1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

  1. Да, верувам

    1.447 глас(а)
    75,5%
  2. Не сум сигурна

    168 глас(а)
    8,8%
  3. Не, не верувам

    301 глас(а)
    15,7%
  1. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Дали мислете дека постои Господ, ако да зошто да, ако не зошто не? :)
     
  2. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65
    Veruvam vo Boga i toa mnogu.Mislam deka se sto ni e dadeno na ovoj svet pocnuvajki od zivotot kako dar bozji pa do site dobri i losi raboti,iskusenija se ni e od boga.
     
    На jabolceikruvce, Anastasia9228, Leila76 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Верувам во Господ, во таа Сила која го води светот. Тука и ја гледам смислата на овој земски живот, и на она што следи по овој живот, односно задгробниот живот. Многу многу работи одат контра на оваа вера, но никој не може да ме разубеди.
     
    На jabolceikruvce, mileystar и Macedonian.Horse им се допаѓа ова.
  4. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Еве јас неверувам, затоа што мислам дека одамна сме излезени од средновековието и затоа што нема докази дека Господ постои, дека го создал светот и така натаму. Јас верувам во науката и човекот, која вели дека овој живот е еден и единствен и дека треба да се живее, а не во Господ кој вели дека овој живот не треба да се живее туку да ни мине во подготовка за друг свет( рај или пекол). Ги ценам луѓето кои веруваат во Господ, но не ги ценам оние кои иако веруваат во него не ги почитуваат правилата на библијата. Во библијата неверувам, но ја почитувам како прекрасно литературно дело. :)
     
    На Ines5, SunnyGirl2, Amon Ra и 19 други им се допаѓа ова.
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Vo Gospod veruvam ..
    Pravoslavna sum hristijanka,krstena vo pravoslavna crkva i ja sakam svojata religija.
    Veruvam dek aBOG postoi i ne baram dokazi.
    Dokaz mi e toa sto sekogas koga sum barala pomos i sum se molela,Gospod gi slusnal moite molitvi i mi pomognal.
    Gospod sekogas gi slusa nasite molitvi,ama nekogas negoviot odgovor e NE
     
    На Carry, Topcica, SummerGirl12 и 11 други им се допаѓа ова.
  6. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    Vo Gospod VERUVAM bidejki mnogu zna4i mnogu pati me nasocil kon vistinskiot pat,i mn. pati mi pomagal i mnogu mi e ubavo koa idam vo crkva i koga "razgovaram" so Boga posebno mi e ubavo i olesnitelno na dushata.... :)
     
    На Carry, Leila76, pianogirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. eckule

    eckule Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    iskreno od pred nekoe vreme ne veruvam vo gospod zosto kako prvo nema konkretni dokazi i ednostavno mislam deka veruvanjeto vo istiot e eden vid posledna nadez koja vo poveketo slucaevi izneveruva.Inace sakam da si go ziveam zivotot kako sto sakam i mozam a ne spored propovedite na gospod koj 90 % od vernicite ne gi pocituvaat sto e golema steta ali nema vrska sekoj za sebe si znae :D
     
  8. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    да, јас верувам во Господ. верувам дека се во животот се случува со причина и дека позади секоја случка, добра или лоша, се крие порака која ни е од Бога дадена. Одам во црква, морам да признаам дека не одам често на литургии, меѓутоа секогаш наоѓам време за интимна молитва во себе, за разговор со Бога.
    не ми е потребен доказ за Неговото постоење-јас ЗНАМ и ЧУВСТВУВАМ дека Тој постои. Во најтешките мигови во мојот живот кога мислев дека ќе престанам да верувам, мене ми се случи токму спротивното -мојата вера во Него се зголеми.
    Секој од нас верува во љубовта но не гледам некој да бара доказ -физички,математички или било каков друг (заљубеност и љубов не е исто). па зарем Бог не е љубов. зашто тогаш би барале доказ за неговото постоење.
    за мене Бог е сеприсутен-живее во детската насмевка, во бакнежот на заљубените, во синилото на морето, во снегулката која се топи на дланката.
    но, морам да нагласам и дека ги почитувам и сите оние кои не веруваат, затоа што сепак секој има право на свое мислење. една од моите најблиски пријателки е атеиста и го почитувам нејзиното верување, а и таа моето, и не се обидуваме да се убедуваме една со друга.
    да, верник сум ама сум против тоа верата со сила да шири. со сила убавина нема. секој од нас сам си го пронаоѓа патот кон Бога, доколку сака. и доколку верува.
    поздрав до сите :D
     
    На Carry, Leila76, sweet-star и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    извини вака, немој да се навредиш, го ценам твоето мислење, но како можеш да не бараш доказ? Да веруваш во нешто што не е докажано дека постои? Мислам дека барем денес сите сме свесни за животот околу нас, што се случува. Дали стварно мислиш дека постои некој чичко на небото и не гледа? Зошто тогаш ние толку страдаме ако тој е тука, зошто има толку гладни во светот? Ние сами сме одговорни за својот живот, ние си ја одредуваме судбината и треба да веруваме во самите нас, а не во нешто што не сме сигурни дека постои.
     
    На theBride и crackygirl им се допаѓа ова.
  10. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    I jas veruvam vo Boga od 4ista pri4ina bidejki...so samoto veruvanje deka toj postoi..JAS samata se 4uvstvuvam ispolneta so mir, spokojstvo i najmnogu nadez. Nadez deka sledniot den ke bide podobar, deka lugeto ke bidat podobri.. Onie pak koi ne veruvaat vo Boga, ke poveruvaat vo nego koga ke bidat na rabot da izgubat nekoj ili nesto sto najmnogu go sakale vo zivotot ..pozdrav ;)
     
    На Carry, Vekap, Leila76 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Damata-Nene

    Damata-Nene Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Dodeka vidam NE VERUVAM!!! eden od moite principi
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.559
    Да бидам искрена,верувам во традицијата,во Господ...не знам,ми треба доказ,ако видам ќе верувам,веројатно тоа ме става во оние т.н.агностици.Мислам дека постои нешто околу нас како своевидна аура која ги поврзува нештата и настаните,но во корен да верувам во се она што се налага библиски,па и поповите што го наметнуваат кои од срце не ги поднесувам.Верувам во Дарвин,во Адам и Ева не,од тука тргнувам,па се со ред...
    Религијата ја признавам од еден друг агол и друга поента која е страшно добра за светов да не отиде во неповрат.
     
    На Dorita му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65
    Za site vernici neka im e cestit denesniot golem hristijanski praznik Vovedenie na presveta bogorodica.Za mnogu godini
     
    На Carry, Black Love и sweet10 им се допаѓа ова.
  14. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Да веруваш значи да знаеш дека има нешто, а не си го видел. На пр.веруваш дека твојот сопруг е на работа, а не си таму да провериш. Така е и со Господ. Да беше научно докажано, немаше да има потреба да веруваме. Се надевам се разбравме
     
    На SummerGirl12, Leila76, Ana Chio и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    не се навредувам затоа што како што кажав-секој има право на сопствено мислење, меѓутоа мислам дека одговорив на тоа прашање
    поздрав до сите, и верници, и атеисти и агностици :D
     
    На Carry и sweet-star им се допаѓа ова.
  16. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Господ не ти ја одредува судбината, тој ти ги покажува патиштата по кои можеш да тргнеш. крајната одлука е сепак твоја.
    и јас не верувам во детерминизам.
     
    На Ana Chio, sweet-star и Macedonian.Horse им се допаѓа ова.
  17. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ZDRAVKOVA i na teeb neka ti e SRECEN PRAZNIKOT!
    CESTIT PRAZNIK-Vovedenie na Presveta Bogorodica-Precista.
    ZA MNOGU GODINI NEKA E !
     
    На Lilik, Carry и Macedonian.Horse им се допаѓа ова.
  18. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Veruvam vo Gospod i vo sudbina.Mislam deka nisto ne e slucajno i se e odnapred predvideno za sekoj od nas.Jas taka mislam.pozdrav
     
    На Vekap му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65



    Amin i blagodaram..
     
    На Macedonian.Horse му/ѝ се допаѓа ова.
  20. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    верувам во Господ и тоа многу секогаш кога ми е тешко се молам и одам во црква и ми олеснува се чувстувам спокојна мирна во душата и не ми треба доказ за да верувам дека постои едноставно верувам
     
    На Carry, ricky_7, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.