1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жените-политичари во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bilkata, 26 јануари 2010.

  1. bilkata

    bilkata Администратор

    Се зачлени на:
    4 октомври 2008
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    1.679
    Што мислите за жените во политиката во Македонија? Имате ли омилени политичарки? Сметате ли дека се успешни колку мажите-политичари?
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Да мислам дека се успешни колку и мажите,но мое мислење е кога жените би владееле,мислам дека подобро би било и не само во Македонија,туку и во светот.
     
    На Angelinkka и daylight им се допаѓа ова.
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.774
    Допаѓања:
    131.124
    Во Македонија владеат стреотипи од типот: жените се за во кујна, не за бизнис и политика, па жените - политичарки не се сфаќаат сериозно.
    Се согласувам со Гордана, а Шведска е пример за тоа :)
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    факт е дека има многу малку жени во политиката. Мислам дека жените во Македонија и немаат некои амбиции спрема политиката, а се повеќе насочени кон тоа да се омажат и да оформат семејство.
     
  5. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Аххх само да можам да дојдам на власт и да протерам од државава се она што не припаѓа овде... ама не сум...
    Немам некој особен коментар за жените политичарки во Македонија. Се зависи од тоа кој колку има во главата а не дали носи панталони или суќни. Позз***
     
  6. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Се согласувам со цитираното. Но, мислам дека многу нешта би се подобриле ако жени се одговорни за нив. Ние жените сакаме да видиме дека работите се движат напред и не сме толку многу себични. Ако не за друго, почувствителни сме, а тоа нема да не остави да правиме толку многу „валкани“ работи.

    Ако треба да посочам пример за политичарка од МК, тогаш нема како да не ја споменам Шеќеринска. Знам дека повеќето луѓе кога ја слушаат всушност во нивните глави слушаат „бла бла бла бла“, но таа жена знае како да ги каже работите.

    Има став има присуство има богат речник. Повеќето др политичари не знаат што зборуваат, изговараат термини што не знаат што значат.

    Да би имала позадина, каква што е потребна, и да би знаела дека ќе ме остават да си ја вршам работата, би се вмешала во политиката, ама тука не благодарам.
     
  7. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    оф колку и јас сакам...
    него кај нас жените се и не баш така застапени во политиката.. више се ради украс и ради она као еве ние не сме шовинисти...

    него политичарка што така ми има останато у памет Ганка Самоиловска Цветаноска... имаше жената став, само кај ја снема сега незнам
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    леее да, само шо сакав да пишам, кога оп го читам твојов пост. Жената беше стварно политичарка на место...
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Море ја да сум политичарка има да цвета државава,и се ке протерам,се што е непотребно ке исфрлам,ке ставам луѓе кои што имаат темелно образование,па според делото на Платон или Аристотел беше,оф не ми текнува сега,ама ај,го подржувам мислењето на нашите македонски филозофи.ИИИИИИИИ одма ке го решам спорот со името.
     
  10. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Лилјана Поповска умерена скромна жена со свој а не партиски став.
     
  11. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Јагнула Куновска, можеби веќе и не толку актуелна ама во секој случај интересна жена за слушање- политичар, успешен адвокат па згора на се и поетеса и сликар.
     
    На viku му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    se soglasuvam za liljana popovska i jagnula kunovska..ama bas zatoa sto se svoi,ne napravija nesto poveke,(mislam premierska,pretsedatelska ili nekoja bliska visoka funcija) zasto deneska uspevaat samo poltronite,tie so samo slusaat i izvrsuvaat,i ne smeat da imaat razlicno mislenje i stav od"vodacot".
     
  13. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Jagnula Kunovska, se soglasuvam deka e pametna i mnogu pedantna zena, no otkoga stana pratenik malku bese zanesena vo mislite (barem jas imam takov vpecatok) bidejki sum imala prilika po cesto da ja gledam... zamislete taa zena koga ke sedne na stolce dokolku nosi suknja ili fustan bukvalno javno si go podiga fustanceto do zadnikot i si sednuva za da ne i se izguzva... toa e retka pedantnost i ja pocituvam, no sepak kako politicar ne bi se soglasila deka bas i ja biva (barem ne se pokaza tolku).
     
  14. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    сакам жените повеќе да бидат застапени во политиката кај нас....и сакам жена за претседател или премиер...навистина има способни жени кај нас...ама незнам дали немаат доволно храброст повеќе да навлезат во политиката :? :? :?
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе кај нас е уште тоа патријархалното и средновековното: жената е за дома, да готви, пере, пегла и да раѓа деца... А да направиш една анкета, да видиш колку има бракови каде мажот го отпуштиле од работа, а жената ја издржува фамилијата. Ехеееееее... ама кој ти го признава тоа. Кај нас модата (што е да речам споредна работа) патува две години од Италија до тука. А кога станува збор за вакви промени.... Ми се чини со нашиов менталитет со столетија ќе ги чекаме.
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ермира Мехмети ја обожавам
     
  17. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Лилјана Поповска ми е синоним за успешна жена,Шекеринска -секоја чест каков добар оратор е жената алал да и е,ми се свиѓа како збори :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ermira mehmeti liljana popovska i sekerinska :) se nadevam i ja ke bidam megu zenive politicarki :lol: planiram da studiram politicki nauki a me ceka i sigurno rabotno meso vo vlada taka da se ostanuva na mene pa se nadevam deka ke uspeam ahhh :tmi:
     
  19. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Мислам дека на нашата политичка сцена преовладуваат мажите,иако има и жени.Сметам дека жените треба повеќе да истакнат во оваа област бидејќи има образовани и добро квалификувани жени што ќе може добро да се исткнат.
     
  20. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    Секоја чест на веќе покојната Габриела Коневска-Трајковска :( Радмила Шеќеринска исто е топ политичар и многу ми е cool таа жена. А, воопшто не ми се допаѓаат- Косана Мазнева и Силвана Бонева :puke: :puke: :puke: