1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали надворешниот изглед ви помага или одмага во кариерата?

Дискусија во 'На работното место' започната од Bokicka, 24 март 2010.

  1. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Пааааа девојки, навистина би сакала да ве прашам, дали кога одите на интервју или пак на некој состанок со странки мажите е меркаат од горе па надоле со еден поглед во очите кои повикува на секс??? Јас сум имала милион и едно такво искуство кое ми било мноооооогу непријатно и би сакала да споделите некое ваше искуство тука на форумов...
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    уфф, не сум била на состанок, на интервју..али кај што работев некако така се почуствував..со мене се немаше случено нисто освен што седна на пола стол и јас одма станав..ама со другите :? ги штипкаше закачаше...а за во град сигурна сум дека на прв поглед никој никого не гледа поинаку туку како добро парче за секс..или види ја жити се на ништо не личи
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Дефинитивно изгледот ми помага многу,и тоа во разни ситуации,ете последен пат кај шо ми помогна сабајле ми дадоа ред на каса во Рамстор :D шала на страна,но мислам дека сепак надворешниот изглед е најбитен,тоа е првата работа што луѓето ја забележуваат,секако и јас...
     
  4. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    За работни состаноци такви работи незнам .. млада сум .. За со дечко ми .. вика види сите ќе те гледаат , види каква убава си .. некоаш си викам ту бе зашо не сум грда за никој да не се врти .. не дека се фалам убава сум .. на дечко ми сум му и од негова гледна точка кажувам , често пати ми има викано , ех да си машко , да си у мене да видиш како е .. :lol:
     
  5. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Секако се согласувам со тебе. Визуелниот впечаток е многу битен. Но конкретно на работа, на интервју, те доведува во непријатна ситуација, во смисла кога директорот ти се пушта пред сите вработени, а тебе ти се повраќа од него, но не можеш да му кажеш ништо, затоа што ти е(или ќе ти биде) претпоставен. Жал ми е што се повеќе работодавачите ги интересира што имаш на себе, а не што имаш во главата...
     
    На hermosa и nina-nina им се допаѓа ова.
  6. Superiska

    Superiska Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    33
    Kaj se najdovte sve lepotici?bravo:)
     
    На Leat, 1slavjanka, Madam-A и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    :lol: :lol: :lol: Женско си е женско, како и да е! А машките секогаш ќе не гледаат како секс објекти и на 20 и на 30 и на 40 и на 50...
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно што сакаше да каже авторот :?
    Нормално дека убавиот изглед помага, на пример при барање на работа. Е сега од страна на работодавецот не смеат да се пречекоруваат границите коишто се општо познати нели. Јас до сега не сум работела негде кадешто имало проблеми од страна на директор, газда... А и сега сите сме запознаени со сексуалното малтретирање на работното место и сл., иако не знам кај нас ова колку се почитува. И дали некоја имала проблем на работното место од овој тип? Баш убаво би било да се знае дали постои проблем од овој тип тука во МКД.
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    воглавно ми помага ;) а ако забележам нешто...вешто се бранам и .....да ме нема........ :lol:
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    И сакав да кажам дека може и многу да одмага. Имам една другарка, ама девојчето има проблеми со зголемената килажа и никако не може да најде работа. Кога ќе ја видат местото веднаш се пополнува. :|
     
  11. butterfly89

    butterfly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    103
    pomaga i te kako
     
  12. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Se razbira deka nadvoresniot izgled mnogu moze da pomogne ...a moze i da odmogne .Jas licno cesto sum na sostanoci ,seminari i razni dr ..sobiri kade izgledot mora da e na nivo.. ne moze da otidam ne sredena toa bi ostavilo los vpecatok kon moite sorabotnici .No za zal ne e sekogas taka .. na posledniot sostanok kade sto prisustvuvav zabelezav deka izgledot na edna devojka ja donese vo nezavidna polozba .Onaka sredena simpaticna.. devojkata bese prinudena da bega od ocite na eden podnapien vulgaren biznismen koj mislese deka so negovite pari moze se da kupi .
     
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и двете, некогаш може многу да помогне, но некогаш може и да ве сфатат како конкуренција со убавиот изглед , па да ви одмогне. Не е само до изгледот, туку и до луѓето кои ве окружуваат, начинот на кој тие ги гледаат работите.
     
  14. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    исто и јас има ваква другарка и веќе ми е жал што поради тоа, не може да го истакне она што го знае и умее..
     
  15. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Па гледате дека во оваа држава има многу прости бизнисмени, мислат на тоа како да вработат некоја лепотица без мозок, отколку некоја нормална,макар и понесимпатична девојка со јаки способности.
     
  16. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    За жал така е Кате, девојчево е многу убаво, има преубави црти на лицето, секогаш е средена, убаво облечена, нашминка, убаво мириса, педантна е, културна, многу професионална во нејзината област, но ете ниска е и дебелка и поради тоа речиси секогаш е одбивана, жалосно ;(
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    На некои шефови, му треба кукла за *****(се извинувам ама така е),не го гледаат баш бизнисот, а кога таа кукла ќе ја утне, се плачат после ,се прават јаки, строги и што не :evil: Да ти иде да ги стрелаш :evil:
     
  18. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Ц.Ц.Ц.Ц за срамота...јас мислам дека надворешниот изглед не треба да влијае на тоа дали ќе те примаат или не на работа освен ако не работиш како манекенка или нешто слично...па што ако е дебелка девојката нели треба да гледа што има во главата а не какво тело или лице имала...мене често ми помага надворешниот изглед ама еднаш толку мнгу сум се испровоцирала што посакав да сум најгрдата особа на свет...на час беше и јас бев научила абе од а до ш како што с е вели,проф. ни беше помлад и многу симпатичен ама си ја знаеше работата и никогш не погледнал ученичка на оној начин знаете...и сега јас станав,изрицитирав се и тој воодушевен браво браво седни еве ти петка и јас ќефна седнувам и завршува часот и една група девојки од мојот клас стојат и зборуваат нешто и јас случајно ги слушам и едната вели ..е што небива многу знаеше и прогледнуваат меѓу прсти затоа што е убава и секогаш средена а + се зборува дека му се мушкала на проф. леле кога ми пукна филмот ма знаеш што ја направив,јас си учам и никогаш не сум пробала да се извлечам демек на мојата убавина и тоа стварно од такт ме извади...И секако дека надворешниот изглед помага ама за работа битно е што имаш во главата а не да изведуваш е*бачка на шефот. :evil:
     
  19. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Леле Бог да чува... Јас стварно веќе не знам што се случува со нашиве работодавачи :?: Мислам не е фер, ама ич не е фер вака што се однесуваат :Down: :Down: :Down:
     
  20. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Нема што да се каже освен :Down: :Down: :Down: