1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

  1. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Сега истражував малку, зреењето е доза дексаметазон или бетаметазон (флостерон) тоа стимулира синтеза и испуштање на состојка сурфактант што ги подмачкува келиите на дробчињата да не се лепат и со тоа се подпомага дишењето. Кога дејството на лекот прекинува синтезата на сурфактант прекинува и со тоа пак настануваат потешкотии во дишењето. Затоа 10 дена до 2 недели после примање на зреење доколку е уште рано треба да се прими пак.
    Од 36+ недела таа состојка се лачи самостојно и нема потреба од инекции.
    Ако некој има познавање нека објасни дополнително, јас сум лаик и ова е од гугл.
     
    На Baby-hope*, MotherOfTwins, Anna-Karenin и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Туку мајки на близнаци, кажете ми дали имате купено количка? Од каде и каква?
     
  3. MotherOfTwins

    MotherOfTwins Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas seuste nemam kupeno, no imam razgleduvano kaj ima.. Cekam da se rodat, da e se okey i da si zemam. Dosega samo dve isti kompletcinja si zedov :)
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    @Nairobi88 Мене ми е прерано, на почеток сум, но од сега размислувам кога би почнала со шопинг, на помали ситници и на поголеми ствари како колички креветчиња, транспортери и сл. Некако на неродени ми е малце језиво и како да мислам дека нешто ќе урочам ако купам нешто за некој кој сеуште не постои. Можда грешам не викам не, а од друга страна па, неможе неспремни да сме две се не е едно две! :) Сметам дека така хаос ќе настане се ако оставиме во последен момент. Кој како сака најверојатно, така... штознам.. можда ќе го сменам мислењево до крај здравје боже..
    Инаку сакав да прашам чисто онака размислувам .. две посебни креветчиња планирате или едно со поголеми димензии? Незнам што би било најпрактично. Ако се две еве, нема шанси во спална да ми ги собере, ќе треба на прцулите и соба да им правиме уште не дојдени на свет.:?::whew:
    Не сакам да бидам погрешно сватена, само и јас незнам од кога е правилно да се почне со шопинг, што да се купи и сл....
     
    Последна измена: 31 јануари 2020
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Имаме нарачано, чекаме да стигне :) Би требало за некои 2 недели да ја добиеме.
     
  6. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Од каде и кој модел?
     
  7. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Јас не сум суеверна и не сакам да мислам на негативни исходи. Си кажувам дека се ќе биде во ред иако имам стресна и комплицирана бременост.
    Кога си купувам нешто за малечките се исполнувам со позитивна енергија што ми дава дополнително сила и волја дека се ќе биде добро, ги гледам дома тие шпихознички и боденца и се топам од радост и возбуда.
    Друга причина зошто толку рано почнав со спремање и купување е тоа што бев свесна дека со близнаци ќе пораснам многу и ќе имам отежнато движење. Не сакав да се тркалам по продавници во 8ми и 9ти ти месец. Сакаме да си купиме се заедно со мм а не тој да пазари и да ми пушта слики на вибер.
    На крај испадна да имам краток цервикс и не смеам да се движам... ако немав ништо купено ќе се изедев. Вака сум раат што сум ги завршила обврските пред време.

    За спиење засега сум со план да спијат во посебни креветчиња, и нашата спална е мала но земавме pack and play креветчиња (од монтажните) најмали се на димензии.
     
    На buba4e89, dunika, Butterfly1107 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не живееме во Македонија, не знам дали кај нас ги има и дали ги испорачуваат.
    Еве оваа е :) Со плус седишта за над 6 месеци, ги нема на сликава. И покривки за дожд и некои други аксесоари што влегуваат.
    8FC03D8B-091E-47B9-A00B-6AC32F9D09B5.png
     
    На monka_bonbonka, dunika, 0ли и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Ах оваа количка ми е прва љубов. Bugaboo donkey 2. :inlove:
    Направив неколку пати напори за да ја најдам и на крај се откажав. Комплицирано ми е што ја нема во мк :(.
    Супер со здравје да си ја користите, правилен избор
     
    На monka_bonbonka и green.eyes им се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала, да си најдеш по кеиф таа што ќе ти биде :)
    Искрено, ја одбегнувавме оваа зашто е отровно скапа, ама после многу истражување сфативме дека оваа е најлесна и плус само таа ни ја собира во гепек :envy: Сепак поевтино беше да купиме скапа количка отколку нова поголема кола :rofl:
     
    На Butterfly1107, Martka, Nairobi88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.620
    Допаѓања:
    152.085
    види во бг да не ја има
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    На monka_bonbonka и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  13. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Размислив и маж ми беше спремен да оди. Ама решивме дека од мк е далеку поедноставно. Доколку треба да се докупи некој компатибилен аксесоар ќе треба да се оди пак до Софија или Солун. За гаранција ако притреба пак е покомплицирано во друга држава. Ќе пронајдам некоја поасолна тука, најбитно ми е да не е мн гломазна и тешка и децата да може да гледаат кон мајката зошто имам колешка количката и гледаше само напред и од мали децата и створија некој страв и аверзија од колички не сакаат никако да се возат.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да, и ние прво тие што ги гледавме беа екстра лесни, ама не се вртеа седиштата накај тој што ги вози, ниту пак рачката можеше да се сврти од другата страна за да ги гледаш. Мене најважно ми беше да можам да ги гледам, ако се исти како поголемиот батко, многу ќе биде проблем ако не се свртени накај мене :) А ко за беља сите колички што се дупли се гломазни, две деца треба да се возат и веројатно заради тоа се гломазни и тешки повеќето. Инаку за гаранцијата во право си, комплицирано е кога е во друга држава.
    Ќе најдеш некоја сигурно :hug:
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Кога јас лежев на Пин, крајот на 2017, во 26 недела го примав оваа зреење. Ама секој ден седев по форуми, читав и пред да стигнам за порагај 34 недела (малите имаа по 1700 и 1800 и одговара за многу помалку недели) побарав повторна инекција за зреење.
    Тогаш докторката ми рече, дека на последните семинари на кои одат, им кажуваат дека со една доза се добива се што е потребно. Дека втора и трета доза немаат никаков ефект и дека веке така ќе практикувале.
    Само пренесувам инфомарција.

    Ние имаме Бебето42. Презадоволна.
    Многу се мислев заради цената. Ама сите сезони ја воземе.
    + лесно влегува во гепек
    + лесно влегува низ секоја врата, и дома и во маркети
    + лесно се движиме со овии бомбандирани улици низ градот
    + лесно се качува од и врз тортоар

    - негативно е дека материалот е дебел и црн за транспортерите, ама ставам бела прекривна летно време
    - сега кога дечките се + 90 цм нема место за спиење

    не ми се даваа толку пари Ич, ама си пресметав ако ја возам 20 месеци, секој месец ќе ми излзе дека давам рата од 1000 денари за неа.
    веке ја возам 16 месеци :))
     
    На green.eyes и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.981
    Пол:
    Женски

    Многу е убава, со здравје да си се возите :) пријателка моја овде во Грција ја има и знам ептен е задоволна од количката :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    @Momichka ја знам количката од слики супер ми дојде твоето искуство. Сега ќе ја разгледам пак.
    За зреењето кога го примав мене ми кажаа дека не даваат второ заради некои истражувања од пред 3-4 години каде се покажало дека може да има штетни последици по мозочето. Зависи кој доктор на кој семинар бил па така практикуваат кај нас...
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Majki na bliznaci i tie shto gi chekaat (kako mene )ve molam za iskustvo vo vrska so prenatalnite testovi,koj od niv ste go pravele
     
  19. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    @monka_bonbonka има пишувано во темата прво тромесечие или и овде ќе ти објасни
     
  20. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Da,da mi objasni,no ete sakav da chitnam i drugi mislenja i iskustva