1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да ги заштитиме уличните животни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 27 декември 2016.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Сведок сум на многу немили настани на кои се изложени уличните кучиња и мачки, но утрово се прели чашата. Видов кученце кое го прегазија два пати додека минуваше по улица и крајно време е нешто да се превземе. Планирам да соберам истомисленици и да покренеме петиција за да се згрижат тие животни и да се заштитат. Од буџетот можат и треба да се дадат пари за нешто корисно а не само за споменици, барок и други глупости кои на никој не му се од корист. Што мислите вие за ова, дали е потребно и дали би можеле да се избориме за згрижување и заштита на уличните животни?
     
    Последна измена: 27 декември 2016
    На "Zoki", cooll, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Те поддржувам во замислата,секако дека е потребно,само нашава држава не знам колку ќе ја интересира.Познавајќи го народов иронично ќе се изнасмее.Ама вреди да се проба.Толку ми е жал за уличниве животни,што стално велам ако некогаш бидам премногу богата,би отворила засолниште за животни со соодветна нега.:nod:Не ми се смејте.
     
    На senza.parole, cooll, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Зошто да ти се смејме бе :D Јас имам другарка на ветеринарен му прам да отвориме јас и колешката моја ќе згрижваме ти доктор ќе бидиш таму. :lol:

    На темата, мислам дека е тешка за реализација, многу ми се добри групите за заштита на животните, какви информации даваат, каде има мали остаени животни, вчера имаше дека некој во сите населби во Бт ги труеле кучињата, од прилика кој е, како да се заштитат, број од ветеринар. Мислам дека ова е повеќе до луѓето, па така полека - полека да се крени свеста, а дека некој од горе ќе помрдни со прст искрено се сомневам. Убо е да има место за брзи совети, да се вдомуваат и подаруваат животичниња наоколу, да се дава и донира храна во овие вакви организации и слично и мислам така многу се крева свеста за ова, барем за тој кој е засегнат и е во најмала рака заинтересиран или пак љубител на животни.
    Периодов имам толку прегазени животни гледано и жал ми паѓа, вклучувајќи ја и мачката на другарка ми која јас ѝ ја подарив и за неа искрено најтешко ми падна, зошто од бебе в раце го имав.

    Ако ете има петиција, ја потпишувам сигурно.
     
    На Stories му/ѝ се допаѓа ова.
  4. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Ова со миκρо чип е супеρ ρабота е сега неκој туκа тρеба да потегне неκој висоκи κазни за тој што нема да го напρави тоа на сеκој 3 месеци ρедовен пρеглед κога ќе се оκучи или омачи да може да се евидентиρа κолκу мачиња или κучиња се ρодиле па дали си пρодал или починале да се евидентиρа за да не се множат уличните души бездушниците да неможе да ги фρлаат е сега за моменталната ситуација да се баρа од дρжавата неκој гρош и наρодот ќе помогне туκа се и анима мунди κој многу се тρудат оκолу животните κолκу можат со јаκа оρганизација би тρебало да се постигне нешто моρа κρај на ова да се стави
     
  5. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Конечно државата треба да преземе мерки на тој план, енормно се размножени кучиња-скитници, напаѓаат граѓани, лаат по цели ноќи, голем дел се невакцинирани и оставени без никаква грижа.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  6. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски