1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Можно ли е откако сум на диета да ми се појави чешање и бело прање,еве скоро недела дена сум на диета а баш и сега сменив омекнувач за алишта па незнам од што би можело да е?
    Се миев со сода бикарбона,ама џабе пак ме чеша...ке цркнам од нервоза :@
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може од промена на начин на исхрана, да. :)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Јас одкако имам добиено прва менструација па до сега, (скоро 10 год) постојано имам зголемен исцедок, кој некогаш е бел, некогаш жолт дури на кафеаво, од време на време имам црвенило и јадеж, сум била на гинеколог и сите испитувања ми се уредни и папа тест и бактериолошки.Имам некој полип во грлото на матката дали може да е од тоа незнам.Докторот ми предложи одстранување на полипот но јас никако да соберам храброст за тоа, и ми рече дека полипите и исцедокот не се опасни, некои жени едноставно ги имаат, едниот јајник ми е значително поголем од вториот (и затоа докторот ми рече дека не било страшно демек)и предниот ѕид на матката ми е подебел од задниот.Имам уреден циклус, на секои 26 дена, ми трае по 6 дена одприлика, стомакот ме боли многу вториот ден тогаш крварам најмногу.Пробував и со камилица, кантарион, вагиналети, канестен, влошки со мрежичка и со што уште не. На периоди толку многу ми се вцрвенува и ме чеша што дури ми се подувува. Стварно незнам што да направам да помине. :?: :?:
     
  4. milaa22

    milaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пред една недела почнав да чуствувам чешање. Исцедокот ми нема никаква боја, но има некаков мирис. Дали би било погодно да пробам со камилица и канестен на своја рака? :)
     
  5. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Последниве неколку дена на хартијата кога се бришам има крв, а на гаќите ништо :( Требаше да добијам, но пијам антибиотици веќе некое време и имам бело прање најверојатно од нив. Ме загрижува крвта, значи не е како кога имам добиено, нит ме боли како за добивање ни ништо, само крв кога се бришам на хартијата помешана со бело прање. Сакам да отидам на гиниколог ама како со тоа вагиналното ехо кога крв има малце срамота е :$ Можно ли е да имам добиено иако е време, ама до сега вака никогаш не било толку малку крв, и не е кафеафкаста тука баш црвена крв :(
     
  6. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    Веќе некое време имам секрет како вода, некогаш е бледо жолт, немам чешање и сл. Да не имала некоја вакво нешто??? :^)
     
  7. broken1

    broken1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Zgolemen vaginalen iscedok

    Значи мене секој ден ми е плоден :P :P
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Zgolemen vaginalen iscedok

    Не ти е ништо патиш од кириличен исцедок
    А може ако имаш влечено бело и тоа да ти е .
    Аххх бе што ќе те испаничи ја незнам тоа е БЕЛО ПРАЊЕ. Густ и бел болје речи чорбест.
    Шлаг пена врз сок од малини.
    Пази може и зелено јаболко ќе смелаш не се знае.
     
  9. xxxxl

    xxxxl Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Jas imam belo pranje veke so meseci i cesanje,sto mislite za Flukonazol tableti?
     
  10. xxxxl

    xxxxl Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Flazilot ne e antimikot tuku e antimikrobik,znaci ne se koristi za gabicna infekcija tuku za infekcija narecena trihomonijaza koja sto se prenesuva preku seksualni odnosi,taka da mislam deka flazil ne e soodvetnata terapija
     
  11. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Покрај канестен вагиналети или маст, за кандида ви го препорачувам ДИФЛАЗОН 150мг ( Тоа е една таблета) кошта од 150 - 170 ден зависно од фирмата!
    Се пие по една таблета три месеци по ред во исти ден ( на пример на иста дата трите месеци )
    Само ова ми помогна да се решам од досадната кандида која ја имав буквално секој месец и со ништо не можев да ја средам
     
  12. bojana21

    bojana21 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    dali do sega nekoj za kandida koristel Мycoril??
     
  13. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    Здраво девојки. Имам едно прашање, денес и вчера прв пат забележав примеси на крв во вагиналниот секрет кој ми е драстично засилен, а менструалниот циклус ми заврши пред 10 дена. Малку гуглав, и секако прво нешто што излегува е симптоми за рак на грлото на матката. Не сум била сексуално активна досега, а како причини се наведени и други слабеење на организмот, имунитетот итн. Ако некој е запознаен со ваков пример, што може да се причините за крв во секретот, можно ли е да е некоја инфекција, ќе го замолам да ми одговори.
    моментално не сум во можност, а во најбрз можен рок би посетила лекар
    Фала многу :)
     
  14. Beyonce.T

    Beyonce.T Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    здраво, знам дека сите ги имате овие проблеми, но би сакала да ми каже некој повеке за ова.. Имам почесто бело прање, и кога имам односи со дечко ми после тоа на него на пенисот му се појавуваат рецки поточно на кожичката... и мислам дека е од тоа поради тоа што нема од што друго да биде.. бидејќи ми е прв.... исто така пред неколку месеци ми се појави едно како внатрешно брумче измеѓу газот и вагината, и јас го истискав и од него истече не како секое нормално бубулче течно бело, туку густо како прашок и со чуден и јак мирис и не ми помина не го истискав скроз, сеа е како топче внатрешно незнам што е.... ве молам кажете ми ако знаете нешто поврзано со ова...
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    менструацијата ми помина пред 2 дена..сега забележав кавеав исцедок ...односи не сум имала скоро.. Дали може да е од прелада...таква ми е работата се потам има промаја се суши на мене па да ми е секретот или др. опции? :tmi:
     
  16. kuklaaa

    kuklaaa Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Zdr devojki :) Nova sum na sajtov i imam edno prasajne za vas. Vecerva zabelezav za prv pat nesto vo mokracata imam kako beli mali partalcinja, neznam sto e toa, dali e mozebi od beloto prajne ili se raboti za nesto drugo, nemam nikakva bolka nitu pecejne za vreme na mokrejneto. Dokolku vie imate vakvo iskustvo ili znaete nesto vo vrska so ova pisetemi ve molam mnogu sum zagrizena :worried:
     
  17. Koteska1234

    Koteska1234 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Да ми кажете некоја маст имам чешање ненормално дали е тоа нешто налазано или незнам што можда и со нокт да се имам жгребнато незнам не е ништо опасно или инфекција имам црвени линии малечки некој си се мачкам со јод и еден прашок поминува од тоа али некоја Маст да не знаете ве молам кажете. Благодарам
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оди на гинеколог, на своја рака ако земеш нешто може ќе ги ублажи симптомите ама пак ќе се јават, не сме ние др. Чешањето ми личи на кандида, можеш да земеш канестен вагинал крема и посебно вагинзлети и миј се со растворена сода бикарбона во вода.
     
  19. Koteska1234

    Koteska1234 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Fala ti mnogu kje probam :) ali za na ginekolog mi e straf da otidam posto ne i imam kazano ni na majkami za ova a i nesakam ..
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Девојче мораш да кажеш, чешањето е симптом и на многу др.болести. Зошто се плашиш да и кажеш? Може си сексуално активна а она не знае? Не дај боже да си фатила некоја бактерија која утре ќе ти прави поголеми проблеми ( пр,стерилност). Те советувам да посетиш гинеколог обавезно.