ТЕМА: Затнати уши

Мислење 17 Апр 2012, 12:31

Мене сега брзо ми се појави овој проблем.Секогаш кога сум настината поточно кога го секнам носот (а ми е затнат) ми се затина само едно уше и дури добивам силни вртоглавици ;( а понекогаш траат и до 15 мин. Што да праваам??? :worried:
Аватар на корисникот
kitten622

Бело цветче
 
53
Мислења: 62
Зачленет: 17 Апр 2012, 09:32
Слика
If people are making fun of you then you're probably doing something right.- Amy Lee

Мислење 23 Апр 2012, 22:46

е се случува понекогаш од вода малце да бучат ушите али оние казуват имало црви :!: навистина??

пак иделе кај една од градот и таа демек им ги вадела и потоа им пило подобро..
што знам за ова али многу иделе таму и потоа биле подобро :?: :?:
Аватар на корисникот
girl-miri

Црвено цветче
 
33531507
Мислења: 5878
Зачленет: 19 Окт 2011, 15:28
Локација: ♥♡Јас&Тој&Малата душичка=Happy Family♡♥
Слика
Слика

Мислење 26 Јун 2012, 22:23

Како оди постапката на чистење уши на ушно? Штетна е или корисна? Колку често треба да се применува?
Аватар на корисникот
Waka-waka

Жолто цветче
 
22742258
Мислења: 1739
Зачленет: 02 Јул 2010, 11:47

Мислење 15 Фев 2013, 14:53

Денес кога станав приметив дека левото уво ми е затнато и малку ми зуи. Не ми е целосно затнато, слушам со него, ама помалку. Настинка не е во прашање, ниту нечистотија, ама се мислам да не е поради слушалкиве што секојдневно ги користам :worried:
Аватар на корисникот
AnaKarenina

Жолто цветче
 
190448457
Мислења: 3455
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 15 Фев 2013, 15:07

Ана, ставај почесто топли облоги; загревај шамивче или крпче и држи го на увото.
Ова е универзален лек за уши. :)
И да, многу е веројатно да ти биде од слушалките, посебно ако погласно си го попуштила гласот.
Ќе ти попушти, мислам дека не е ништо страшно, само внимавај си.
Аватар на корисникот
Mishela

Црвено цветче
 
72556780
Мислења: 5690
Зачленет: 19 Авг 2010, 14:17
Локација: where the streets have no name
And in this perfect weather, we'll find a place together ...

Мислење 18 Фев 2013, 23:29

Во последно време осекам притисок во ушите, и од нагли промени во притисокот (од низок на висок и обратно) ми се затнуваат ушите. Бев на лекар ми кажаа ништо дека не ми е (дека ми е од стрес, кaко во стил да избегавам ситуации, што ми предизвукуваат стрес...) меѓутоа не ми кажа дали капки да ставам, хидроген или било што како да ми помине бидејки неможам веке да се поднесам! :/ Прашањето ми беше дали некој бил во ваква ситуација и што да направам да си помогнам?

благодарам
Аватар на корисникот
SparkyAngel

Зелено цветче
 
8114314
Мислења: 822
Зачленет: 24 Сеп 2011, 02:04
Локација: Wonderland*
I feel in love
the way you fall in sleep
slowly,
than all at once... :)

Мислење 20 Јун 2013, 18:11

Кога е затнато ушето од настинка,повеќе секрет или од притисок,може да се стават капки,еве пример Отипакс,тој е за воспаление и болка, Отол Х, Тобрадекс (иако се за очи,помагаат и кај воспаление на уши,јас ги имам користено) и слични. Постојат и спрејчиња за уши,кога има повеќе секрет,можите да побарате во аптека,имаше еден Ауди спреј само незнам дали го има,но сигурно има и други :)
Ако имате болка можите да се напиете и ибупрофен,само ако таа болка е силна и не поминува долго,подобро да одите на ОРЛ да не е случајно и пукнато тапанчето,тогаш е полошо.
Аватар на корисникот
Divinebutterfly

Жолто цветче
 
925117085
Мислења: 2842
Зачленет: 17 Јул 2011, 15:10
Локација: Outher space
Слика
Кој се бори, може да изгуби. Кој не се бори има веќе изгубено !!!

Мислење 21 Јун 2013, 21:41

Waka-waka напиша:Како оди постапката на чистење уши на ушно? Штетна е или корисна? Колку често треба да се применува?

Па со специјален шприц, аспирираме вода - млака, од сад, и за оваа манипулација ни треба бубрежно легенче, крпа и шприцот. Првин крпата ја поставуваме на едното рамо (зависи кое уше треба да се чисти) и над него е бубрежното легенче кое треба самиот пациент да го држи. И после со шприцот малку претискаме, т.е го испуштаме воздухот од него, и го поставуваме шприцот во ушето, и ја аплицираме водата во ушниот канал т.е го чистиме. Ако не излезе ништо од ушето, а докторот ни кажал дека е за чистање, тогаш ставаме мрсни капки во ушето и газа, и после 3 саати пациентот повторно иде и му го чистаат ушето. И со тоа, оваа манипулација е завршена :lol:
Аватар на корисникот
Maroon5

Жолто цветче
 
854531
Мислења: 1033
Зачленет: 15 Авг 2012, 23:00
Локација: Kреветче.
"Среќата не ја чинат победите,и трофеите собираат прашина, и аплаузите брзо стивнуваат.Среќата ја чинат луѓето кои влегле во нашите животи и собрале храброст да останат тука."
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 20:29

zdravo, imam zatnato uvo, veke 1 mesec poslabo slusam, primav kapki Otol, megutoa nema podobruvanje, ke se zamolam za sovet pozdrav
barbie25

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 26 Окт 2013, 20:23

Мислење 04 Дек 2013, 13:32

и мене еве ми се затна, при чистење,слушам на него не ме боли ама е затнато. Ми се има еднаш вака случено пред повеќе години и ме мачеше цел месец, бев на лекар ама џабе, не ми помогна. А ќе се спобудалам вака дур само да помине.
Аватар на корисникот
Sunshine88

Жолто цветче
 
493199
Мислења: 1537
Зачленет: 25 Мар 2010, 23:47
Трофеи: 1

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Alexa [Bot], guzi, Mija, pili, rita22 и 15 гости