1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакнување бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Jac имам внука и снаа ми убаво кажа дека нема бацување до 6 месеци (препорачано од доктор).И тоа важи за сите вклучувајќи ја и мајка и.И мислам дека нема потреба за лутење или водење на инат кога се работи за доброто на бебето
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Бацување на бебе

    Во ред е сето тоа искажување љубов, ама има и други начини освен бацување. Триста бактерии му пренесува на тој начин, на бебе кое уште нема доволно развиен имунитет.
    Многу мразам кога некој се душка околу некое бебе или му ги фаќа рачињата, а тоа после во уста ги става.
     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Бацување на бебе

    Нешто што најмногу сум го мразела е да ме бацуваат бабите,стварно катастрофа,но сепак нема лек за тоа,така тие си искажуваат љубов :lol: :lol: :lol:
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Кога ја родив ќерка ми на сите им реков, НЕМА бацување рачиња, образи, главче. Ако сакате можете ноџињата да и ги бацувате.Сите ме гледаа едно 5 мин зачудено, ама им помина и го почитуваа правилото :D :D
     
    На ROSII му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    До Роси
    Ако неможеш да го поднесеш таквото бацување од страна на свекрвати, во моментот кога го прави тоа земи и го бебето од раце и направи и некаква фацка, можеби така ќе разбере.
     
  6. maijana.g

    maijana.g Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    13
    Бацување на бебе

    А може и да и се деси да излета од дома па да биде самохрана мајка.
    А па тек замослете колку работи има што ја нервираат свекрваи на роси а ги прави роси, зошто никогаш не сме свесни за своите грешки, туку секогаш ги гледаме тугите.
     
    На hunny-bunny му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Бацување на бебе

    ne si vo pravo,znaci eve vo momentov moeto dete e bolno zatoa sto svekrvami virozna i so herpes,go slapase,i kazav no kako da ne sum kazala otkoga se razbole se e cabe,jas sum mnogu toleranta licnost ,dosega ne sum se skarala za nisto,toa e edna edinstvena rabota koja sto sakam da ja POCIUVA ,znaci ne vo moja polza tuku za zdravjeto na naseto dete,nejzino vnuce,maz mi se ispokara,site i vikaat ne go slapaj tolku,no sega se e gabe,koga makata si ja trga deteto i jas so nego,nemoze da spie od sto kazla,place po cela vecer,se spakuvav i dojdov kaj mojte malku da se opravi vo lift koga mu se nafrli i uste so zboovite NE SUM VEKE BOLNA???????i kazi mi sega sto bi storila ti na moe mesto???????????
     
  8. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Бацување на бебе

    znaci ke napomenam na prethodniot post,tuka ne se raboti za mene,tuku za moeto dete nejzino vnuce,se nerviram i sega dodeka pisuvam,,,,
     
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    аууууу извини, а зошто да излета од дома и да стане самохрана мајка? Затоа што се однесува заштитнички кон своето дете, како и секоја нормална мајка. Па стварно и јас неможам да разберам што е тоа шлапање на бебиња. На кој како ќе му текне така, шлап, шлап... Па она е мајка и она ги поставува условите околу нејзиното бебе.
    А ти очигледно не си мајка и неможеш вака да коментираш, како некоја селанка од планина, извини за ова ама ме изнервира.
     
    На MiiLla, bla20 и ana-banana им се допаѓа ова.
  10. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Росии убаво ќе и кажеш во лице дека докторот ви рекол да не се бацува детето и точка.
    Каква самохрана мајка,што зборувате,па уште во кое време живееме,ние снаите да трпиме и да се разболиме од нерви ли?
    Море,се в лице и игноре :rock: Никој не ти вели фала ако си ќутиш,дури и будала ќе те направат
     
  11. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Бацување на бебе

    E dragi moi,da znaete samo kolku pati i e kazano i prekazano ,da brojam 1001 i napred i nazad,se e gabe,ne e rabotata da se krie i da go slapa,koga se raboti za dobroto na deteto a mi vika na 40 stepeni obleci mu corapcinja demek ke se razbolel,i vikam ne se razbolvaat decata od voda i vozduh,se razboluvaat od virusi i bakterii,i znaci gabe,detevo duri koga ke mu se priblizi ja butka,preta,zatoa sto samoto ne trpi nekoj da go stiska,koe dete saka nikoe,lele gabe si zboram,,,,,,,,,neznaete kolku e nerazbrana,,,,,,,
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Роси јас мислам дека не е неразбрана жената, туку за инает ти работи, да се нервираш, бидејќи ти како што кажуваш колку пати си и рекла, дрво да е ќе се разбере!
     
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Бацување на бебе

    Додека не покажеш заби никој нема да те почитува. Створи си авторитет таму, за`ржи и малку, развикај се... Гледам си напишала дека си толерантна личност. Тоа е се во ред, ама кога веќе никако не бива мора да го покажеш и другото лице. Замисли сега за ова и ќутиш а понатаму што ќе биде? Цело време ќе си подголтнуваш. Подобро развикај и се отколку ти да си ставиш на срце, а гледам си ставаш. Не чини во секој случај, убаво е да се најде заеднички јазик, разбирање и се тоа, ама кој не се разбира со убаво мора да се разбере со лошо. Ти си ја чукаш главата кога ќе се разболи детето, ти се потресуваш, ти не спиеш. Она не, јесда го сака внуче и е, ама како што го сакаш ти никој друг неможе.
    Имам една другарка така, живее со наразбрана свекрва. Детенцето денес и полни една година. Уште од мало свекрва и го научи се во раце да го држат. Е сега, свекрва и го зема кога ќе и се посака неа, а инаку другаркава се малтретира по цел ден раце и окапаа. Плаче, не оди кај друг, не ја остава ни за секунда не се одлепува од неа. Ако не за`ржиш сега натаму па ич нема да те почитува. Кога неможе на друг начин може на овој.
     
  14. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Бацување на бебе

    Уфффф значи јас сум среќна мајка пошто мојата свекрва не е воопшто по бацувањето и воопшто покажувањето мислост кон било кого вклучувајќи го и внук и'. Нормално јас си го бацувам кога сакам и каде сакам (освен на устичката) иако во последно време се научил да ја собира устата и ми вика мммм :*
     
  15. georgina-mila

    georgina-mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Бацување на бебе

    :D немој да се нервирате...слободно бакнувајте ги вашите деца...секако тоа можат да го прават и вашите родители...најубаво на свет е да се дочека внуче, радоста на бабите и дедовците е најголема...немој да се лутите и нервирате...инаку не му е ништо на вашето дете од толку бакнување...напротив тоа чувствува љубов и заштита...скоро читав за тоа дека децата кои растат во љубов и топлина, кои постојано биле бакнувани се развивале во психички здрави и нормални луѓе...поздрав
     
  16. mmilena2

    mmilena2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Бацување на бебе

    Mи се допага ова мислење...но...ние родителите да си ги бакнуваме и гушкаме нашите бебиња,тоа е во ред,а не секоја тетка што ни дошла на гости или сретнала на улица,а има и разлика од бакнеж до бакнеж,а па тоа дека сите бактерии ќе ги најдеш во устата па,тоа е застрашувачки во целава оваа тема.
    и не за џабе преку брисеви од уста,нос,грло и другите две дупки на човековото тело се бараат причинители на скоро сите заразни болести.
     
  17. mmilena2

    mmilena2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Бацување на бебе

    :) сепак мислам дека треба да се внимава на бебињата повеќе...може да им се пружи љубов и топлина и на други начини,а не само со бакнување.
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Бацување на бебе

    Јас не се согласувам со ова и неможев а да не искоментирам. Јас сеуште не сум мајка па да зборам од искуство, но кажувам дека во иднина лично јас ќе забранам да ми го шлапа детето кој ќе стигне. Па и бабата да е, сигурно нема таа поголемо право од мене. Плус, како што кажува РОСИИ во темава, свекрва и го шмукала детето. Замислете само, да шмука детенце кое уште нема ниту година, жена од 50 години да речеме. Па кои се не бактерии може да му ги пренесе!
    Немам против детето да се бакнува по главчето, НО никаде на друго место! :!:
     
  19. matrjoska

    matrjoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Бацување на бебе

    starsno e koga svi ti go celivav dete. ide ti da gi ubijes.
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Бацување на бебе

    Јас по брза постапка го средив тој случај.Но и бебето си беше осетливо, и на се живо се исипуваше и не дозволував да го љигават по обрасчињата, па ај во раце - не бива рацете ги става во уста, нога - и тоа не бива... и на крај ги убедив дека е доволно само да го погалиш по главчето и тоа ке се насмее.
    Јас разбирам дека се мили и слатки и на баби, дедовци, тетки, стрини.....ама после јас имам проблем по цели ноќи неспиење, вируси.....