1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас уште од лани покажувам знаци на онакво преголемо работење на тироидната.
    Имав напади на паника многу чести ама добро тогаш ми беа психички одев на психолог и по некое време се смирија. Ама сега често имам чувство на паника, биење силно на срцето, како место да не ме фаќа ми се тресат рацете, и неможам никако да се здебелам со оглед на то дека имам 45 кила и ми викаат сите да се здебелам и имам исто така тешкотија со голтање на храна (мислев дека ми е од повреда на вратот.). Имам неколку прашања пред да одам овие дена на доктор.
    Прво колку е страшно да се има нарушување на тироидната жлезда?
    Второ колку би бил тестот на приватно зашто на државно нема шанса да одам кузнај што ќе ми најдат...
    И трето дали имаат негативно влијание апчињата за контрацепција пошто нели тоа се хормони...
    (Секако ќе се консултирам со доктор ама до тогаш ме интересира.)
     
  2. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Nekoi da preporaca dobar endokrinolog vo drzavna/privatno?
     
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    девојки,барам совет ако некој имал слицно искуство,денес дознав дека сум бремена 1 месец,а пијам еутирох 25,преглед имам дури во петок а знам дека дозата во бrеменост мора да се зголеми,дали тоа сто поминал 1 месец пиејки 25мг.мозе да му настети на плодот?
     
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Девојки значи не знам што да кажам веќе за да си помогнам и на себе и на вас... колку што гледам луѓето во мојата блиска околина а и тука по форуми , секојдневно бараат помош за оваа пуста тироидна, чиниш се поголем замав секојдневно зема и зема :devil: :devil: :devil: Јас со овај проблем се соочувам 3 години односно со хипотиреодизам , пијав сите овие год еутирокс од 50 мг , 3 дена во неделата цела таблета а 4 дена по половина односно 25 мг , одев на контрола на 1,5 месец редовно , на ехо се беше во ред а преку крвта не..... е сега последно што ме исплаши е тоа што докторката не ми го покажа резултатот од последното испитување, само ми имаше оставено ливче кај сестрите на кое пишуваше да одам кај матичната и да пијам еутирокс од 100 мг и тоа 1 год и тогаш да одам на контрола, госпоѓата фино лепо одби разговор со мене и да ми даде објаснување , не ми е јасно истиот ден ме гледаше и на ехо се беше ок и оддеднаш ми дуплира доза и тоа за времетраење од 1 год..... добро имавте сите пишано дека не се замараат мн мн докторите кај нас и не се трудат да објаснат нешто за функцијата и пореметувањата на оваа жлезда :x :x :x
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не те плашам, ама пред се се оштетува срцето, а потоа и сите витални органи, пии си ја терапијата редовно и труди се да не забораваш да пиеч секој ден.
     
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.250
    Пол:
    Женски
    E medikal dr. Gabriela . Privatna ordinacija.
     
  8. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zdr sakam edno prasanje .ne.sum sigurna deka imam teroidna.megutoa mnogu se.vozbuduvam znaci od.mala.sitnica pocnat gradite da me.stegat.grbot isto na.racete zmarci.kako da imam.pocnuvam.da.se.potam i dr.i.dali moreto smeta na.teroidnata zlezda posto ziveam na more
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тероидна имаш оди провери, а и од морето може да е.
     
  10. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Blagodaram..ke odam ke ja proveram
     
  11. iVanaSm

    iVanaSm Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Без гајле. Само посети го твојот патофисиолог за да ти ја зголеми дозата на еутирокс. Пошто во бременост треба да се пие поголема доза бидејќи плодот користи тироксин за растење и развивање.
    Со среќа
     
  12. iVanaSm

    iVanaSm Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво женски

    Имам проблеми со тироидна жлезда од мои 19-20 години. Веќе сум 29 и сум на еутирокс скоро 6 години.
    Меѓувремено пијам 100 мцг 6 дена и еден ден 75.
    Последнава година се здебелив приближно 10 кг иако сум на терапија. Сега сум на безглутенска храна, избегавам гоитрогена храна (зелка, карфиол, брокула), избегавам праски, бадеми, кикирики, јагоди, ореви.
    Сепак нема никаков резултат и немам пуштено грам.

    Ве молам, доколку занете некој нутриционист што се занимава со проблеми околку тироидна жлезда, да ми препорачате
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Сигурно имаш хипотироидеа (хашимото) Не знам кога си била на контрола, ама не е лошо пак да појдеш да не треба поголема доза. Мислам дека и премногу јадеш работи кои што гојат извини вака, ама најдобро појди кај Жан Митрев. Јас и покрај терапијата за само 6 месеци се поправив 9 кгр, ама си лапкав искрено.
    Сга ја намалив исхраната и почнав да намалувам и во кгр.
     
  14. biljana12345

    biljana12345 Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    istite simptomi i jas gi imam pa sakam da znam kade mozam vo skopje da odam da se ispitam bidejci tuka vo mojot grad samo me motaat a ne mi kazuvaat tocno :|
     
  15. iVanaSm

    iVanaSm Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Ја сменив докторката. Сега токму одам кај Жан Митрев. Последен пат бев пред месец дена. Напротив. Дозата дури е и доста височка, а резултатите се оптимални. Дури имав проблем со крварење помеѓу менстуации од висока доза на еутирокс.
    Премногу сум динамична, пешачам минимум 6 км на ден. Повремено и џогирам. Благо, тесто, рафинирана храна се многу одамна исфрлени од моето мени.
    Сепак фала на забелешка и совет
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  16. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Каде ги испитувате вие ТСХ ФРЕЕ Т3 и ФРЕЕ Т4 во државна?
    На клиничка биохемија или патофиза?
     
  17. vecnost

    vecnost Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    здраво девојки.навистина очајно ми треба вашата помош.пред некое време ми се појави грутка на вратот околу 2см.матичниот лекар испаничи и прво ме прати на интернист.одтаму добив еднонеделна антибиотска терапија од која немаше резултати. бидејки јас не сум од Скопје ми дадоа упат за хематологија во Ск но дури за една недела. сега сум преплашена.ме интересира доколку а според зборовите на докторот веројатно ке дојде до биопсија колку време се чека за резултати од сите испитувања или ми е најдобро да си појдам на приватна ординација.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јас на патофиза во држана.
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Мојот интернист ми кажа дека многу пациенти му дошле со поплаки од Жанета и ме прашуваше во што е проблемот? Вика јасно ми е дека пациентите претеруваат, ама кога ќе дојдат многу луѓе со исто мислење, значи е до неа.
    Па сега вие видете дали непотребно ја ругаме женава на темава.

    Истовремено се запрепасти како докторите дозволиле така млад човек да упропастат веднаш со еутирокс наместо да започнат со суплементска терапија која во 99 посто од случаите го одложува пиењето на терапија за 10 години, некогаш дури и не треба никогаш, едноставно се враќаш во нормала.

    Со еден збор - не е секој за доктор!!!
     
    На presiosa1 и AhThatFemaleProblems им се допаѓа ова.
  20. M-lady

    M-lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    6
    Здраво ! Јас веќе 2 -3 години имам проблеми со тироидната жлезда, не ми лачи доволно и одам во битола во клиничката болница на оделот нуклеарна медицина и секогаш кога ке појдам ми ги дава истите лекови.. Еутирокс 50 да ги пијам 1/2 од понеделник до петок а во викендот по цело апче.. секоја контрола истото па истото и пак ми е исто истите симптоми ги имам незнам што да правам...какво решение да барам..