1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зајачко месо рецепти

Дискусија во 'Рецепти' започната од PParaskeva, 2 март 2011.

  1. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Само знам дека зајачкото месо е многу суво и затоа се става сланина!
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.759
    Темата е за рецепти со зајачко месо, и не би било лошо да се држиме до неа.
    Кој јадел, а кој не, и колку биле мили или не е во случајов е оф-топик.
     
    На TheIdealMe, PParaskeva и k.i.m им се допаѓа ова.
  3. steal

    steal Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    26
    еве и од мене како јас спремам зајак цел не сечен на парциња и го полнам внатре вака.прво го обарувам едно 30 мин.потоа го тргам на страна и го спремам зајрето за полнење сецкам 1 главица кромид,2,3 чешниња лукче,2 раце орис,2 рендани моркова,1 патлижан рендан тоа го пропржувам малку и му додавам водеа процедена од зајакот сто се обарувал,го вријам дури оризот не се свари и му ставам зацини веѓета,бибер,сол.кога е готово го полнам стомакот на зајакот и го сошивам да не ми се растури оризот.откако ке го сосијам убаво го премачкувам со зејтин целиот и му ставам од водата сто се обарувал и му ставам бело вино.потоа го оставам на 200с.околу саат ипол до два зависи од релната.многу е вкусно пробајте го на овој начин инаку рецептот ми е од свекрва ми а таа има работено во ресторан во кујна.добар апетит :) ако ги направите
     
    На Acka22 и irenna им се допаѓа ова.
  4. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Jas zajacko i spremam na kerkami ima 8meseci ( okolu 30 do 40g) vo domasni uslovi rasten :) i go jade ... mesarka na mama :D
    Recept:
    40g domasno zajacko meso
    Kompir
    Morkov
    Kromid
    Zelena tikvica
    ...i ako se najde piperka ili paskanat
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Најчесто со грашок и кромид а некогаш и со компир морков.
    На тема "жал ми е не јадам мило животно е" -да ни јас не јадам од што ми е жално. Но ќе дадам пример кој не ми се допаѓа.
    На каса во веро касиерката- леле ова зајак е? -Да. -Не ти е жал да ги јадеш? -Ми е.
    И се збуни. Остај што се збуни туку го држи не го куца . Ја гледам онај остро ми идеше да и свикам ај ма не се лигави опрај се и така е више умрен и одран ама си и оќутев да не се расплаче бетер .
    Маж ми и син ми јадат и немам намера да им ускратам зашто мене ми е жал. Спремам за нив.
     
    На Dust, eli25, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    А од каде купуваш зајачко?
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Имам зимано од Петерсен, сега во моментов немаат. Потоа од пријател. А кога не можам да најдам вака луѓе што чуваат зимам од Веро, секој четврток после 10 и 30 имаат зајче. Ама е многу поскапо.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.