ТЕМА: Зуење на ушите

Мислење 06 Апр 2010, 16:28

Ah tie usi, problem mi se od mala. I jas imam cesti zuenja i toa bas navecer koga ke legnam i osekam lele vo mozokot mi odat tie zvuci i bas lani mi pretekoa gnoj i krv, ama blagodarenie na amociklavot i dektamezolot kapkite spreciv operacija, ama pak zujat.
Filipina

Фем почетничка

103
Мислења: 33
Зачленет: 27 Мар 2010, 13:44

Мислење 11 Апр 2010, 18:39

и јас имам чести зуења на ушите, особено кога сум нервозна или кога ме боли глава, а во врска со притисокот обично имам низок притисок, а мајка ми пак постојано има висок притисок и нејзе секогаш кога и е покачен притисокот секогаш и зујат ушите.и јас мислам дека тоа е поврзано со притисокот, само што кај секој е различно, кај некој поради низок, кај некои поради висок притисок :)
WomanInLove

Зелено цветче

3730
Мислења: 600
Зачленет: 24 Ное 2009, 22:59
Bez ogled na se sto prezemame nie, naseto minato nikogas nema da prestane da ja progonuva nasata idnina

Мислење 08 Сеп 2010, 22:26

Девојки ај помошшшш.. Веке неколку дена осеќам некое чукање во десното уво. Прво мислев дека можеби во натре имам вода но никако не престанува да чука. Знае ли некој нешто за тоа???? Ве молам кажете ми ако некој знае нешто во врска со оваааа :( :(
Srculence--91

Сино цветче

4291
Мислења: 114
Зачленет: 24 Авг 2010, 22:56
Насмевката е само една искривена линија, која може да исправи многу работи...

Мислење 17 Фев 2011, 01:35

здраво на мајка ми веке подолго време и зујат ушите нон стоп беше на лекар и ги исчистија и ништо пак и зујат после тоа и дадоа билобил и некои капки ни тоа не и помогна незнам во што би бил проблемот?
causevsku777

Бело цветче

79
Мислења: 93
Зачленет: 18 Сеп 2010, 01:20
Слика

Мислење 17 Фев 2011, 03:28

И мене често ми зујат ама само кога слушам музика со слушалките во уши. А и кога има гласна музика или кога некој ми се дере на ушеееееееее :@ :@ :@ Не сум била на доктор,сметам дека не е голем проблем :o :hai:
angel92

Жолто цветче

15401581
Мислења: 1155
Зачленет: 10 Фев 2011, 22:55
Локација: Планета Земја ..
I love everybody. Some I love to be around, some I love to avoid, and others I would love to punch in the face with a smile.

Слика

Мислење 17 Фев 2011, 09:33

И јас се придружувам во групата на оние на кои многу често им зујат ушите. И си се навикнав веке. бев на лекар и капки ставав и антибиотик пиев и ништо. Може пак треба да одам, ама кај друг.
KuklickaSk

Жолто цветче

836322
Мислења: 1168
Зачленет: 20 Јун 2010, 19:18
Before i die, i'd like to see a good CHANGE in this generation drenched in HATE.

Мислење 18 Фев 2011, 09:10

Покрај погоре наведените причини кои доведуваат до зуење во ушите,исто така зуењето може да биде асоцирано и од зголемената вредност на мастите во крвта(конкретно штетниот холестерол LDL).
Нема врска со тоа дали е човек послаб или подебел.Затоа контрола на крвната слика.
ph.orhideja

Сино цветче

711556
Мислења: 380
Зачленет: 14 Јан 2011, 16:34

Мислење 18 Фев 2011, 11:56

А бе луѓе..од ова од она...Кога се живее во неподнослива бучава од секоја страна со фреквенции над дозволеното, нормално ушите тоа не можат да го поднесат.Од таму е тоа зуење или бучење или како сакате кажете, во ушите.Плус од разни други причини притисок,воспалени синуси,воспалено уво...итн.
Ама најчесто од првата причина.
julie77

Црвено цветче

100187909
Мислења: 5289
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 22 Мар 2011, 18:18

Зуење на ушите или Тинитус... Нема лек за оваа болест. Мене ми зујат ушите има 20 дена и не прекинуваат, ама веќе се навукнувам и го игнорирам зуењето, на моменти ушите ми зујат премногу на моменти не ги осеќам.. Ми рекоа дека е од прегласна музика.. И мене ми дадоа БИЛОБИЛ и Бедоксин..
Можи само од себе ќе прекине ова некогаш.
BabyD0ll

Сино цветче

138195
Мислења: 212
Зачленет: 03 Мар 2011, 15:57
I Love My BrotherСлика

Мислење 13 Мај 2011, 10:49

Epa luge,jas imam zuenje vo usite veke godina ipol(non_stop)Piev bilobil 4 meseci i nisto fajde od toa,isto piev i b6,selen,kalcium,magnezium i uste sto li ne....i posto od nisto nemase fajde,poslednite 5 meseci ne pijam nisto! Bev na audioloski centar u drzavna i se mi e ok od usite,vikaat deka mozebi e od glasna muzika, a i deka moze da se jave samo od sebe i deka isto taka si i pominuva i deka lecenjeto trae dolgo! Koga ima druga galama voopsto ne primetuvam deka mi zujat,ama za taa cel zuenjeto navecer i nasabajle e neizbezno i dosta nervozno! Ne znam,planiram da idam da mi ja snimaat glavata posta ovaka samo psiha me jade i si mislam deka ne daj boze e nekoj seriozen problem so glavata!

Pozdrav do site i ako ima nekoj lek ,slobodno neka shire! :)

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
blablagica

Фем почетничка

00
Мислења: 2
Зачленет: 11 Мај 2011, 23:39

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: AnichkaLeo, garthok, gora и 50 гости