ТЕМА: Затнати уши

Мислење 17 Апр 2012, 12:31

Мене сега брзо ми се појави овој проблем.Секогаш кога сум настината поточно кога го секнам носот (а ми е затнат) ми се затина само едно уше и дури добивам силни вртоглавици ;( а понекогаш траат и до 15 мин. Што да праваам??? :worried:
kitten622

Бело цветче

53
Мислења: 62
Зачленет: 17 Апр 2012, 09:32
Слика
If people are making fun of you then you're probably doing something right.- Amy Lee

Мислење 23 Апр 2012, 22:46

е се случува понекогаш од вода малце да бучат ушите али оние казуват имало црви :!: навистина??

пак иделе кај една од градот и таа демек им ги вадела и потоа им пило подобро..
што знам за ова али многу иделе таму и потоа биле подобро :?: :?:
girl-miri

Црвено цветче

33211472
Мислења: 5830
Зачленет: 19 Окт 2011, 15:28
Локација: ♥♡Јас&Тој&Малата душичка=Happy Family♡♥
Слика
Слика

Мислење 26 Јун 2012, 22:23

Како оди постапката на чистење уши на ушно? Штетна е или корисна? Колку често треба да се применува?
Waka-waka

Жолто цветче

21872206
Мислења: 1725
Зачленет: 02 Јул 2010, 11:47

Мислење 15 Фев 2013, 14:53

Денес кога станав приметив дека левото уво ми е затнато и малку ми зуи. Не ми е целосно затнато, слушам со него, ама помалку. Настинка не е во прашање, ниту нечистотија, ама се мислам да не е поради слушалкиве што секојдневно ги користам :worried:
AnaKarenina

Жолто цветче

185118299
Мислења: 3388
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 15 Фев 2013, 15:07

Ана, ставај почесто топли облоги; загревај шамивче или крпче и држи го на увото.
Ова е универзален лек за уши. :)
И да, многу е веројатно да ти биде од слушалките, посебно ако погласно си го попуштила гласот.
Ќе ти попушти, мислам дека не е ништо страшно, само внимавај си.
Mishela

Црвено цветче

71406657
Мислења: 5633
Зачленет: 19 Авг 2010, 14:17
Локација: where the streets have no name
And in this perfect weather, we'll find a place together ...

Мислење 18 Фев 2013, 23:29

Во последно време осекам притисок во ушите, и од нагли промени во притисокот (од низок на висок и обратно) ми се затнуваат ушите. Бев на лекар ми кажаа ништо дека не ми е (дека ми е од стрес, кaко во стил да избегавам ситуации, што ми предизвукуваат стрес...) меѓутоа не ми кажа дали капки да ставам, хидроген или било што како да ми помине бидејки неможам веке да се поднесам! :/ Прашањето ми беше дали некој бил во ваква ситуација и што да направам да си помогнам?

благодарам
SparkyAngel

Зелено цветче

8054284
Мислења: 821
Зачленет: 24 Сеп 2011, 02:04
Локација: Wonderland*
I feel in love
the way you fall in sleep
slowly,
than all at once... :)

Мислење 20 Јун 2013, 18:11

Кога е затнато ушето од настинка,повеќе секрет или од притисок,може да се стават капки,еве пример Отипакс,тој е за воспаление и болка, Отол Х, Тобрадекс (иако се за очи,помагаат и кај воспаление на уши,јас ги имам користено) и слични. Постојат и спрејчиња за уши,кога има повеќе секрет,можите да побарате во аптека,имаше еден Ауди спреј само незнам дали го има,но сигурно има и други :)
Ако имате болка можите да се напиете и ибупрофен,само ако таа болка е силна и не поминува долго,подобро да одите на ОРЛ да не е случајно и пукнато тапанчето,тогаш е полошо.
Divinebutterfly

Жолто цветче

922517033
Мислења: 2833
Зачленет: 17 Јул 2011, 15:10
Локација: Outher space
Слика
Кој се бори, може да изгуби. Кој не се бори има веќе изгубено !!!

Мислење 21 Јун 2013, 21:41

Waka-waka напиша:Како оди постапката на чистење уши на ушно? Штетна е или корисна? Колку често треба да се применува?

Па со специјален шприц, аспирираме вода - млака, од сад, и за оваа манипулација ни треба бубрежно легенче, крпа и шприцот. Првин крпата ја поставуваме на едното рамо (зависи кое уше треба да се чисти) и над него е бубрежното легенче кое треба самиот пациент да го држи. И после со шприцот малку претискаме, т.е го испуштаме воздухот од него, и го поставуваме шприцот во ушето, и ја аплицираме водата во ушниот канал т.е го чистиме. Ако не излезе ништо од ушето, а докторот ни кажал дека е за чистање, тогаш ставаме мрсни капки во ушето и газа, и после 3 саати пациентот повторно иде и му го чистаат ушето. И со тоа, оваа манипулација е завршена :lol:
Maroon5

Жолто цветче

843524
Мислења: 1024
Зачленет: 15 Авг 2012, 23:00
Локација: Kреветче.
"Среќата не ја чинат победите,и трофеите собираат прашина, и аплаузите брзо стивнуваат.Среќата ја чинат луѓето кои влегле во нашите животи и собрале храброст да останат тука."
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 20:29

zdravo, imam zatnato uvo, veke 1 mesec poslabo slusam, primav kapki Otol, megutoa nema podobruvanje, ke se zamolam za sovet pozdrav
barbie25

Фем почетничка

00
Мислења: 1
Зачленет: 26 Окт 2013, 20:23

Мислење 04 Дек 2013, 13:32

и мене еве ми се затна, при чистење,слушам на него не ме боли ама е затнато. Ми се има еднаш вака случено пред повеќе години и ме мачеше цел месец, бев на лекар ама џабе, не ми помогна. А ќе се спобудалам вака дур само да помине.
Sunshine88

Жолто цветче

490199
Мислења: 1537
Зачленет: 25 Мар 2010, 23:47
Трофеи: 1

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Agatha, Jarec22, rita22, zz991 и 43 гости