1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веренички прстен

Дискусија во 'Свадба' започната од Filipina, 15 октомври 2010.

  1. Filipina

    Filipina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Да ве прашам, кога дечкото ќе ве побара за жена, кога ќе ви даде прстен на која рака се става и на кој прст, сакам да знам оти секој момент очекувам, а не знам каде се става. Поздравче.
     
  2. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Предлог за брак

    На лева рака ( зошто е до срцето ) и на измеѓу среден и мал прст Тој прст ( ваљда разбра) ;)
     
    На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Filipina

    Filipina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Предлог за брак

    ^ ммм разбрав, значи да си го извадам јас прстенот што си го носам и да очекувам веренички :* Благодарам
     
    На Космонаут и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Предлог за брак

    Јас колку што знам се става на четвртиот прст на десна рака, таму кај што се носи бурмата. Јас таму и го носам, заедно со бурмата. А на лева рака носат католиците. Мислам дека Лилит имаше објаснето нешто за ова во слична тема.
     
    На irenadaniel и Elenche87 им се допаѓа ова.
  5. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Предлог за брак

    Легендава ми се виде многу интересна, па да ја споделам со вас :). Да не отварам нова тема специјално за ова, мислам дека текстов би се вклопил во оваа тема.

    Легенда за вереничкиот прстен

    Дали знаете зошто вереничкиот прстен се носи на четвртиот прст (до малото прсте)? Кинеската легенда тоа го објаснува мошне едноставно и уверливо.

    Нема да ви се верува крајот.

    Палците ги претставуваат родителите.
    Показалците се браќата и сестрите.
    Средниот прст си ти.
    Четвртиот прст е твојот пар (партнер).
    Малиот прст се децата.

    Сега склопи ги дланките и средните прсти постави ги како што е прикажано на сликата

    1. Обиди се да ги раздвоиш палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со тебе вечно. Повторно спои ги.

    2. Обиди се да ги раздвоиш показалците (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.

    3. Обиди се да ги раздвоиш малите прсти (твоите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спои ги.

    4. Конечно, обиди се да ги раздвоиш прстите наменети за вереничкиот прстен и ќе се изненадиш. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен е носи токму на овој прст.

    (превземено од crnobelo.com)
     

    Прикачени фајлови:

    На saki13, Ajla11, Belgin1 и 19 други им се допаѓа ова.
  6. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Предлог за брак

    Јас колку сум видела кај нас носат на левата рака...и ја носам на лева...па сега не знам..како е правилно али мене некако поише ми одговара за лева него за десна ;)
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Предлог за брак

    да на десната рака до малиот прст и јас бев во дилема но научив. но бидејки мене ми е голем си го носам на средниот прст на десна рака иако сакам да го носам на правилниот прст но викаат дека не се крателе и си реков ајде не е важно, важно јас си знам кое ми е значењето и зошто тој прстен е на мојата рака ;)
     
    На Martka, Mrs. Diva и korisnichka им се допаѓа ова.
  8. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    Предлог за брак

    на десната рака мислам дека се носи бурмата, а вереничкиот на левата.. барем мене вереничкиот ми е на левата рака
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Предлог за брак

    Same here :D
     
  10. Oaza.123

    Oaza.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    24
    Предлог за брак

    Хмммм...можеш да ми кажеш зошто не се кратат??? Те прашувам затоа што мене ми беше голем, па го скративме :worried:
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Предлог за брак

    најискрено не го знам значењето и јас сигурно фала богу ништо страшно. сакав и јас да го скратам ете најблиските ми кажаа небило убаво. и ете не отидов. факт е дека ако некој се сака ништо немоше да му се случи.
     
    На Angelllla му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blubell

    blubell Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Предлог за брак

    Ај од памет ме извадивте :(

    Мене синоќа дечко ми ме побара :) многу сум среќна...пресреќна
    Арно ама прстенот ептен ми е голем на тој прст и сакавме да го однесам во понеделник да ми го скратат...
    Стварно не се крати???? ПОМОШ?
     
    На Mrs. Diva и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Предлог за брак

    И мене ми беше голем па го скратив...зарем ќе го чував додека се здебелам, а ако не се здебелам, што тогаш...нема врска бабини деветини... :)
    p.s. чеситки ина двете...се најубаво :)
     
    На girl1985 и Shana им се допаѓа ова.
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Мене кога ме побара дечко ми ми го стави на левиот прст :D а после кога е виде мајка ми ми рече-леле се носи на десен,па така сега си го носам на десна,а и поубаво ми е на лева ми сметаше некако.Значи на десна се става,не на лева
    А бурмата беше на лева нели,да не згреши пак :wasntme: :lol:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    И бурмата се носи на десна рака, ние православните на десна ја носиме, католиците на лева.
     
    На plava.90, MarchelineAmaru и maca99 им се допаѓа ова.
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Jaс немам веренички прстен, ниту пак ме побара мм. Си се издоговоривме претходно за веридбата, и на тој ден си ги разменивме бурмите.
    Сакав јас ( и тој сакаше) во Египет да ме побара за сопруга (бидејќи имавме испланирано патување до таму) ама поради мојата ризична бременост уште од самиот почеток, го откажавме тоа.

    Малку ми е мака што не ме побара онака класично, ама на крај краева тоа и не ми е толку важно како што ми се важни слогата, љубовта и разбирањето. Еден прстен помалку или повеќе не мени ништо.
     
    На MarchelineAmaru, girl1985 и Shana им се допаѓа ова.
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    јас вереничкиот прстен го носам на левата рака, на средниот прст. Правилно се носи на домалиот но мене ми стана голем. Прстенот што ме побара за жена го носам на десната рака на средниот прст, а бурмата стандард на домалиот прст на десната рака.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Вереничкиот прстен го носам на левата рака на четвртиот прст, а бурмата на десната рака исто на четвртиот прст. За правилно, што знам?! Сите различно кажуваат, за бурмата знам дека се носи дефинитивно на десна рака, но за вереничкиот не знам, мада во многу златари кога одевме да гледаме бурми или накит, препознаа дека носам веренички прстен според тоа каде го носам... Некои ги носат двата на еден прст, мене така ми е натрупано и некако ми се губи убавината на двата прстени.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Се крати секој прстен и се додава, т.е. може и поголем да се направи. се е по желба на муштеријата
     
  20. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    јас колку што знам вереничкиот прстен може да се носи на која рака сакаш и на кој прст сакаш ти..т.е.тој ти подарува прстен(што не е бурма).значи за веридба зборувам,,а бурмите се разменуваат за венчавката,кога и зетот ни невестата стаат бурма на 4-тиот прст на левата рака....