1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Застарување на сметка

Дискусија во 'Правни совети' започната од anakonda88, 21 септември 2016.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    Кога сметката застарува ?
    Ми стигна писмо од адвокатско друштво за да ги платам пеналите од Оне ( они самите го раскинаа долгот ) договорот беше на мое име али други го користеа , сметки не добивав на лична адреса , е сега сакам да се повикам на ЗАСТАРЕНОСТ , но прашањето ми е дали делото застарува кога го раскинале они договорот или неплатените сметки ?

    Овде сакам сите да споделат лични искуства со застарени сметки , а правниците да ни помогнат :)
     
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    Морав да се цитирам повторно , па ако има правник да објасни околу ова
     
  3. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Јас не сум имала искуство со сметка,ама имав проблем во ОНЕ и знам дека доколку превземаш акција со приговор и сл. имар рок од 2-3 месеци после твојата забелешка е застарена
     
  4. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    здраво... барам некој со слично искуство или познавање.... имено,посеедуваме стан во кој не живееше никој и по наше барање струјата беше исклучена. но има некој заостанат долг... неколку сметки и плус месечната такса за улично осветлување. дали за поврторно уклучување се плака и колку? и дали треба да се платат и старите долгови и дали е можно некои од нив да се избришани по основ на застареност/
     
  5. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    некој да каже???