1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. tijana.s

    tijana.s Нов член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    па оди на доктор нормално ако не ти е срам на пр мене ми беше мн срам кога отидов на доктор за мојот проблем
     
  2. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87

    Оди на лекар од каде знаеш дека можеби не станува збор за нешто по сериозно? Иако не би требало и нема некои индикации за тоа сепак да отидеш на лекар е најдобро и нема потреба од срам, значи на лекар се оди за секаков проблем, срам не треба воопшто да има. Може цревната микро флора да ти е уништена и поради тоа да имаш вакви проблеми , но болки не би требало да има, лекар знае најдобро.
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.386
    Допаѓања:
    5.845
    пробај со чај алкалекс
    и јас бев така од обична доза никаков резултат од дупла се управив :)
     
  4. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Пробај со смокви во вода, да преноќат па испиј ја водата и изеди ги наутро на гладно. Иста постапка и за ленено семе. Јади суви сливи, Баланс - јогурт пиј, житарки, супи, зеленчук и компот.
    Сестра ми исто имаше проблем, па со овие работи и се регулира.
     
  5. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    И јас го имав истиот проблем. Го направив рецептот на баба Рада со суво грозје, суви смокви и суви сливи и 4 лажици мед погоре е запишан. А на сабајле пијам чаша млака вида со половина цеден лимон и многу помага, а можиш да купиш парафинско масло од аптека и по една лажица на сабајле и една на вечер и ќе ти се регулира столицата
     
  6. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    За проблем со тврда столица мои проверени рецепти:

    - Јадете суви сливи, секој ден
    - Пред спиење изедете 2до 3 киви
    - Пијте зелен чај
    - Јадете микс од семки од тиква, сончоглед, лен, чиа во житарки за појадок, или помешани со мед

    Само едно од овие 4 наведени е доволно да ви го реши проблемот со тврдата столица
    Тврдам!
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ми помагаат јаболката.Содржат пектин кој ја забрзува работата на дигестивниот тракт,а особено на цревата.
     
  8. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали е добро да почнам да пијам чај алкалакс за прочистување. Поради проблеми со внатрешни хемороиди неможам да одам редовно по голема нужда и згора на се се здебелувам, па би сакала да знам дали некој користи ваков чај бидејќи ми е страв да не се направам полошо
     
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не ти препорачувам да го користиш чајот.Предизвикува мачнина во организмот,а и откако ќе го испиеш процесот е бавен и тежок,а и треба да внимаваш да не излегуваш,бидејќи не знаеш кога ќе ти предизвика нагон за вршење нужда.
     
  10. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Доколку имате проблем со тврда столица треба да бидете претпазливи затоа што после некој одреден период се појавуваат хемороиди, значи вака! :)

    Постои еден Сируп кој што се вика ПОРТАЛАК, за возрасни може да се конзумира една супена лажичка ако во рок од 30мин не излегувате надвор тогаш уште една лажичка нема теоретски шанси да не излегувате!

    Ја сум имал исто проблеми но ова ми го реши проблемот и одвреме на време го конзумирам не е нешто страшно скап, 399ден сепак треба да бидете претпазливи и на храната да не конзумирате многу сува храна

    поз
     
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    И јасс мам тврда и нередовна столица, значи буквално можам да не одам по неколку денови во вц, односно едвај еднаш неделно и тоа со маки проблемот ми е повеќе време, не сум била на лекар, на своја рака пијам алкалекс чај, јадам црни сливи сушени, пијам многу млеко и јогурт демек тоа помагало ама џабе, исто земав и медицински чоколатца од аптека и ништо пак :devil: пред неколку денови со страв решив да земам горка сол на своја рака, се напив и верувале или не ни еднаш не појдов во вц односно едвај малку... а луѓето што примиле горка сол викаа се истуриле од вц одење :devil: сега кажете кој феномен сум јас?
     
  13. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Истиот случај сум го имал и јас пред едно 4 години, и потенцирав погоре има еден сируп кој што се вика PORTALAK и се конзумира супена лажичка на ден сабајле пред-јадење, а доколку си капс веќем неколку дена тогаш ќе мораш да конзумираш две лажички одеднаш и ќе те олесни :)

    Све зависи од твоето дневно активно јадење
     
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    И јас го пиев сирупот помага, само е премногу благ па ставав по една лажица во вода. Исто така и парафинско масло заедно со сирупот на сабајле и на вечер
     
  15. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Суви црни сливи и нес-кафе секогаш протеруваат. :) Проверено ;)
     
    На kelk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    леле што е со столицава неможам да ја регуирам една година дај кажувајте дали е добар тој чајот алкалакс или како ли се викаше не сум била во вц веке 9 дена неможам да седам имам и хемероиди и ме болат
     
  17. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Се продава во аптеките во тегла, 4 мелени семиња на Виталиа и се ставаат 2 лажици во млеко или јогурт, се остава 5 мин и потоа се пие. Резулати за 30-60 мин.
     
  18. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Procitaj pogore na moite postovi pozz ;)
     
  19. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    Женски и јас го имав истиот проблем со години и се и сешто имав пробано (алкалакс, билакс, тие карамелите, суви сливи, компоти секави), буквално се што ќе слушнев - пробував, ама немаше никаков резултат. Пред неколку месеци престанав да пијам турско кафе, почнав какао да си варам и забележав разлика уште одма. Сега секој ден практикувам да се напијам по една шолја какао, веднаш ми го забрзува метаболизмот. :) Пробајте, можеби и кај вас ќе го има истиот ефект. :)
     
  20. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Имам тврда столица и веќе една недела не сум појдена во вц. Стомакот ми е многу подуен и се нервирам баш кога треба да облечам нешто тесно на мене за да си го истакнам телото и ова ми се случува и изгледам дебела :@ Пробав со алкалакс ама нема никаков ефект. В. Внимавам многу на исхраната, јадам многу зеленчук и внесувам диететски влакна, јадам црн леб, пијам многу вода, но пак ова ми се случува. Ве молам за некаков совет. :angel: