ТЕМА: Вагинален секрет

Мислење 20 Ное 2012, 11:15

Треба да добиеш или си преладена. Ако има променета боја и мирис, тогаш е најверојатно некоја инфекција.
Annath

Црвено цветче
 
549410414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 22 Ное 2012, 13:24

bella05 напиша:Дечкии имав сексуален однос по еден ден ме пецкаше, се мијав со чај од камилица со една лажица сода.. имаше некој ефект, сега не ме пецка нон-стоп туку само при мокрење внатре длабоко, да го земам ли Кансен кремот или да продолжам со чајот? ако може побрз одговор ...

Кансенот е антимикотик,односно делува против габички.
А установено ти е дека имаш канида или само така ти текна?
Можеш да се одмиваш со растворен хиперманган,ќе ти помогне повеќе отколку содата,која ја променува вагиналната Ph.
Извесно време избегнувај употребување на најразлични препарати за интимна нега кои имаат јаки мириси,бои и конзерванси и миј се само со чај од камилица и хиперманган.
Аватар на корисникот
baby-star

Жолто цветче
 
16991258
Мислења: 1706
Зачленет: 08 Фев 2012, 19:19
Слика

Мислење 23 Ное 2012, 16:06

Forumki ve molam za pomos !
Veke 2 meseca imam zgolemeno belo pranje so neprijaten miris,prethodno piev antibiotici Zinat poradi nastinka.Posle toa se pojavi cesanje(duri mi ja iritirase sluznicata kolku sto bese jako),pesenje(pri mokrenje i posle toa) bolki vo jajnicite...Otidov na ginekolog mi dade Betadin i pesecenjeto uste poveke se zgolemi so pocnav da imam pecesenje i vo bubrezite.Nemozev da izdrzav i otidov i mi zema bris i na PAP testot pokaza deka imam samo kandida i da koristam Linex Lady, a bolkite pak prodolzija so i da koristam:( Kandidata ja imam veke 3 godini i na sekoj antibiotik se aktivira duri nepodnoslivo e.Sega maticnata mi dade da ispitam bakterija vo zeludnik i mokrakja..pa ke vidime. Od sto bi mozel da bide predizvikan mojot problem i dali nekoj imal slicni simptomi.Pozdrav !

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Аватар на корисникот
TaciCarbonero

Фем почетничка
 
010
Мислења: 7
Зачленет: 23 Ное 2012, 15:30

Мислење 23 Ное 2012, 22:47

TaciCarbonero напиша:Forumki ve molam za pomos !
Veke 2 meseca imam zgolemeno belo pranje so neprijaten miris,prethodno piev antibiotici Zinat poradi nastinka.Posle toa se pojavi cesanje(duri mi ja iritirase sluznicata kolku sto bese jako),pesenje(pri mokrenje i posle toa) bolki vo jajnicite...Otidov na ginekolog mi dade Betadin i pesecenjeto uste poveke se zgolemi so pocnav da imam pecesenje i vo bubrezite.Nemozev da izdrzav i otidov i mi zema bris i na PAP testot pokaza deka imam samo kandida i da koristam Linex Lady, a bolkite pak prodolzija so i da koristam:( Kandidata ja imam veke 3 godini i na sekoj antibiotik se aktivira duri nepodnoslivo e.Sega maticnata mi dade da ispitam bakterija vo zeludnik i mokrakja..pa ke vidime. Od sto bi mozel da bide predizvikan mojot problem i dali nekoj imal slicni simptomi.Pozdrav !

Да знаеш за друг пат кога ќе користиш антибиотик,обавезно да земаш и б-комплекс,а можеш и сега да си земаш.
Можно е да имаш бактерија во мокрача или евентуално да си ги провериш и бубрезите.
Бактерија во желудник-Хелико бактер,не ја поврзувам со твојата ситуација,освен ако имаш проблеми со желудникот.
Пробај со кансен и хиперманган за кандидата.

Поздрав,
Аватар на корисникот
baby-star

Жолто цветче
 
16991258
Мислења: 1706
Зачленет: 08 Фев 2012, 19:19
Слика

Мислење 23 Ное 2012, 22:56

baby-star напиша:
TaciCarbonero напиша:Forumki ve molam za pomos !
Veke 2 meseca imam zgolemeno belo pranje so neprijaten miris,prethodno piev antibiotici Zinat poradi nastinka.Posle toa se pojavi cesanje(duri mi ja iritirase sluznicata kolku sto bese jako),pesenje(pri mokrenje i posle toa) bolki vo jajnicite...Otidov na ginekolog mi dade Betadin i pesecenjeto uste poveke se zgolemi so pocnav da imam pecesenje i vo bubrezite.Nemozev da izdrzav i otidov i mi zema bris i na PAP testot pokaza deka imam samo kandida i da koristam Linex Lady, a bolkite pak prodolzija so i da koristam:( Kandidata ja imam veke 3 godini i na sekoj antibiotik se aktivira duri nepodnoslivo
Поздрав,

кога ке пиеш антибиотик уште првата ден да си ставаш вагиналети нистатин превентивно да не се активира кандида а ако е ептен толку досадна земи канестен3 +маст канестен промивки од камилица хипер манган во исхраната јогурт млеко и млечни обавезно
Аватар на корисникот
eva11

Жолто цветче
 
679208
Мислења: 1855
Зачленет: 23 Јун 2011, 00:34

Мислење 26 Ное 2012, 20:54

baby-star напиша:
bella05 напиша:Дечкии имав сексуален однос по еден ден ме пецкаше, се мијав со чај од камилица со една лажица сода.. имаше некој ефект, сега не ме пецка нон-стоп туку само при мокрење внатре длабоко, да го земам ли Кансен кремот или да продолжам со чајот? ако може побрз одговор ...

Кансенот е антимикотик,односно делува против габички.
А установено ти е дека имаш канида или само така ти текна?
Можеш да се одмиваш со растворен хиперманган,ќе ти помогне повеќе отколку содата,која ја променува вагиналната Ph.
Извесно време избегнувај употребување на најразлични препарати за интимна нега кои имаат јаки мириси,бои и конзерванси и миј се само со чај од камилица и хиперманган.

А дали е можно поради инфекцијата да болат јајниците и долниот дел на стомакот, бидејќи уше 4 дена треба да ми дојде... многу сум исплашена да не сум трудна :/
Аватар на корисникот
bella05

Фем почетничка
 
01
Мислења: 28
Зачленет: 31 Окт 2012, 15:01

Мислење 03 Дек 2012, 16:23

Колку чинат вагиналните таблети и кои би ми ги препорачале?
Аватар на корисникот
bobby.pin

Сино цветче
 
2724
Мислења: 110
Зачленет: 10 Сеп 2011, 20:29
Локација: Sweden
I haven't had my coffee yet, don't make me kill you !

Мислење 03 Дек 2012, 17:19

bobby.pin напиша:Колку чинат вагиналните таблети и кои би ми ги препорачале?

Зависи за каква мака ти требаат. Има различни вагиналети, во зависност од дијагнозата ги препорачува т.е. ги препишува гинеколог.
Ако сакаш евентуално некои како превентива на природна база има од кантарион, бетадин..
Аватар на корисникот
sunfemina

Жолто цветче
 
8121145
Мислења: 1731
Зачленет: 17 Фев 2011, 23:11

Мислење 03 Дек 2012, 17:50

sunfemina напиша:
bobby.pin напиша:Колку чинат вагиналните таблети и кои би ми ги препорачале?

Зависи за каква мака ти требаат. Има различни вагиналети, во зависност од дијагнозата ги препорачува т.е. ги препишува гинеколог.
Ако сакаш евентуално некои како превентива на природна база има од кантарион, бетадин..

оние за кандида што се, еднаш ми ги препишаа, ама сакам сега на своја рака да ги земам, само не им го памтам името. х)
Аватар на корисникот
bobby.pin

Сино цветче
 
2724
Мислења: 110
Зачленет: 10 Сеп 2011, 20:29
Локација: Sweden
I haven't had my coffee yet, don't make me kill you !

Мислење 03 Дек 2012, 17:51

Најпознати (но не и единствени) за кандида се канестен.
Аватар на корисникот
sunfemina

Жолто цветче
 
8121145
Мислења: 1731
Зачленет: 17 Фев 2011, 23:11

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 12 гости