ТЕМА: Затнати уши

Мислење 01 Авг 2011, 13:04

Не најдов ваква тема, па еве отворив, ве молам кажувајте некој лек или совет за затнати уши. 2 пати бев на ушно, ама штетно е и несакам да одам толку често. Еве и ден денеска ми се затнати ушите, не слушам како што треба... ;( ;( ;( :( :( :( :(
Аватар на корисникот
selly.gomez

Сино цветче
 
3997
Мислења: 136
Зачленет: 14 Јун 2011, 14:51
[link=http://www.leptirica.com/slicice]Слика[/link]
[link=http://www.leptirica.com/]Leptirica.com[/link]

Мислење 01 Авг 2011, 13:10

Пред некое време имав и јас ваков проблем, но само со едното уво. Бев и на лекар, но нивното чистење не помогна воопшто затоа што тоа се прави кога имаш нечистотија во увото или пак нешто ти е заглавено, ти влегло вода и сл. Но мене ништо од тоа не ми беше, туку увото ми беше затнато како последица на некоја настинка, затнат нос...нели сето тоа е поврзано. И уште долго време ми беше затнато, се додека не реши само да пушти. Почувствував неколку пати како да ми пука нешто во увото, малку ме болеше и самото си пушти. Така да, од чистењето на ушно и нема некое фајде.
Позз и се надевам и твоите ќе ти бидат послушни и ќе ти се одзатнат сами.
Аватар на корисникот
woow

Сино цветче
 
7353
Мислења: 187
Зачленет: 16 Јун 2011, 21:08

Мислење 27 Дек 2011, 20:30

Не ми е затнато увото.. тапанчето ми е повлечено! Ненормална болка! Ви се молам кој имал слична мака нека каже шо да се напијам.. Кетонал веќе се напив.. не помага.
Инаку тапанчето ми се повлече после 5дневнава настинка/вирус.. ваљда поради премн секрет :/ Помагајте!!
Аватар на корисникот
Rozovka

Фем почетничка
 
158
Мислења: 40
Зачленет: 15 Мар 2010, 03:26

Мислење 27 Дек 2011, 20:39

Rozovka напиша:Не ми е затнато увото.. тапанчето ми е повлечено! Ненормална болка! Ви се молам кој имал слична мака нека каже шо да се напијам.. Кетонал веќе се напив.. не помага.
Инаку тапанчето ми се повлече после 5дневнава настинка/вирус.. ваљда поради премн секрет :/ Помагајте!!

леле и јас го имав овој проблем пред неколку години :( знам како ти е.. вака , јас поради ова бев на лекар и таму ми кажаа само да ставам топло на тоа уво , значи згреј термофор и стави и лежи на тоа убо и НЕ го секни носот зашто најчесто заради тоа се повлекува тупанчето
Аватар на корисникот
koritsaki

Црвено цветче
 
47343713
Мислења: 6825
Зачленет: 01 Мар 2010, 01:25
Слика
Слика

Мислење 27 Дек 2011, 20:44

Јас се убив од секнење овие 5 дена и на крај уште ова ми фалеше :( Фала многу koritsaki, ќе пробам со топлово.. Белким ќе прекине болкава :(
Аватар на корисникот
Rozovka

Фем почетничка
 
158
Мислења: 40
Зачленет: 15 Мар 2010, 03:26

Мислење 27 Дек 2011, 20:53

Rozovka напиша:Јас се убив од секнење овие 5 дена и на крај уште ова ми фалеше :( Фала многу koritsaki, ќе пробам со топлово.. Белким ќе прекине болкава :(

нема проблем и ке помине не се секирај..знам нема полошо од тоа да не слушаш ништо :( и плус болиии.. ама ке пројде само топло ставај :*
Аватар на корисникот
koritsaki

Црвено цветче
 
47343713
Мислења: 6825
Зачленет: 01 Мар 2010, 01:25
Слика
Слика

Мислење 01 Јан 2012, 12:55

Страшна работа ова со ушите, прво мојот проблем и со чешањето е , одамна многу ме чешаат а последно време дури како да ме наболува (ама ваљда тоа е зошто сум сега настината, и само шмркам и дувам нос), а уствари докторот ушен вели чисто е се, ми пиша некои капки за некој ден да ги користам, демек суви ми биле внатре ушите затоа ме чешале???? а знае некој лек против ова неподносливо чешање? А капките само моменталноми го решаваат проблемот... после све по старо :(
Аватар на корисникот
ANGEL1

Сино цветче
 
5284
Мислења: 205
Зачленет: 21 Дек 2011, 22:44
Локација: Vo cetvrtata dimenzija na mojata fantazija
Слика
OSTAVETE TRAGA....NAJDLABOKIOT KOPNEZ NA COVEKOVOTO SRCE E POTREBATA DA ZIVEE ZA CEL POGOLEMA OD SEBE.

Мислење 01 Јан 2012, 14:02

мене обично за затнати уши ми помага термос наполнет со топла вода или со топла крпа кога ми се затнати ушите ке ставам капки и малку ке земам крпа ке ја ставам 5 минути на печката да се стопли и после ке легнам и крпата ке ја држам на затнатото уво додека не се олади крпата мене тоа секогаш ми помага :)
Аватар на корисникот
Special.Someone

Зелено цветче
 
622453
Мислења: 943
Зачленет: 22 Авг 2011, 09:57
Локација: Каде тој таму и јас :)
Bitch, I'm fabulous to,and yes, i'm devil to , just like you!!

Мислење 01 Јан 2012, 16:09

Јас кога имав затнато уше, на лекар ми рекоја да ставам неколку капки хидроген од 3%. И така ми се одзатнуваше иначе ќе се мрднев.
Аватар на корисникот
Lacrimosa

Жолто цветче
 
26451066
Мислења: 1758
Зачленет: 19 Јул 2010, 01:50

Мислење 03 Јан 2012, 21:18

Феминки мои, јас само ќе ви кажам ако имате мака со увото, право на лекар! :!: :!: :!:

Мене ми се искомплицира увоболкава.. Не знам дали поради вирусот настана компликација или поради премн секнење.. Слухот сега за сега ми е оштетен ( се надевам ќе се врати во нормала). Цела недела пиев јаки антибиотици и на крај немаше никакво подобрување, исто како да не сум земала никаква терапија. Сега дома имам цела аптека.. Сирупи капки апчиња.. Страшно :(
Аватар на корисникот
Rozovka

Фем почетничка
 
158
Мислења: 40
Зачленет: 15 Мар 2010, 03:26

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, Leo-nora и 40 гости