1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Ајде идни мамички, да продолжиме со нашите слатки моменти во второто тромесечие од бременоста :) :*
     

    Прикачени фајлови:

    На BiciJ и momomo им се допаѓа ова.
  2. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Еве јас прва да се пријавам. Сега сум во 13 недела од бременоста. Мислем дека од следната недела влегувам во второто тромесечие така? Дали смеам да патувам околу 17 недела бидејќи се чувствувам прекрасно...единствено што наутро за добро утро си повраќам секрет заради активните синуси.... Изгледа тоа ќе ме тера цела бременост. Други проблеми фала богу немам. Одам на работа без проблеми...си ги извршувам домашните обврски. Мешето ми се само малку потеченко ама сеуште ништо не ми се познава...немам качено ниту едно кило, јадам од се по малку по неколку пати на ден. Поздрав до сите мамушки и се читкаме со нови информации!!!
     
    На Baby^ и BellaS им се допаѓа ова.
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ Второто тромесечие е период кога најдобро ќе се чувствуваш, и во принцип е најбезбедно за патување, ако може така да се каже :) Не знам како ќе патуваш, јас патував 3 пати со авион сега во второ тромесечие, и немав апсолутно никаков проблем било кога од тие три пати :) Информирај ја обавезно :!: матичната каде и со што планираш да патуваш, сепак јас без нејзина консултација и одобрување не би патувала :| Мене ми дозволи, рече дека нема никаков проблем затоа што е релативно кратка релација и директен лет, немав трансфер на повеќе летови, па затоа беше полесно :)
     
    На Lubov199 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене!
    Иако само уште една недела сум во второ тромесечие, сепак сум расположена за дружба :)
    Денес попладне сум на контрола па ако биде батко расположен за сликање ке ви го покажам :)
     
    На Detelinka029, BellaS и green.eyes им се допаѓа ова.
  5. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Да мила, од наредната недела од 14 недела всушност па натаму си 4ти месец. Јас сум недела и нешто повеќе од тебе :lol: И јас ќе патувам околу 17та недела, не многу далеку до некој крак во Грција и мислам дека нема да има проблем, и докторот ми дозволи. Инаку и јас си повраќам и ми се гади насабајле, па само ми е страв да не ми биде лошо од патот, ама па со кола сме и ќе го мачам маж ми да застанува :) Исто и јас не сум поправена, не ми се ни познава меше, се чудам каде расте бебево :?: :*
     
  6. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Kako sto velat kaj onie koi se prv pat trudni deteto pocnuva da se poznava vo 5 mesec. Znaci imame vreme uste malku da uzivame pred da pocneme da se debelime!!! Taman odmorot da go isterame pa posle na raat ke si terame so bremenosta. Inaku i jas planiram na nekoj krak vo Grcka da odam so kola sto znaci ne mnogu daleku. Ubav den na site mamicki
     
  7. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Аииии колку мамички се собрале, и јас сум за тука :)
    Ние утре полни 16, ама ако верувате стомачето толку многу порасна во 10 дена не ми се ветува, сега од далеку се гледа дека сум бремена, а пред тоа ми беше рамно:)
    И ние ќе одиме Грција на првиот крак, тогаш ќе бидам 5ти месец, би требало да нема проблеми...
    Да ве прашам нешто, на колку време одите на преглед, мене ми рекоа следно на 22 недели, амс кој издржува толку, јас си закажав за вторник, да видиме дали е момченце или девојченце :dance: :dance:
     
  8. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Ајдеее сите на прв крак, ќе се видиме хахаа. Инаку мене наредна контрола на 21 недела, да видат како се развиваат сите органи. А не ти кажаа нешто за полот на наа контрола на 12, 13 недела?
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Еве мешиња да се пријавиме и ние.Ние сме 17+4.За на одмор не сме одлучиле сеуште кога и каде,ама секако прво ќе се консултирам со гинеколог,стомачето ептен малку ми се познава дури и ми е страв да не е нешто во ред,скраја да е.Бевме претходната недела на контрола не се гледа што е се крие.Со микробиолошките брисеви се е во ред а пап-от ќе го почекам уште малку така ми рекоаа.Симптоми немам никакви освен градите а и така си имав големи а сега ми се огромни.И ни закажаа за ск на ГАК за 4Д еџо сме за 2 недели па ќе видиме што ќе биде таму што ќе ни кажат,а се надевам се најдобро.Ве позз и ви посакувам се најубаво.
     
    На mdenkov му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Последно бев на 13 недели но ги имаше свиткано ножињата и не ни се покажа :) во вторник ако треба еден саат ќе седам само да ми каже докторот :) кога му зборувам да знам како да му/и се обраќам :D
     
  11. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Хахаха душа, а на 4д ехо те гледаа? Бидејќи на обично ехо потешко се гледа...
     
    На chache87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Ајдеее сите на прв крак, ќе се видиме хахаа. Инаку мене наредна контрола на 21 недела, да видат како се развиваат сите органи. А не ти кажаа нешто за полот на наа контрола на 12, 13 недела?[/quote]
    Последно бев на 13 недели но ги имаше свиткано ножињата и не ни се покажа :) во вторник ако треба еден саат ќе седам само да ми каже докторот :) кога му зборувам да знам како да му/и се обраќам :D[/quote]
    Хахаха душа, а на 4д ехо те гледаа? Бидејќи на обично ехо потешко се гледа...[/quote]
    Не знам Белас, ама во систина бев така да сигурно таму би виделе повеќе отколку на друго место... Сега ќе си одам кај матичниот :)
     
  13. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Последно бев на 13 недели но ги имаше свиткано ножињата и не ни се покажа :) во вторник ако треба еден саат ќе седам само да ми каже докторот :) кога му зборувам да знам како да му/и се обраќам :D[/quote]
    Хахаха душа, а на 4д ехо те гледаа? Бидејќи на обично ехо потешко се гледа...[/quote]
    Не знам Белас, ама во систина бев така да сигурно таму би виделе повеќе отколку на друго место... Сега ќе си одам кај матичниот :)[/quote]

    Ако е портокалова сликата 4д е.
     
  14. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Многу сум среќна :dance: :party: Денес бев на контрола инаку сум 16 недела + 3 дена и матичниот виде дека е машко. Супер се чувствувам, малку почнува стомачето да ми се гледа, ама не многу. Утре одам на одмор и останувам 1 месец. Таман за 2 скрининг на 22 недела. Ве гушкам мамички мили...
     
    На Lara 27, newring86, Detelinka029 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Еве и јас сум за во оваа тема :) конеЧно во второ тромесеЧие, сега сум 14+2 ама усте не ми се познава стомак а и не сум поправена ни грам, ама гледам не има многу сто не се поправаме, можеби подобро е така за сега само ми е страв за бебус дали е добро? ПоЧнав да осекам тескотии на желудникот се како да имам прејадена а уствари немам нисто јадено и се како да ми се поврака...... :?: Гледам ова лето ке ве има многу во Грција на првиот крак па убав помин на сите :*
     
  16. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mene sledniot pregled maticnata mi go zakaza koga ke bidam 16 nedela il tocno mesec dena od prviot skrining. Imam uste celi 3 nedeli vreme za cekanje. Inaku na prethodniov pregled doktorot Dimcev vo Sistina mi rece deka mu lici na devojcence, no bidejki se kriese celo vreme nemozeme so sigurnost da kazeme. Bas sum netrpeliva da doznaam sto e za da ne go vikam bebence....
     
    На Gabrielle... му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Супеееер мила, нека е живо и здраво :* Убав помин на одморот и чувајте си се со бебушот ;)

    Хаха рано ни е уште, затоа можеби не сме се поправиле, али чекај за некој месец да видиш што ќе коментираме :lol: За гадење и кај мене е исто, од се нешто што ќе ставам во уста ми се подига и ме тера на повраќање... али ај ќе помине ваљда :)
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    И јас сум веќе во второто тромесечие :) Се беше во ред кога бев на последниот преглед,докторот го мереше,гледаше носна коска и набор ми отворија мајчина книшка и така. Ми кажа и за полот,момче е, само малку ми е рано но ме гледаше на 4д ехо вероватно е точно :)
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Нека живо и здраво маженцето, и мене првично машко ми кажаа на 12та недела, па ќе видиме дали е така наредниот преглед :) :*
     
    На Lara 27 и danika им се допаѓа ова.
  20. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    :clap: :clap: :clap: :clap: за васите мажиња, само радости да ви носат и најсрекни мамиЧки да ве прават :) Јас вЧера бев на преглед док.реЧе се е во ред ама јас не успеав да видам на мониторот дали одговара на неделите и се друго ама ај да му верувам нему сепак доктор е. Ми дозволи и да патувам иако релацијата е подолга па сега се зависи од мена а бас сакам да си дојдам за МК во август бидејки потоа за нова година ме цека порагај и не ке можам да се видам со моите. За полот не е бас најсигурен ама некако му лиЧи повеке на девојЧе па ако не греси може и да се осватиме :lol: