напнаа да одам на ехо, отидов и докторот мртов ладен ми рече ова е за на биопсија, прва асоцијација на тоа ми беше тумор. И тогаш се почна.... Веднач утре дента отидов направив магнетна резонанца, ми рекоа дека тоа треба да се вади оперативно, истиот ден биопсија, за неколку часа дознав дека имам рак, папиларен карцином на тиродна жлезда. Не да бев вознемирена, незнаев главата каде ми е. Имав добиено грант за проект да одам на семинар во Португалија, за Нова година имавме уплатено со дечкото во Турција, а мене ми се случуваше хаос.... Сето ова се случуваше на средина на ноември, во Португалија требаше да одам на 1ви декември, пред тоа ги направив сите испитувања и отидов таму, се релаксирав, заборавив на болеста. Се вратив на 9ти, на 10ти декември направив испитувања на патофуза, на 12ти се оперирав, на 15ти ме пуштија од болница, и за Нова година отидов во Турција. Потоа на 4ти фебруари пиев радиоактивен јод да уничти ако имам некаде на друго место метастази, почнав да пијам хормонска терапија еве скоро месец и пол и добро сум. Тргнав и на работа и како ништо да не ми се случило, затоа несе грижи те молам, јас сум тука за се ќе ти посочам каде да одиш и што да правиш. Многу ми е жал, зошто знам низ што поминуваш додека чекаш. Акосакаш и број ќе ти дадам да ми се јавиш или најди ме на фејсбук,
    пиши ми ....

    ЗА ВЕРБА, немаш опција да ти се испраќаат пораки, затоа вака!!!
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Бевме на клиника,каде ни земаа крв за тсх и т4 и снимаа со контрастно средство.Рекоа резултати за 1 недела ќе се јавеле по телефон ако нешто не е во ред.Малку сум загрижена,особено што прочитав на интернет свашта- а знам дека не треба.Ви пишав дека дијагнозата е калцифицирана циста :worried:
     
  14. macencebt

    macencebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Zdravo dali nekoj mozi da mi pomozi veke 2 godini pijam eutiroks i nikako ne mozam da oslabam :worried:
     
  15. Lovedaci

    Lovedaci Нов член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    А може ли да ми кажете како се добива таа тироидна жлезда ?
     
  16. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Ја имаш добиено од раѓање :)
     
  17. Papilarna

    Papilarna Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Кога цистата е калцифицирана тоа за жал не е добро, мислам дека е потребно да направиш биопсија или некој добар интернист да те види на ехо и да ти каже како да постапиш понатаму. Јас имав циста а резултатите од хормоните ми беа одлични, така да тие не се репер за проблемот, освен вредноста на тиреоглобулинот.
     
  18. Mamicka123

    Mamicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Дали некој знае дали ако имаш проблеми со тироидната жлезда и дали тоа има врска со забременувањето ???
     
  19. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски

    И јас сакам истото да го знам. Наредниот месец ќе одам да испитам, ама ме интересира сега, се сомневам на хипертироидизам. Пишете, кој знае...
     
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Da,ako e visok TSH ginekolozite preporacuvaat da se simne,zasto moze da dojde do spontan,ili nepravilen razvoj na plodot.