1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубоморен е, и понекогаш ја бара бившата

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од ubava77, 19 јули 2011.

  1. ubava77

    ubava77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Znaci so decko mi ideme veke godina.. I sekogas e super so mene,mi simnuva zvezdi,mi gi ispolnuva zelbite,no ponekogas e ljubomoren za gluposti ! Ponekogas duri i se cistvuvam kako kontrolirana od nego.. A sekogas koa ke doznae za neso so ne sum mu kazala mora da mi vrati i si ja addnuva pak omilenata bivsa na fb, ili pa ke otvori muabet za nea so nejzinite drugarki... Ima seuste nekakvi custva za nea?? On vika ne,no sepak... Se vleckale skoro dve godini,no nikogas ne bile vistinski decko i devojka.. Barem on taka vika :worried:
     
  2. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.797
    Пол:
    Женски
    Bivsaa..

    едноставно разговарај со него искрено и кажи му што ти смета, дека го сакаш и дека нема потреба да се однесува така и да љубомори за глупости туку дека со тоа негово однесување само прави да се нервираш а освен тоа ниедно девојче не сака така да се чувствува во врска како да ја контролираат постојано зошто со тек на време ваквата врска ќе ти стане терет. ( ти кажувам од искуство коа го читав постов се пронајдов во него, и јас го имав истиот проблем со љубомората, не смееше машко да ми се приближи ни другар ) а од др страна пак како треба да реагираш ти кога он ја адд неа на фб или коа постојано ја зборува? кажи му да се стави на твое место, ако и после ова не се смени односно продолжи постојано да ја збори можеби сепак му значи нешто. Не викам дека не смее да ја збори али нема зошо со нејзините другарки да разговара за неа
     
  3. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Bivsaa..

    Јас сум била во слична ситуација. Во почетокот во врската со дечко ми, тој се однесуваше многу убаво со мене, но понекогаш знаеше на грешка да ме именува со името на бившата. Исто така често ја споменуваше. Јас имав чувство дека тој мене не ме сака иако е се совршено меѓу нас и дека ме користи мене за да ја направи неа љубоморна или да и врати за нешто, и секој момент мислев дека тој ке и се врати нејзе. Но, не беше така. Тој е сеуште со мене, а денес кога ке ја видиме неа по улица тој никако не ни реагира, буквално никако.
    Сите треба да сватиме дека кога некого си сакал, некој ти бил важен во минатото, треба време да се замени со друга личност во животот. Очигледно дека тој имал некакви чувства кон неа, затоа и бил со неа 1 год, но тоа не значи дека ти си му помалку битна. Нешто што се проживеало со некого никогаш не се заборава, појди и ти од самата себеси...нели понекогаш сите се потсетуваме на некои бивши, на моментите поминати со нив. Ти не треба да му покажеш на дечко ти дека си љубоморна на нешто што било, затоа што тој ке го користи тоа секогаш да ти врати за некои ситуации. Покажи малку ладнокрвност кон сето тоа, едноставно таа е бивша, да вредело тоа меѓу нив, сеуште ке траело.
    Уживај си во врската и не се замарај за сенешто, поубаво ке ти биде кога ке бидеш онака "кул".
     
  4. ubava77

    ubava77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Bivsaa..

    Da ama ako uste ne ja prebolel toa e negov problem.. So me zamara mene so toa? Ili do mora da mi vraka za se so nea?
     
  5. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    добро бе кај го најде овој извини што ке го наречам така ама простак.. како може така заради караница одма да ја враќа на фб бившата и сл. тоа е детско понашање и под хитно да расчистиш со тоа што нема да седиш како тутурутка кога ке се извикува и кога ке прави сцени туку ке му кажеш едноставно еј те молам не ме замарај со вакви глупости твое е дали ке веруваш или не. немам што јас на тебе да ти давам објаснување за банални работи. како прво треба тебе да те почитува и да те цени затоа што си негова девојка и ако е со тебе со тебе заради тоа што сака да биде а не за да се заебава!

    ке си имаш едноставно свое јас и свој збор а не за секој втор сомнеж да му даваш објаснување ама чекај ама ова ама она..
    ете ти пример.. јас идев со дечко 2 години типов се запознава со другарка ми и замисли ми рече ај мести ми ја леле колку е згодна.. знаеш што направив? у истата минута си заминав од местово па затоа типов послем ми се извинуваше и ме бараше ама се изнамачи затоа што едноставно некои работи не се дозволени во врска..
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми мириса на нерасчистени сметки. Штом ти вика се влечкавме толку и толку време а немавме ништо дефинирано, има можност тој сеуште да има „што би било кога би било“ моменти. Седни го здраво и разговарајте. Кажи му се што ти пречи и речи му ако сака да биде со бифшата нека биде дека не ти е грижа, дека како за него, така и за тебе ќе се најде некој па после да го видам. И да дојде до прекин, подобро затоа што имам чувство дека работава почнала веќе сосила да се турка. Не ти треба такво незрело суштество кое уште нема излезено од онаа фаза шо ја имаме отприлика кај 10тата година од животот т.н. „ќе видиш ти, ќе видиш ти...“

    Само храбро и ќе излезеш како победник што и да се случи.
     
  7. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Убава ти имаш дечко или детенце на чување оставено кај тебе. Зрел маж никогаш не би се понашал така, ајде сеа ти лјубоморна си ми, ме излажа и јас на, плееесс бившата за френдица. Па што не земе да ја пролапа туа пред тебе за да ти се одмазди. :@
    Простак, сеЛак, со меко Л.
     
  8. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    што има баш неа да ја аднува?
    зошто бе баш бившата?
    останале некои работи во мистерија,нешто не се расчистило,има потреба?
    сваќам дека е лут ако дознае нешто што не си му кажала,ама за ваква ситуација ти треба 100 пати повеќе да бидеш :fubar:
    муабет,муабет девојко !
    ако се сака да се изгради нешто ново, а тоа да успее,ни во најмала ситуација не треба да се спомнуваат бившите (дали твој,дали негова) а не па ..
    него,од кога е ова вака? од секогаш? колку време сте заедно?
     
  9. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    што има баш неа да ја аднува?
    зошто бе баш бившата?
    останале некои работи во мистерија,нешто не се расчистило,има потреба?
    сваќам дека е лут ако дознае нешто што не си му кажала,ама за ваква ситуација ти треба 100 пати повеќе да бидеш :fubar:
    муабет,муабет девојко !
    ако се сака да се изгради нешто ново, а тоа да успее,ни во најмала ситуација не треба да се спомнуваат бившите (дали твој,дали негова) а не па ..
    а колку време им треела нив двајза врската? и ти на ова се правиш дека не гледаш? не знаеш да го седнеш да му пропееш да му ја кажеш оче наш?

    цигарче се извинува за постот,мало невнимание :)
     
  10. ubava77

    ubava77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Сме праеле муабет многу пати и вика дека одамна има завршено со неа... Не иделе никогаш,се влечкале 1 година.
     
  11. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    епа кој фактор е во приказнава?
    зошто тогаш ја аднува секогаш?
    не ми е јасно !
     
  12. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Ќе си разговараш убаво и решете се што имате,а ако пак се повторува истото и ја враќа на секое како пријателка на профилот онда најпаметно е ти него да го вратиш кај бившата му па тој нека се чуди после.
     
  13. irena-10

    irena-10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    882
    Ако ти имаш 16 год. и тој ако е на твоја возраст нормално е да се понашате така. Сите сме правеле такви глупости. Кажи му дека тоа ти пречи многу и следниот пат кога ќе направи така кажи му чао и не се замарај.
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Убава незнам колку години е дечко ти, но мене ми личи не некое недозреано детиште ова со извинение.

    Па кој зрел човек се понаша вака. Ова навистина се детски работи, кои ги прават пубертетлии.
    Јас би те советувала да поразговарате, смирено. Објасни му се, дека ова ти смета, дека воопшто не е убаво тоа што тој го прави.
    Па што има тој да ја аднува неговата бивша кога и да се скарата, ова е навистина безвеза. Кој фактор е неговата бивша да ја меша во вашата врска? А како што прочитав пробува и да те контролира, а и ова да те прашам навистина имаш 16?
    Ако е така стави крај на ова додека не е доцна. На 16 години да имаш ограничена слобода од некој XX е навистина страшно. Уживај, забавувај се , и не се замарај со вакви недозреани личности.
     
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    A ти да не не можеш да ставиш еден така убав крај на таа глупава врска?
    Што е проблемот тука?
    Зар ќе дозволуваш да си игра со тебе додека чувствата му се насочени кон друга личност?
    Објасни му дека не ти е дојдено до заебанции и дека не сакаш некој млитавко да се влечи по тебе ,а сигурна сум дека многу подобри типци од него копнеат за да бидат покрај тебе ,наместо него .
    Па со среќа! :*
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Нареден пат кога ќе направи така, раскини му..нека сфати дека не е тоа начин да ги решава проблемите и дека ти смета до таа мера што може да те изгуби.
     
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Pa jas mislam deka mnogu go povredila i nego uste mu e krivo i zaradi toa reagira taka sekogas koga ke se skarate no sepak sega e so tebe, a ne so nea :)
     
  18. Freak.of.nature

    Freak.of.nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    не се нервирај бе , ги има такви тоа го праи само да ти врати,не значи дека не те сака.еве на пр и јас го иам еднаш напраено истото ,ме изнервира нешо и го аднав бившиот на фб.ама го сакам ,и само да нервирам го прам тоа.па и ти, прај го љубоморен нервирај г0 и ќе види како ти е кога ќе осети. :talk:
     
  19. Megan21

    Megan21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Искрено да ти кажам Зошто Љубомори..
    Зошто знае дека Вредиш и не сака да те изгуби па затоа така се однесувал....а за другото само седнете некаде и Само Муабет и кажи му што ти смета и Се Надеваме на најдоброто :)
     
    На Irreplaceable.xD му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Додека вака трпиш нема да постигнеш ништо. Може сака само да те извади од кожа со тоа, ваљда приметил дека тоа ти е слаба страна. Искрено прави муабет со него, кажи му што ти пречи, кажи му дека несакаш така да ти прави, прашај го како би му било на него така да му правиш?! - сигурно никако!
    па нека се чукне малку по главата, и нека си се среди :)
    така и шанси и дава на неа, и без да мисли си ја уништува врската и седи на две столици.