1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременоста и работното место/одењето на работа

Дискусија во 'Бременост' започната од ***Najsrekna***, 26 јули 2018.

  1. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Па нека нека проба нека ја кажи ситуацијата. Јас бев на боледување ама имав ризична бременост не зарди хемикалиите туку заради друго бев јас нека проба пак
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.826
    Пол:
    Женски
    Планирам да одам до крај. За сега добро се држам, реално многу ме штедат, ама има денови кога мора да се работи со полна пареа, а бебуш тогаш најмногу клоца. Колку поактивна сум јас, толку и она. Ама сеуште добро се држам, сега влегов во 8ми месец, сега ќе почне тешкото, па ќе видиме.
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Одев до 37 недела, тешко ми беше ДА, но откако сум дома ми е потешко :) но неможев повеќе и на работа, седев на висок шанкерски стол без потпирач назад за грбот и не се издржуваше :o дури мислите дека можите одете, за дома имаме време :D
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Море убаво си е и дома :) Шанса да искористиш;) А времето на породилно лета дур трепнеш и нема ни да осетиш со бебуш
     
    На marchi-cool, lackygirl и Martka им се допаѓа ова.
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.752
    Пол:
    Женски
    Мене вчера ми беше последен ден на работа :) Од вторник почнувам со 38 недела и сметам дека доста беше, сакам да се одморам :)
     
    На lackygirl, Martka и Kitten им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Одев полни 38 недели на работа. Сакав до крај за да го отворам покасно породилно но веќе тешко ми беше. Учениците кога се дереа јас добивав фудбалски натпревар од внатре, а јас кога се дерев добивав болки во стомак, неможев да стојам.
    Директорот уште ми вели- па фала богу се реши, баш сакав да ти кажам што се мачиш :D

    Ми следува и цел годишен одмор па ми излегуваат 9 и пол месеци дома. Не сум толку зијан со тие две недели порано што го отворив. :)
     
    На lackygirl и Martka им се допаѓа ова.
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Јас користев одмор од оваа година, па неделава што помина зедов обично боледување од кај матичната 5 дена и здравје Боже од понеделник отварам породилно, термин ми е до утре :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    работам во фабрика на производство а штотуку дознав за бременоста. Единствено тешко е што се работи 8 сати на нозе па ќе видам како ќе се издржува
     
  9. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Јас одев до 6 месец на работа и тоа самоволно бидејки немав тешка бременост.. Сега сум на породилно од кои ми следуваат 36 месеци :D ама јас ќе искористам само 12 |( (инаку сум во странство а да бев во мк ќе од работа на болница) :D
     
  10. snowwhite.24

    snowwhite.24 Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет- бремена жена и одење во смени.
    Јас работам во смени, исто така и ноќни… 4та недела сум и 6 дена бремена. Дали да кажам на работа или да почекам? Напорни ми се третите смени, завчера едвај издржав. Се плашам да не ми се случи нешто дека две трети по ред одам, работата е на компјутер, но стресна.
    Дури во петок сум кај матичната на преглед за да ми издаде потврда или што и да треба.
     
  11. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.744
    Пол:
    Женски
    Работата е на компјутер, не е физичка . Ама трета смена е зезната.
    Трудна си и ќе ти треба сон,посебно навечер.
    Кажи си и нека ти даваат само прва и втора.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. snowwhite.24

    snowwhite.24 Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Да, работа како работа ќе се заврши. Само третите смени со години веќе и тешки ми беа во последно време, а сега сигурно уште потешки.
     
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Бремени жени не одат на работа еве кај нас, одат само прва и втора.
    Прашај си сигурно ќе може.
    Јас работам во смени ама што ми е мало детето до 3 години ќе одам прва смена само, по правило одат 2 смени.
    Ама мене нема кој да ми ја чува втора па си поднесов барање и ми одобрија само прва смена да одам.
     
  14. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.324
    Пол:
    Женски
    Бремени жени не работат трета смена по закон. Земи си потврда, однеси ја на работа и нека те ослободат.

    Од Закон за работни односи:

    Заштита за време на бременост и родителство во врска со ноќната и прекувремената работа
    Член 164
    (1) За време на бременост или со дете до една година возраст, работничката не смее да врши прекувремена работа или да работи ноќе.
     
    На snowwhite.24, BabyD0ll и intj_girl им се допаѓа ова.
  15. snowwhite.24

    snowwhite.24 Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Благодарам :inlove::inlove: