1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се борам или да го заборавам?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Frosin4e, 2 декември 2009.

  1. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    vaka se zaljubiv i toa mnogu kako i Toj vo mene bevme mnogu srekni vrskata ni se zaozbili i imavme odnosi toa bese moj prv pat bese super no po nekoe vreme doznavme deka pagame 3 bracedi toa ni toj ni jas ne go podnesuvame pravime se sto mozeme za da zaboravime se sto se sluci no so toa sto ziveeme vo malo mesto se ni e potesko a od druga strana doznav deka vsusnost i ne mi e bratuced bidejki taa baba mi spored koja ispagame bracedi i ne mi e baba taa i e makea na majka mi znaci jas i toj nemame nikakva vrska no majka mi mi rece deka ne smeam za toa na nikoj da kazam :( od druga strana jas i toj nikako ne mozeme da se pomirime so toa deka morame da se razdelime i seuste me bara i saka da imame odnosi povtorno makar za posledno jas odbivam ama nz do koga ke mozam vaka od druga strana zapoznav mn dobro dete koe me saka i otvoreno mi go kaza toa no toj ne e voopsto ubav mislam na nadvoresen izgled ic ne me privlekuva iskreno na prvo mesto mi e karakterot no mora da bide i barem malku ubav jas isto taka otvoreno mu kazav eka ne mozam da bidam so nego bidejki go sakam drugiot no toj e uporen i bara da se obidam pokraj nego da go zaboravam drugiov ve molam kazete sto mislite deka treba da pravam dali da se boram protiv celata familija za 1 ili da go iskoristam 2 i pokraj nego nekako da go zaboravam 1 :roll: :?: :!:
     
  2. emka

    emka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Навистина си во тешка ситуација. Да бев на твое место ќе ја послушав мајка ми и ќе се обидев да си направам стабилна врска со другиот.
    Тоа дека не е убав воопшто не треба да ти е важно. Најважно е да те сака и да има почит спрема тебе.
    А колку време бевте заедно со твојот сакан ако не е тајна?
     
  3. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ako ste treti bracedi i spored zakon i spored kanonsko pravo(crkovno) mozete da se zemeta,sto znaci mozete da imate vrska.
    Familijata ponekogas pravi nekoi moralni barieri koi voopsto ne se vo red spored mene.
    I krvno da ste rodnini ,rodbinskite vrski od tolku daleku ne se priznavaat ni po dvata zakoni.
    Imam prijateli sto se treti bratucedi-krvno.Zemeni se i imaat 3 deca.
    Sepak ti si znaes i ne se mesam ,kako k epostapis.
    Treba nekogas da se slusa i razumot,ama i srceto.
    Se uste si mnogu mlada(spored godinite vo profilot) i mozes da zaboravis koj sakas i da bides so koj sakas,pa sama odluci si.
    Pozdrav i so sreca!
     
  4. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Emka jas se obiduvam da go zaboavam no toa e mnogu tesko a inaku zaedno bevme godina i pol i koga doznavme deka sme bratucedi prekinavme no pak ponekogas vo momenti na slabost se navrakavme eden na drug toj saka pak de se vidime onaka nasamo ama jas go odbivam sekogas naogam pricina bidejki so edno ednostavno Ne ne prifaka saka sekogas da mu objasnam zosto i kako
     
  5. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    babyketi Ti kako postara i poiskusna sto mislis deka treba da napravam jas se toa so zakonot go znam ama ne mozam uste sega da se mazam mn sum mlada kako sto kaza no sepak ne mozam da se otkazam od nego zatoa i se resiv tuka da napravam tema da vidam kako bi postapile drugi na moe mesto bidejki jas stvarno veke neznam sto da pravam pomina veke eden mesec a jas nemam poim sto treba da napravam razmisluvav deka ako se fatam so drugiot barem toj nema da me bara poveke no potoa razmisliv povtorno i svativ toj nema da me bara ama postojano ke se gledame i ke mu e tesko da me gleda pokraj drug a i mene da se baknuvam so drugiot a da mislam na nego :( ;(
     
  6. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не треба да се факаш со тој бр.2 бидејки така ке ги повредиш сите (и ти нема да си среќна, и момчето 2 нема да е среќно, ни пак твојот бифш кога ке те гледа со друг). Би требало да разговараш со мајкати и да и објасниш дека 3 братучеди не е баш некоја голема роднина (апа и + не сте правилни братучеди) и дека ти го сакаш тоа момче и сакаш да си со него и да продложиш со врската со момчето бр.1 штом тврдиш дека толку мн го сакаш. Немораш нему да му кажуваш дека не сте правилни братучеди туку само дека нема врска што сте 3ти братучеди.
    Тоа ти е мој совет!!!
     
  7. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    Frosin4e dusicke ,slusaj si go srceto ,nedozvoluvaj da se kaes ponatamu vo zivotot,podobro e da sakas i da bides sakana ,odosto samo da si sakana a da se macis pokraj nego so toa se povreduvas i sebesi a i dr decko ,batali familijata sekoj odi na svoja strana ,ne ste bliski rodnini i nema nikakva precka ako megju vas postoi vistinska ljubov borete se i dvajcata a ponatamu se ke si dojde na svoe mesto.BORI SE ZA ONA STO GO SAKAS.Ti posakuvam mnogu mnogu sreca
     
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ZKJB ubavo ti kaza se......SE SLOZUVAM CELOSNO!
    Slusaj si go srceto ,a ne nekoi lazni moralisti...
    Na nikoj ne mu e gajle sto ti cuvstvuvas i kolku patis,pa za toa gledaj si go svojot zivot.
    Site znaat za drugite se da kazat,ama ti teraj si po tvoe.
    Doma ,na tvoite,iskreno kazi im deka ke probas,pa sto bide...
    Moze samo po sebe se ke se zavrsi i ke sfatite deka ne ste eden za drug,a moze ke si pominat godinite i ke ostanet ezaedno...
    Kako i da e vredi da se proba i PROBAJ! ;)
    SO SRECA!
     
  9. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Lele Vi Blagodaram mnogu ke razgovaram so nego pa ako saka da se borime ke go napravime toa :D A znam deka ke saka i jas mislam deka so tek na vreme ako ne sme eden za drug ke se razdelime :)
     
  10. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    потполно се согласувам и јас. немој злато да почнуваш ништо со другиот, таа врска од старт е осудена на пропаст затоа што ти го сакаш бр. 1. а на крај сите тројца ќе бидете повредени. плус, не е лесно да бидеш интимен (притоа не мислам само на секс, туку и на обичен бакнеж) со некој кој не те привлекува. немој дополнителни тортури да си правиш.
    поздравче од мене ;)
     
  11. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Fala vi jas se ova go znaev no nikoj od moja okolina ne me podrzuvase a sega ste dovolno za da se odlucam da teram po svoe fala uste ednas :lol:
     
  12. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    samo napred borete se za vasata sreca i ljubov mnogu e ubavo koga dvaica se sakaat ,vi posakuvam mnogu sreca i dolgZAEDNICKI zivot so polno decinja.Pozdrav i pisi kako se odvivaat rabotite
     
  13. pini

    pini Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Da go zaboravam li posle 3 godini pominati zaedno ili da se boram za nego ?? :( stvarno neznam !! Tri godini se muvam so de4ko , kojsto go zasakav i re4isi 1 god go sakavm najmng..a za drugite ovie 2 god samo imav nekoj 4ustva za nego i privle4nost...Toj so koja zenska i da odi..na krajot pak kaj mene ide, a jas sum go idbivala nekolku pati no poveke pati ne !! Ednas si rekov gotovo zna4i so nego e kraj i go odbiv, no posledniot pat ko mi se pustase nemozese da go odbijam, ednostavno nemozam da mu odoleam ! Ne sme bile vo vrska nikogas..no sme bile zaedno..onaka za muanje samo :D Znam deka koga togas pak ke mi se pusta..no neznam sto da mu kazam..zatoa sto poveketo pati e vo alkoholizirana sostojba :twisted: hhh SOVET VE MOLAM !! :idea:
     
  14. Damata-Nene

    Damata-Nene Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    vaka nz kolku godini imas... no ako imas pod 20g izveri si go 2 i nemaj maka zs rano ti e da imas seriozna vrska so 1 + problemi so cela familija moj najiskren sovet, nisto ne e vecno taka da koga togas ke go zaboravis :D cmokce
     
  15. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Damata-Nene Fala za odgovorov ne e najsjaen ama imam edno prasane na seto ova a toa e KAKO da go zaboravam.......?????
    Aj odgovori mi na ova !!!!
     
  16. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    pini mislam deka treba prvo da razgovaras so nego ama da gledas da ne e vo alkosolizirana sostojba za da znaes na sto si zosto mislam deka ako e samo za muvane treba da go ostavis bidejki taka fakticki te koristi koga nema so koja ili ne e vo sostojba(pijan e) odi so tebe a koga ima devojka ne a ako saka da bidete vo vrska ili ako mislis deka e mozno BORI SE toa e moj sovet :!:
     
  17. Juljka

    Juljka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    mislam deka treba da se otkazes
    postara sum poiskusna
    veke nesto znam i osetiv na sebe
    te molam prestani odma
    se se keci so vreme i ke sretnes dobra licnost za tebe koj ke te saka i ke sakas ti
    ovo ke ostane vo vremeto kako ubav spomen ke bides srekna i so drug
    ne se bori takva borba teska i traumaticna za site okolu vas
    imaj nov pocetok i dozvoli drugi da te sakaat i ke zasakas pak
     
  18. pini

    pini Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Fala vi najvishe..ke ve poslusam i da vidam kako ke ispadne se !! ;)
     
  19. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Juljka Dali ova bese za Frosin4e ili za Pini..........????
     
  20. scorpion

    scorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    src, pokraj 2iot zaboravi go 1iot... ionaka ne te privlekuva :D