1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жуљеви

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ohi, 1 април 2011.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Загноен жуљ

    Мачкај со некој антибактериски маст,пробај со хидроциклин
     
  2. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Загноен жуљ

    Корупка од банана се става навечер до утро,лично немам пробано,моја комшика ми кажа за ова бидејки тетка ми имаше жуљ
     
  3. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Загноен жуљ

    Оди во аптека прашај, ќе ти дадат сигурно нешто да се мачкаш. Мене ми испадна жуљ на прстот и купив ханзапласт со маст и за 2-3 дена ми помина, е сега незнам за кај тебе оти мене не ми беше загноен. Ама во секој случај оди во аптека ќе ти дадат нешто.
     
  4. ss20624

    ss20624 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите!
    Јас бев со истиот проблем, уште во летото ми се појави нешто навидум како жуљ, на стапалото под прстите. Како што поминуваше времето, постојано се ширеше и болеше при газење. Почнав секоја вечер да ја чувам ногата во топла вода за да некако успеам потоа со жилет да го засечам. Меѓутоа ништо не бидна од тоа... почнав да одам на терапија со "горење" со течен азот, но ништо не бидна ни од тоа дури и по 6-7 пати... потоа ми рекоа да пробам со фластерчиња со салицилна киселина кои се специјални за отстранување на жуљеви. Тоа ми го препорачаа луѓе кои имале жуљеви и го решиле проблемот со нив, но дури месецов кај мене се испостави дека не станува збор за жуљ, туку за КУРЈЕ ОКО!!! Болките се зголемија, не можев нормално да одам, дури почнав да газам криво со таа нога.
    Немаше веќе што да пробам и отидов на лекар кој ми рече дека тоа може да се реши со хируршка интервенција! Пред 4 дена бев на хирург, оперативно ми го отстранија. Местото е малку незгодно,а имам мал рез со 2 кончиња, па не е баш пријатно за газење првите денови, но верувајте дека се чувствувам преродено и дека оваа болка на сеченото место е многу помала од онаа на курје око која беше во последните денови!!!
    Дали некој пробал на овој начин да го отстрани ова?
     
  5. Pubu-bubu

    Pubu-bubu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    41
    жуљ на стапалата

    една другарка честопати го имаше овој проблем,и кога се жалеше не ја сфаќав сериозно оти мислев дека е нешто не толку болно...но пред неколку ден ми се појави и мене на стопалото,неможам да газам на него,и умирам од болки :D изглеа ми се врати,тоа шо не и верував на другарка ми :D е сеа,дали има некој лек за ова?некоја крема или било што.пробав со апче за жуљ ама не помага,уште толку ми се зголеми :(
     
  6. Natence88

    Natence88 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    Јас со години сум имала жуљеви ама не сум знаела :D
    За матурската си купив неколку пара чевли, а тие не дека беа многу квалитетни, па се мислам дека нозете си ги расипав од нив. Од тогаш нозете почнаа да ме печат и така 3-4 години траев, не ми се верува. имав 2 жуљеви на едната нога, а дневно не знам колку пат поминував, до факултет и назад. одот ми се искриви од едниот жул, бидејќи беше на лошо место. одев кај една жена што ми правеше педикир за 300 ден и бев многу задоволна. после тоа се чувствував како препородена :) ама не помина од еднаш, бев 2-3 пати, а и сама си правев педикир дома. земете си од тој жилетот што е за педикир, го има во џумбо, не знам како се вика, има посебно име. ке си ги ставите нозете во топла вода за да омекне кожата, па ќе ја чистете со жилетот и турпија на крај, па крем ке ставите.
    Сум пробала и од тие лепенките ама не ми помогнаа баш.
     
  7. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    исти проблем имав секаде одев а лек е без пари треба лој или маст од овца или прасе и силицил во аптека го има се мачка 2 3 пати се врзува и се остава 2 3 дена мене ми помина поздрав
     
  8. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Јас со жуљевите имав мака со години, абе што се не ставав, од тие лепенките, бев и на горење 4 мес по ред одев на горење и ама баш ништо не ми помогна и видов не видов дека беше страшно сериозно значи двете стапала под прстите скроз зафатени, отидов во државна и секако одма ми закажаа операција за еден месец со тоа што ми рекоа дека ќе ме сечат до коска, дека имав малку повеќе и да си земам и упат за лежење во болница, и за цела среќа една комшивка ми кажа бабин лек :D , значи се става 2-3 главици кромид не многу големи, ситно исецкани да се запржат со свински сапун изрендан, и кога ќе се запржат се додава една рака пепел и се меша сето тоа, после се собира во тегла, многу гадно смрди и се става навечер да стои до сабајле, со памук одозгора, и навистина на мене за 10 дена само со три мачкања ми се тргнаа жуљевите од тогаш поминати се еве 5 год и фала богу не ми се појавиле пак... така да кој си има мака нека проба ништо не губи, мене тоа од операција ме спаси....
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Понекогаш ни лепенките не ми помагаат :x
     
  10. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    За оној жуљ, народски познат и како курје око, лекот е во растението čuvar kuće

    [​IMG]

    Едно ливче ќе се излупи од горната страна, ќе се стави на болното место со ханзаплас да делува во текот на ноќта. Оваа постапка се повторува три-четири дена по ред (или евентуално некој ден плус дури не се излечи)

    http://www.youtube.com/watch?v=2_Mc-uWhcRc
     
    На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Зраво феминки. Вака веќе долго време имам топче на ногата кое ужасно ме боли , утрово свеќи коа го виде вика дека било жуљ. Па сеа дали некој од вас имал и како го излечил ако ова е жуљ секако?![​IMG]
     
  12. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Сестра ми имаше вакво нешто кога беше помала,ама на петата и беше нејзе.И го отстранија со операција,го сечеа местото за да му ги извадат и корените дека ако остане нешто може пак да порасне.Не е ништо опасно не се плаши,само оди на кожен да го видат.
     
  13. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Operacija aaa skapo li w?
     
  14. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува да е скапо,тоа многу прост зафат.Го сечат местото и го вадат жуљот.Неможам да ти кажам само дали било со анестезија и каква.Ако дознаам нешто повеќе ќе ти одговорам до утре.поздрав
     
  15. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Во државна и ја правеле операцијата ,со локална анестезија во пета и само анестезијата малку ја болело друго ништо не осетила.
     
  16. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Јас имав жул веднаш до малото прсте.... од аптека купив ханзаплат, внатре се 3 паарчиња со апчиња треба 3 пати по 2 дена да ги држиш на местото.
    мене поселе тоа ми помина и повторно не ми се појави.
     
    На liliputt му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Ај да ви кажам еден природен лек за жуљ.Многу е просто и едноставно.
    Ќе земете лук,ќе го исечете на ленти или столчен и ставете го на местото,ако сакате ставете и фластер или ханзапласт за да го фиксирате.
    Ви препорачувам да го пробате,јас на децата им ставав и им помина.
    Претходно ги носев на криотерапија(со течен азот),но после ова со лукот не им требаше.
     
    На Antebellum и Ordinary им се допаѓа ова.
  18. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Imav na nogata na palecot,zedov od apteka hanzaplas za zulj vnatre se tri i se so lek,ne se skapi i mn pomagaat,samo jas od prvoto nesum blagodarna voopsto ne mi pomogna,a vtoroto e so plavo pakuvanje i mn mi pomogna,i vnimavaj koga ke lepis nogata mora da dise da ne e vo patika spurena
     
    На liliputt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. xoxo5

    xoxo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    И јас имав, и сестра ми имаше..Јас мојот го излечив додека таа не бидејки веќе нивниот бил застареан..Е вака ставј листови од цвеќето куќо-чувар и потоа за да стои залепи го со ханзаплас или има во аптеките лепенки за жуљ...
     
  20. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Феминки помагајте купив ханзаплас ама не излезе жиљот туку остана ко игла и сеа многу ме боли.