1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. crankyy

    crankyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    6
    Не знам дали и кај др е така, ама кај мене тоа испитувањето на хормоните оди вака: најпрво ехо снимка, потоа те боцкат, ти земат крв, резултатот после една недела во пликце каде ти ги пишува вредностите на тсх и тироксин и ти пишува што понатаму;дали ќе продолжиш со иста терапија или не. :)
     
  2. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас имам 2,5 цм циста само на едниот дел на тироидната (има и течен и тврд дел). Ми ја пунктираа и пак се наполни. Хормоните ми се во ред, ми препорачаа само следење на 6 месеци. Ме фаќа страв од тој мал процент да не премине во рак ;( Никогаш не сум имала никаков здравствен проблем, ама никаков никогаш. Сега ме фаќа уплав од цистава.

    Дали има некоја феминка што со исхрана има регулирано циста?
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се плаши со страв само можеш да ја влошиш состојбата.
    Кај мене на работа 70% имаме проблем со тироидеата. Кој хипер кој хипо кој цисти абе милион глупости.
    Контрола редовно јас правам на 1 на година и постојано ми го зголемуваат тој проклет еутирокс.
    Секое утро добро утро.
    Ќе ја контролираш и готово, земај редовно терапија без промашување ако примаш и тоа е тоа.
    Дошло и ќе си го носиме со себе дур сме живи.
     
  5. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    девојки ај ве молам за совет,утрово заборавив да се напијам еутирох,односно наместо тоа сум зела друга таблета,дали да се напијам до крајот на денот еутирох
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Биднало веќе и да се напиеш не вреди.
    Ама ништо не е ако скокнеш еднаш да не биде почесто.
     
  7. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    А ако ехото покаже дека е се во ред, не треба ли да се провери и крв ?
     
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Прво се гледа на ехо, ако забележат некоја нехомогеност тогаш ипитуваат и крв за да ги видат вредностите.
    Немаш гајле. Ама ако се сомневаш испитај и крв.
     
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Пред два дена докторчево ми правеше ехо и рече се е во ред немаш ништо. Ама заборавив да прашам дали сега треба да проверувам и преку крв, затоа тука прашав. Фала тиии за одговорот ;)
     
  10. flower11

    flower11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Која диета или апчина за слабеење помагаат при хипотироидеа?
     
  11. evik

    evik Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,
    nova sum vo problematikata...
    Pravev ispituvanja na hormoni na ginekologija vo Drzavna bolnica na 3 den od menstruacija. Vo delot za tiroidniot status, vrednost na TSH e 2,6 (referentni vrednosti 0,46 - 4,6), a f T4 e 11,2 (refer. vrednosti 11,5 - 22,7). Znaci TSH e vo normala a f T4 e malku ponizok. Dali toa znaci neshto? Ima li mesto za somnez za problemi so tiroidnata?
    Ve molam za odgovor...
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали некој пие селен? Јас имам Хашимото и една пријателка на мајка ми и рекла да пијам селен (во форма на апчиња има) као демек она со пиење на селен се излечила :^) правела некое испитување на патофиза преку крв специјално за Хашимото да се утврди дали има :^) и и рекле селен да пие, одредено време пиела па као демек сега се излечила :^) :^) :^) се прашувам дали е можно Хашимото да се излечи со пиење на селен... Има ли некој искуство со селенот незнам дали да почнам да го пијам :^)
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Хашимото не се лечи (те лажат), тоа е автоимуна болест. Така да цел живот еутироксче. :(
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    Знам дека не се лечи затоа и ме зачуди :o сигурно неа колку толку може и помогнало да ублажи ни јас не верувам дека се излечила..
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Единствено може да ублажи да не се зголемува дозата на апчињата.
    Процесот да се одвива побавно, ама како и да е пак оди во нагорна линија.
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Не знам луѓе дали јас само забележувам, ама се повеќе млади гледам со овој проблем и сериозно кога собирам храброст ги застанувам и им кажувам... претежно не се ни информирани за состојбата и не знаат што е тоа... Страшно е колку се повеќе има и се повеќе се млади. Имам желба, имам и план, не можам да соберам луѓе за да направиме нешто поголемо. Сите немаат храброст и се откажуваат, како да не сакаат да живеат подобро. Ми требаат сериозни и иницијативни млади луѓе кои би сакале да направиме нешто поголемо.

    И инаку дојдов до одредена информација за терапија која е прескапа, ама гарантирано лечи хипотироида (ако нема оштетувања на нејзиното ткиво и е само бенингно минимално зголемена,но здрава)... Институт за информатичка медиција, со посебна терапија специфицирана за конкретната личност. Само сериозно е многу скапо... повеќе илјади евра.

    Од друга страна, болеста на тироидата е енергетска и пренесена. Го почувствував на своја кожа како прва заболена во моето семејство, по среднувањето од тој аспект, тироидата ми е се подобра и подобра, дури и сум во надеж дека засекогаш би се излечила, или барем да бидам на најминималната доза.

    Тажната вистина која не ни ја кажуваат докторите е опасноста од синтетичкиот хормон. Создава тромбови... и ги слабее коските, колку е поголема дозата, толку е поголем ризикот.

    И лечење на болеста значи целосна промена на животниот стил, што да бидеме искрени, не го правиме, затоа што не се освестуваме колку е тоа важно и се почнува од некое утре во далечната иднина кога можеби и ќе ни биде касно.
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Е баш ме брига, што сака нека биде.
    Ја земам терапијата редовно, никој од мето семејство не пати од тоа.
    Јас сум првото глувче. ;( Инаку колку што знам болеста настанува од стрес и верувам во тоа).
    Според народно верување, наречниците колку ми одредиле.
    Го живеам секој ден како да е последен.......................
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Селенот е доста присутен во бразилски орев. Во многу мала количина ( 2-3 парчиња ) содржи количина доволна да задоволи дневни потреби. Од таа причина се препорачува конзумација на овој продукт, полезен е за тироидата.

    Веќе некое време чувствував тегоби и своеволно престав со терапија. Почуствував олеснување уште првиот ден. Бев на контрола, тироидата веќе не е палпибилна, порано беше многу зголемена. Но, има промени во формацијата изразито на десна страна.
    Докторот ме советуваше дека треба да продолжам со терапија ( иста доза 50) покрај моето негодување. Еутороксот било безбедно да го земаат и луѓе без никаков проблем од причина што тој бил готов хормон и ја испраќал тироидата на "одмор". Не можел да ме тера да пијам терапија кога јас сум била одлучна дека не ми треба. Воопшто не настапив мадафака нема повеќе да пијам, само дадов анамнеза и лични размислувања, секако се надевав на негов совет и мислење штом ги види резултатите и ги земе во предвид моите размислувања. Ама тој фино ме откачи и по ѓаволите заминаа 1500 денари :|

    На крај тој рече прави што сакаш, односно прекини со терапија 3 месеци па ќе видиме како ќе е.

    Барам искусен доктор кој ќе даде второ мислење за состојбата. Разочарана сум.
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Срцусш јас сум задоволна од мојата докторка на патофиза(државна).
    Маја Здравковска, секој вторник топ е жената.
    Не прекинувај, според мене не е на одмет.
     
  20. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Не ја разбирам потребата, конкретната потреба од таа доза. Не ми дава образложение, тоа ми е негодувањето.

    Живеам во Ресен, најдалеку можам да патувам до Битола или до Охрид, барам некој од тие места.