1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактериски инфекции

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elizabeta24, 11 март 2011.

  1. beavis

    beavis Нов член

    Се зачлени на:
    9 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Примав терапија extencilinne 1200 седум инекции заради зголемено AST 400. На микробиологија ми беше пронајдена mycoplasma pneumoniae и во брис од нос имав haemophilus influenzae. Кардилогов што ме лечи ми ги препиша заради заштита на срцето и не ме пушташе да бидам во активен тренажен процес. Во понеделников завриши последното делување на пеницилинот мислам 21 ден одкако ја примив последната инекција. Додека ги примав инекциите ме фати вирусот и од цела фамилија јас најтешко го прележав со 5 дена температура 39 дојдов дури и до 2 инфузии. Кардиологот сметаше дека имам Streptococcus pyogenes (група а) и дека ми го оштетува срцето, заради тоа што летоска ми се слоши, и така завршив на кардилогија...
    Денеска ги земав резултатите од биохемија и лабараторија во државна болница и се испостави следново: aso 270.5 граници> 0.0/200.0, alp2s = 65 граници >38/126 astl=19 граници>10 do 34 altl = 19 граници>10-45 ова е од биохемиска , а на микробиологија во крв :influenza b igG (позитивно) и mycoplasma pneumoniae igM (позитивно) а asto =325.
    Како е возможно после инекции пеницилин јас сеуште да имам бактерии и одма одкако престана делувањето на антибиотикот да имам воспалени крајници ???
     
  2. Naki123

    Naki123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Se e mozno.jas skoro 4 godini primav extenciline prvo od 1200 pa.od 2400 pa. Od 3600 ast mi bese zgolemeno na 900 i ako ti se veruva ne mi se namali so sve probav krajnicite mi se osteteni od streptokoka a ja imav vo nosot i eve posle tolku dolgo vrrme jas pak so nosot imam problemi veke 3 od mart 4 meseci mene nosot mi e zatnat
     
  3. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Денес земав резултати од санитарна и ми рекоја дека имам бактерија Staphylococcus aureus и да земам цитерал капки.Јас паничар одма се разбарав низ форумов гледам некој работи но сепак незнам,иначе скрос на влезот на едната стрна на носот имам како мала мала раничка која понекогаш ми течи крв.Дали има некаква поврзанност и дали е нешто страшно?поз девојки
     
  4. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Има ли некој што има искуство со стрептокока во урина, група Б? Правев уринокултура каде што е пронајдена бактеријава (25000). Читав на интернет ама голем број од податоците се за бремени жени и новороденчиња и слично. Знае ли некој како се добива, симптоми и лечење? Мислам дека не е ништо страшно ама ке можам да одам на доктор дури за неколку дена па до тогаш би ми значело ако некој може да каже нешто поконкретно :)