1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

  1. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    oooo kumanovkaa.. Kako si..?:) hehehe Dobro e najde se josh nekoj kumanovac tuj..:)
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ах леле шо сте вие Кумановци :lol: :lol: Пак другиве дијалекти чудни биле. Ам вашиот каков е? Ич дан не е чуден случајно? :lol: :lol: :lol:
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Ми се јајт ѓомлезе...
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле чути Ариел, и мене ми се пријаде. Уш да имаше кисело млеко. Мераци :lol: :lol:
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Леле мори мила мамо кога ќе слушнам охридски многу ми е убаво...исто као да слушам англиски со баш англиски нагласок,само ова му доаѓа на македонски...ме разбирате де! :lol:
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :lol: :lol: :lol: Лилит те мирисам јас тебе, Охридска сна ќе станиш :D :D
     
  7. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Еее има ен нас кумановци свугде хаха...а други дијалекти ич не ги разликују кој од куде е :)
     
  8. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    хахаххаахха е легенда сте сите ептен ми помогнавте фала на ситееееееееееееееее
     
  9. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    За помагање смо увек туј ти само кажи :D
     
  10. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    испрашувањето заврши ама ние можеме да продужеме да збореме да дијалект да си раскажуваме случки шо се вика по нашки :lol: :lol: :lol:
     
  11. Bisera.Sk

    Bisera.Sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Јас летоска бев во градиште и си запознав друштво(сите машки) од битола хихихи :D И така беа добри фини и забавни и си цепаа на битослки цело време.И многу ми се засвиѓа тој дијалект. Често на моменти ќе заќутев и ке ги слушав внимателно како зборуваат и ептен ми беа мили :mrgreen: Интересен е битолскиот многу :D Особено најубаво чувство кога ќе ми кажеа Чупенце едно убо доста се буниш хахахахахахаха :D
     
    На andy96 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Хехехе.. Него дали сте некад слушнале за селски и градски дијалект..? Малко ми звучи смешно.. Затој што како што знам дијалект е според тој на кој регион припаѓаш и има мн зборови кои се мешав.. Мада некои људи тој још не га сфаќав и си викав дка има селски и градски дијалект..
     
  13. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Куде нас у Куманово посебно се делив зборови на градски и селски.Ако кажеш видел намесно видеја или беле наместо бели или угоре наместо нагоре одма добиваш етикету дека си од некое село.Сигурно и ти пипито пазиш што ке кажеш.Нели е такој? Мислу дека не треба људи да се делив според тој ама куде нас е такој :)
     
  14. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Бш такој.. Мада не су ми много у употребу тија зборови... Не дека су селски како што ги кажуев други људи него затој што не ми звучив убаво на увце.. Али ипак су тој некој вид зборови.. Без разлику дали су србизми или не су.. Али нема везе.. На народ никад нема да му га ставиш тој правило у главу.. дека свак збор е дијалект.. А не селски или градски збор.. Како што е збор чупе.. За наши кумановци е тој смешно и ако не знаев на кога е тј збор.. Мислу на кој регион од македонију ако га употребиш ќе те направив сељака или сељанку и ќе ти се изнасмеев доста добро..
     
  15. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Ма тој е факт...Ни ја не ги употребују такви ама знаеш кд појдеш у средњу ке почнев да доваѓав деца од свугде и цуес свакакви зборови :)
     
  16. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Тј филм е веќ погледнат.. И миљон бисери су веќ запишани...:) Такој да нема мењање на некои работе..
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Едвај ве разбрав :lol: :lol: А за дијалективе то делењето на градски и селски по правило не постојт. То е непишано правило, напраено од луѓево. Имат разлика ама само во некој зборој, не многу :D
     
  18. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    кај нас ако речеш пут си сељак а треба пат или рука :roll: ама сепак кој како си сака така си зборе
     
  19. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    анастасија хаха и ти ли си од Пробиштип :) хаха ако си од там земјачки сме :P
    а овоа со дијалектите стварно се интересни посебно кумановци со пишуват хаха се изнасмејав одвај ги разбра интересна ти е темата и ај од мене честито 5ка со мало каснење па да ти се множат :D
     
  20. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Е куде нас бш е ок да кажеш пут а ако кажеш пут искача дека се филмаш нешто да збориш македонски :lol: а бш е интересна тема за дијалекти :lol: ја други дијалекти бш и не разликују кој од куде е :D