1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од sanjasanjuska, 3 август 2010.

  1. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Се ближи крајот и веројатно тоа ти предизвикува вознемиреност, што како ќе биде, како со две бебиња и слични мисли. Најпаметно во овој момент е да отидеш кај твојот психијатар/психолог, да откриете од што се исплаши и да поработиш на тоа.
     
  2. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти препорачам да се опуштиш, оди на чист воздух некаде изолирај се од гужвата и мисли на бебињата. Радувај се што ќе си имаш бебенца, што Господ те благословил со најубавото нешто и кажи си дека заради нив мора да бидеш силна. Не се плаши од ништо верувај Господ дава некоја неопислива сила. Ќе помине се добро, пораѓајот не е толку страшен, створено е твоето тело да раѓа, не се плаши од тоа. Мисли си на душичките што се во тебе и радувај се на секој миг, тоа е бесценето. Дај Боже да поминиш супер на пораѓај и цел живот да си бидете среќни и здрави со бебињата.
     
    На zhap4e, Ringishpil_ и lavica82 им се допаѓа ова.
  3. Ines2

    Ines2 Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски

    Jas sum 20-ta nedela, so vtora bremenost. So anksioznost se boram recisi 15 godini. So prvata bremenost ne pominav najdobro, imav cesti paniki. Koga se resiv za vtora bremenost se konsultirav so psihijatar i genikolog i mi odobrija asentra ( rekoa deka statistikata pokazala deka nema posledici vrz plodot). Iako mi bese strav, vtora bremenost bez tetapija nemase da prifatam. Do sega e se vo red so plodot. A, jas se cuvstcuvam najsmireno vo poslednive godini...ne veruvam deka e od asentrata zosto godini nanazad sum ja piela. Recisi i da nemav nitu edna panika vo ovie nedeli. Kako ke bide do kraj, ke vidam, se nadevam na najdobro
     
    На Katica 10, bibiiii и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  4. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.726
    Пол:
    Женски
    Zdravo lugenca, sakam da prasam znaci denes napraviv test za bremenost I ispadna deka sum bremena ovaa mi e prva bremenost, e sega nekako me fajka strav zatoa sto primam terapija AD pola tableta dnevno I sega znam deka treba da se ptekine taa terapija no se prasam sto ke bide ponataka so ovaa anksioznost :(
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Eka33

    Eka33 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ќе уживаш во бременоста нема да и придаваш многу значење на анксиозноста,мисли позитивно и на бебето што го носиш, гледај да бидеш што поактивна да немаш време за лоши мисли. Јас со анксиозност па еве со трето дете сум бремена,силни сме ние жените и кога се работи за нашите деца верувај се може да се преброди....
     
    На bibiiii, Scorpio87, pianogirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Со анксиозност се борам веќе 8 години, во последните години со соодветна терапија и контроли, се чувствував одлично, среден нормален живот. Со сопругот решивме да пробаме за дете и од прва ни успеа. Пред неколку дена дознав дека сум трудна и знам дека ова е сон на секоја жена, но пак сум преполна со стравови. Знам дека животот комплетно ќе ми се смени. Сакам деца, но ете некако пак не се осеќам спремна. Ве молам без осудување, знам дека ова е минливо и дека ќе го сакам детето најмногу, но ете се плашам.
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Никој не е спремен - посебно за првото дете. Дури и тие што пробувале и сакале дете. Чувствата ти се нормални. Сакавме дете и можам да кажам дека не се почувствував некако поврзана сѐ додека не се роди. Дури и првите денови само ја гледав и не ми беше јасно дека е ова мое дете. И тоа е сосема во ред.
    Сите стравови кои ти се вртат во главата верувам ни се вртеле на сите без разлика дали патиме од анксиозност или не. Ти најдобро знаеш колку ти се рационални - но сакам да кажам дека и луѓе кои не пателе од анксиозност имаат стравови на таа тема. Особено жени кои се бремени и се "жртви" на хормонални промени. Животот се менува, секојдневието се менува, но не би го вратила претходно она што го имав. На недела - две, можеби. Ама на долги патеки - пресреќна сум со она што го имам.
    Честитки за бременоста и пробај да се опуштиш максимално.
     
    На zhap4e, Katica 10, bibiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила пријателке, овие зборови ми го стоплија срцето ❤️ Само жена може да разбере жена
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.726
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali ima nekoj sto se bori so anksioznost vo bremenosta, nekako poslednava nedela kako nemiri me fajkat , kazete kako da se spavam a bremena sum nesmem da.pijam lekovi ;(
     
  10. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Здраво имам едно прашање. Бремена сум 6 недели од последна менструација,на гинеколог по две ннедели треба да одам. Вака сега пиев 9 месеци пароксетин од кои последните 4 месеци по пола апче поради зголемена анксиозност и паника. Когавидов две цртички пред 5 дена ги оставив нагло,од тогаш се чуствувам поспано,малаксано, немам енергија само лежам ,слаба мачнина , тешко дишење, ми рекоа само фолна киселина,магнезиум,витамин ц и ако ептен почуствувам почуствувам потребс диазепам од 2мг. Дали некој имал слично искуство да сподели? Поздрав
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Katica 10

    Katica 10 Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Zosto si gi prekinala naglo ??
     
  12. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Тие што велат,излези на воздух,радувај се бремена си,дрн дрн.Не е така едноставно,кога имаш аксиозност и напади на паника.Не можеш паметот да го тргнеш,особено ако те будат сред ноќ панични напади,се тресеш и пулсот ти е140
     
    На Topcica1990, Nikolina35 и Малечко Кикенце им се допаѓа ова.
  13. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme gi ostavavte ad pred da planirate bremenost?
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Не долго. 2-3 недели. Не влијаат врз шансите за забременување. Но, те молам внимателно со супервизија од доктор. Никако на своја рака. Има ад што може да се пијат во бременост доколку докторот одлучи така и пак да си износиш здраво бебе.
     
  15. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Mnogu vreme piam ad gi otkazvav i pak mu se vrakav otkazuvanjeto e da piam 15 dena od 5 mg i pak 15 dena od 2 i pol mg um nemam vremeto mi bega vo brak sum 2 i pol godini samo potervam i se plasam a mora ednas nz so ke bidi i kako ke bidi elicea piam vo totalen haos sum rabotata em mi iska em mi stiska a da probvam i da gi otkazam ko ke doznaam deka sum bremena primer ili nema takva opcija hah ..godinite si vrvat duri se mislam jas :/
     
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    А зошто во консултација со доктор не земаш апчиња и да си останеш бремена, или да ги откажеш само првите три месеци од бременоста, значи не мора да ги откажеш скрос ако не можеш.
     
    На flower_88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Sega citav deka ad i bebe ne odat zaedno i i to me plasi i i stvarno nz kaj teram ni so ad ni bez bez rabotata e haos nz so da pram aj ke gi namalam so ako me akni epten so ke pram i i majka treba da e psihicki stabilna a i apcinata se rizik i i zatoa nz so da pram a doktorot mi rece moras da gi ostavis pa da probvam za bebe nz koj da slusam a i jas neznam samata dali ke se izdrzi da ne me fatat krizi kako porano nekam ni da pomislam ..
     
    Последна измена: 14 мај 2020
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Побарај друг доктор. Милиони жени низ светов се на ад па остануваат бремени. Да ти ги смени апчињата и да ти прилагоди доза.
     
  19. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    So elicea funkcioniram podolgo vreme ne deka sekogas mi e naj okey ama mozam da recam deka ziveam ..ama sega e druga situacija a za smenvanje na drugi ad nemam vreme nz ke baram drugo strucno mislenje i ke odlucam sepak fala
     
  20. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво денеска дознав дека сум бременост меѓутоа да бидам кратка ова ми е 4 бременост др 3 неуспешни и после 1 ми се појави анксиозност пднпсно одкако ќе дознам ме фаќа страв срцето ми бие неможам да спијам вознемиреност од страв пак исто да не биди и само на то мислам ве молам за совет дали можи пред спијајне да се напијам барем дијазепам бидеќи анксиозноста ми се појавува само за време на бременост .. инаку немам никаква мака што ме советувате позз
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.