1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. pierces

    pierces Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Да да, запознаена сум со се што си носи со себе Хашимото. А бидејќи наредна контрола ми е за 2 месеци, сакав да прашам дали некоја имала вакво искуство.
    Прекини со Еутироксот правев затоа што сите вредности ми беа во нормала. Скоро година и пол не пиев. TSH моментално ми е 3,1, но TPO ми е многу висок 1000, затоа сега пијам еутирокс 5 дена во неделата.
    Како и е, фала ти, бев загрижена дека само мене ми се случува толку обилно опаѓање на косата. ;)
     
  2. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    девојки ај ве молам ако некој знае да ми казе,ако има слицен проблем,дали имате проблем со менструацијата,јас имам нередовна од секогас но откако пијам еутирох не да се нормализира но стана полосо 3 месеци нема добено а последните два пати бесе сосема мало колицество и траесе 2-3 дена,дали е мозно од терапијата да е?
     
  3. alonegirl

    alonegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Здраво феминки... Јас имам хипо тироидна, пиев еден месец, 25 еутирокс, и сега пред некој ден мо покачија на 50. Секојдневно чувсвувам голем замор, толку многу голем, што дури се прашувам уште колку ми останува од животот, та толку исцрпено се чувсвувам... :sweat: се дебелеам, а не јадам многу... Ве молам ако некој има ваков проблем, нека ми пиши, како да го победам тој замор и истоштување, навецер не мозам да спијам, ме остава будна а утепана за спиење.., многу сум разочарана.. Ми здосади веке постајано се јас да не можам, и се јас да сум уморна... Има ли начин да се надмине то замор.., Има ли начин да се излечи хипо.. или да се помирам со судбината... :puke:
    Поздрав,
    :) имајте убав викенд
     
  4. pierces

    pierces Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Заморот и исцрпеноста мене ми беа проблем во почетокот кога ми почнаа проблемите со тироидната, но тоа се подобрува со текот на време. Сега ми се случува многу многу поретко. Затоа имај трпение. :)
    За дебелеењето, само контролирај што и колку јадеш, можеш да најдеш на интернет што треба да внесуваш во поголеми количини, а што во помали кога се работи за хипотироидизам.
    А ова за "помирување со судбината" ико звучи лошо, според мене би било најдобро, но некако ми изгледа дека ти премногу негативно си го сфатила тоа. Што побрзо прифатиш дека ќе пиеш апчиња цел живот (со прекини) - подобро за тебе. Едно апче на ден и не е така лоша работа. ;)
    Мој совет е да бидеш позитивна и да не размислуваш премногу за ова заболување. :*
     
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас нешто
    Уште од првиот ден кога почнав да пијам Еутирокс, го пијам во 10 часот наутро, значи станувам и право апче, па дури се средам поминал половина час и можам да јадам слободно..
    е сега, има денови кога морам да станам рано пр. 7, 8, 9 часот и до 10.30 не можам гладна да седам :tmi:
    ме интересира дали можам да го преместам еутороксот и да го пијам час-два по назад?
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Јас си имам ставено аларм во 8 да ми ѕвони, до креветот ми стојат апчињата и чаша вода. Па кога ќе ѕвони алармот ги пијам :D па си продолжувам да се доспијам :D таман ќе помине пола саат и повеќе, па кога ќе станам си функционирам најнормално, си јадам. Инаку не гледам зошто мора секој ден во исто време да се пие, важно е само да е насабајле и на гладно.
     
  7. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    исто и јас со аларм во 8.30 и пак на спиење бидејки немам обврски,така цел саат има за делување на апцето,
     
  8. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    И јас така практикував, но кога бев на контрола лекарот ми рече: откако добро ќе се наспијам да го испијам апчето, а не да станам да го испијам, па пак да продолжам со спиење....
     
  9. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    бас ке прасам докторката на следната контрола во сто е разликата,можеби така е подобро не велам не,ако несе лажам во упатството писува јадење после пола саат но на многу други места имам процитано дека подобро е да се поцека саат време,поготово за кафе..а саат без јаденје за мене малку потеско
     
  10. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас незнам зошто толку касно го почнав, мене не ми смета што покасно ама има денови кога станувам многу рано и додека помине тој половина час после апче умирам од глад.. мислев да го поместам порано некаде во 8 - 8.30 ама не сум баш сигурна дали е тоа во ред..
     
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    мислам дека нее проблем ако го поместис,битно, да е на гладно,и овде на форумот имам процитано дека од понеделник до петок кога се на работа го пијат порано а за викенд подоцна,сто е нормално,не има секакви,и студенти и вработени,со обавези,а и во упатството нее напоменато дека треба да е во ист саат..
     
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    феминки треба да испитувам хормони на тироидна во 8ми семтември на ендокринологија . па може некоја да ми каже како иде постапката и колку време трае?
     
  13. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Испитував TSH и резултатот е 4,55, нормално било од 0,400 - 4,00
    FT4 ми е ок, односно 1,11, нормално било од 0,89 до 1,76.

    На што укажува ова само TSH да е покачено, а другиов хормон не?

    Знае ли некој?

    Фала однапред.
     
  14. TinaI

    TinaI Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    145
    Здраво на сите. Сакам да прашам дали кога одите на котрола во ендокринологија ви давале извештај на кој е запишана датата на следната контрола, дали треба точно на тој датум да отидам или пак матичниот може да закаже за неколку дена покасно? И дали ке треба упат од матичниот или само со извештајот да отидам. Јас се јавив кај матичниот и ми кажа дека не требал упат. Немој напразно да отидам :o
     
  15. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Kaj mene za naredna kontrola pisuva so datum i vreme ama odam porano za da fatam red de i bi Vi preporacala da si odite na zakazaniot termin , a maticniot treba da vi dade upat bez ime i prezime od lekarot kako za iten slucaj inaku nema da Ve primat bez upat, a koj i da Vi e maticen dobro znae deka bez upat ne primaat eventualno ako se vodite kako hronicno bolni pa spored zakonot eden upat na hronicno bolni vazi 1 na godina. Sepak zemete si upat nema da Vi tezi. Mozebi pomognav. Pozz.
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Spored TSH namalena funkcija na tiroideata sto kaj Vas e minimalno pokaceno. Dali vi preporacaa ispituvanje na antitela?
     
  18. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас го има исфрлено глутенот подолго време и како се чуствувате ?
    Како се снаогате со безглутенско лебче ?
     
  19. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Девојки дали некоја од вас оди во Е-Медикал или во Тиромедика? Ме интересираат искуства или да ми предложите некоја докторка. Јас до сега одев на клиника ама многу се чека, па би сакала на друго место. :)
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Јас одам во тиромедика и сека за сега е ок. терапијата ми е погодена и има подобрување. а и докторката е стручна :) па ќе видиме понатака како ќе биде
     
    На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.