ТЕМА: Зуење на ушите

Мислење 21 Мар 2010, 23:35

Veke okolu 20 dena mi svire ednoto uvo.LEKAROT MI PREPORACA BILOBIL I KAPKI NO REZULTAT NEMA SVIRENJETO PRODOLZUVA DENJE I NOKE NONSTOP.Ve molam ako nekoj znae nekoj lek pomagajte toa ne se trpi a mi gi isperaa usite i rekoa se e vo red toa bilo od nastinkata i mi dadoa i kapki za nos.POMAGAJTE....
Аватар на корисникот
marija28

Фем почетничка
 
10
Мислења: 19
Зачленет: 17 Јан 2010, 19:11

Мислење 01 Апр 2010, 13:45

не сум стручна но ќе ти кажам дека мислам дека е од притисок е сеа незнам дали од ннизок или висок, е сеа јас во доктори не верувам али пробај измери си притисок па ако е во ред тогаш не е од тоа..мене ми зујат од притисокот
Аватар на корисникот
Sunshine88

Жолто цветче
 
492199
Мислења: 1537
Зачленет: 25 Мар 2010, 23:47
Трофеи: 1

Мислење 01 Апр 2010, 14:03

cekaj malce- BILOBIL :roll: bilobil se dava za podobruvanje na pamtenje i za podobruvanje na koncentracija :!: kakv vrska ima so zuenjeto na usi :!: da ne ima nekoja greska tuka??? druga rabota: zuenje na usi nastanuva radi visok pritisok. aj meri pritisok vidi dali e se ok..... me zbuni so bilobilov epten.... :?
Аватар на корисникот
newring86

Сино цветче
 
1513
Мислења: 376
Зачленет: 22 Ное 2009, 14:49
Во животот немора да трчаш - доволно е да тргнеш на време !

Мислење 01 Апр 2010, 14:49

jas mislam deka e od nizok pritisok..a ne visok..no istrazuvanja kazuvaat od silni frkvencii,jaki zvukovi,od bucava..se javuva zuenje ili pistenje vo usite..i mene ponekogas mi se slucuva toa..ama pominuva..ne znam koj i kakov lek ima za ova?? :?
Аватар на корисникот
julie77

Црвено цветче
 
102618437
Мислења: 5320
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 01 Апр 2010, 15:00

Хмм и мене ми е чудно зошто БИЛОБИЛ ти дал, кога тие за памтење и концентрација :?
Зуењето во ушите штом кај тебе е повеќетрајно, значи е поради притисокот и оди на специјалист, оториноларинголог, тој е стручен за оваа област и најдобро ќе ти каже што да правиш.
Аватар на корисникот
emce-kremce

Жолто цветче
 
720
Мислења: 1163
Зачленет: 03 Дек 2009, 13:48
...ДОСТОИНСТВОТО е најпривлечно од сите квалитети...

Мислење 01 Апр 2010, 15:08

Билобил даваат за да се подобри циркулацијата - а кога е подобра циркулацијата, подобро е и помнењето ;)
Веројатно докторот претпоставил дека има проблем со циркулацијата, затоа што зуењето во ушите обично укажува на тоа, а кога има проблем со циркулација се дава Редергин или во случајов Билобил...

Инаку и јас и татко ми имаме таков проблем во моментов, и на двајцата левото уво ни е проблематично, ама нема нонстоп зуење, туку повремено, само кога има бучава, гласни звуци и слично... нам ни дадоа антибиотици, спреј за нос и капки за нос, плус на татко ми капки за уво, оти имал воспаление на ушниот канал, а фактички тоа ни е од носот, од последната настинка изгледа не се исчистиле каналите како што треба, т.е тубата што ги поврзува увото и носот е затната и нема постојан проток на воздух, затоа е така... може и кај тебе да е истиот проблем, па да си одиш на оториноларинголог и да ти ги прегледа и увото и носот, па ќе утврди дали има некаков проблем од тоа... пиши што си направила! ;)
Annath

Црвено цветче
 
549410414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 02 Апр 2010, 00:29

А што е со болка во уво и затнато уво?!
Во моментов сум настината,крајниците ми се лом,па како последица и ушите ми страдаат.Десното уво ме боли,имам силни бодежи и е неподносливо.Пробав со топли облоги,но ми се затна и сега слабо слушам и ми шушти. :( Ако има некој совет,лек нека повели да ме просветли,две ноќи не сум спиена веќе,а цела недела се мачам со настинки и никако да ми помине,ми здосади веќе.
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223832826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 02 Апр 2010, 12:32

Срка иди на лекар да не си го инфицирала, мене ми се случи исто болка и затнато...со денови не можев ни да јадам ни да спијам, отидов на лекар ми рекоа воспаление дека е а што ми дадоа не се секавам, знам само дека ми дадоа некои капки
Аватар на корисникот
Sunshine88

Жолто цветче
 
492199
Мислења: 1537
Зачленет: 25 Мар 2010, 23:47
Трофеи: 1

Мислење 02 Апр 2010, 15:00

Земав Отол мрсни капки,антисептик и антибиотик се,ваљда ќе ми помогнат.Неподносливо е,утрово се шекнав од болка,па морав ампула аналгин со дијазепам да примам...страшно.
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223832826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 06 Апр 2010, 16:09

Лилит, со антибиотик би требало да се среди, ама вообичаено третманот трае подолго, може резултати да има и после 10-тина дена. Ќерка ми нон стоп има вакви проблеми - настинка, па крајниците партал, па после и се префрла на уво. Таа нема болки, ама не слуша. Вообичаено и даваат амоксицилин. Еднаш, кога имаше поголемо воспалување и ставија дијабола во увото за да и истече гнојот, а понекогаш и даваат и капки дексаметазон.
Треба да се седи во затоплени простории, и да се затоплуваат ушите. Ако имаш подобрување и малку да излезеш надвор пак се влошува, барем кај ќерка ми беше така, а и мајка ми истиот проблем го имаше минатата зима.
Ушите можеш да ги затоплуваш со како ли се викаат тие слушалките што се за топлење уши во зима, лента за собирање коса што стега, а можеш и да направиш перниче со сол внатре, да го стоплиш, и да го ставиш на уво - солта долго држи топлина.
Сум слушнала дека на некои луѓе и прополис во уши им помагало, ама не сум пробала.
Пиј анелгетици штом имаш болки, викаат дека тие биле многу силни болки. Исто така сум слушнала и дека ако еднаш имаш проблем со увото, веројатно ќе бидеш склона кон повторување. На ќерка ми често и се повторува, ама сега знаеме дека и е слаба точка, па и даваме антибиотик порано. Тоа исто така не чини - секоја настинка со антибиотик да се лекува, ама очигелдно мора да се избере помало зло.

Инаку зуење на ушите имам и јас повремено, обично кратко ми трае, и не знам зошто се јавува. Ама многу нервира.
Аватар на корисникот
Ariel

Жолто цветче
 
55152531
Мислења: 3156
Зачленет: 07 Дек 2009, 00:23
Локација: Малку појужно од таму каде што би сакала да бидам!
Ако не можам да променам дел од себе, како ќе го променам светот?

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: apple12, kikkki, lina.ina и 40 гости