1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Злато или сребро?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од LoVeR, 19 април 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Злато дефинитивно. Имам 3 златни прстени 2 носам на едната, 1 со розев камен на другата рака и не можам без нив :inlove:
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Злато.но бело носам две златни колби со бело злато, прстени пак со бело злато-бурмата. вереничкиот прстен и прстенот што ме запроси маж ми.
    Не сребро не сум некој фан не знам зошто но не ми делува убаво, сепак се работи за вкус.
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Колби? Што е тоа? Прв пат го слушам зборов :)

    Па да со текот на годините се менува вкусот. Не ја гледам јас лично потребата на 20 години да се китам со злато и дијаманти и кристали и така да одам на факултет пример. Па добро не сум во Абу Даби па да го искажувам моето фамилијарно богатство со китење со злато.

    А многу ми се допаѓа некоја добродржечка жена јас си ги викам тетки :lol: Убаво облечена за свои години, елегантна, убаво намирисана и на себе носи дал бисери, дал бело злато, убав нежен накит. Тоа е држечки стил и секоја чест. Убаво нежно грациозно, права госпожа!
     
    На Dejana.M му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно сребро...златото се покажува..а во среброто се ужива.. :)
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.092
    Пол:
    Женски
    Злато не сакам, нит жолто, нит бело. Добро ај за бело ќе подразмислам, но жолто никако :puke: Носев само едно мало нежно прстенче, но бидејќи ми беше подарок од многу важна личност, која издвоила од залче леб за да си дозволи да ми го подари. Сега му падна каменчето и не го носам.
    Повеќе сакам сребро иако најмногу сакам бижутерија :lol:
    За матура партнерот кога ме праша што сакам , му одговорив било што. Ми кажа дека во план му се златни обетки, па му реков дека никогаш нема да ги ставам. Фино-лепо се договоривме да не ми купува злато, ама отишол татко му и ми купил златни обетки. Никогаш не ги стваив, а нема ни да ги ставам.
    Барем кога ќе се мажам од страната на маж ми ќе бидат поштедени од таков трошок :lol:
     
  6. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    дефинитвно бело злато,баш го обожавам :lol: Не ми стои жолто,бар јас така мислам,а бело си имам и тоа што ми беше жолто го заменив за бело :lol:
     
  7. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    И двете.
    Само што не ги носам често.Имам дома златен накит што сум го добивала како малечка,но ретко го носам,многу ретко...
    На десната рака носам два жолто златни прстени со бели камчиња и многу ми се драги,никогаш не ги вадам.Едниот ми е подарок од баба,а другиот го добив кога бев месачка на бунгур кај прв братучед.Никогаш не ги вадам овие прстени,навикната сум со нив.Не мислам дека изгледам старомодно со нив,преубави се и двата.
    Златото не ми изгледа воопшто кичесто (се разбира дека ако девојче има ставено златно ланче,пет прстени и долги златни обетки ќе изгледа кич :) ),но во одредена мера ми е супер.
    Белото злато е прекрасно.Среброто исто така.
     
  8. dian4e

    dian4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Сребро дефинитивно :D...А помеѓу жолто и бело злато преферирам бело :$ :)
     
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас сум за Cребро или бело злато,обожавам,баш ми е симпатично,имам едни обетки-топчиња,бело злато се,ги изнаносив а ги добив за веридбата,и дефенитивно најубав поклон ми се :inlove: :inlove: жолто злато не сакам,од причина што ми е одбивно,само белезија носам од мажот слаба е,плус со потпис е,и премногу злато имам,и мразам кога ке ми купат за роденден,пример свекор ми 2 години со ред ми подарува златни белегзии,оваа година таа што ми е даде е за :puke: ,незнам на кој начин да му кажам дека не сум мераклија на жолто,свекрва ми(бивша сега)накитена беше,и затоа ваљда си мисли,за подарок-злато е најуубаво :^)
     
  10. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Жолто злато
     
  11. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не сум некој голем љубител на накит,но изборот кога би го правела ќе зависи многу од изработката.
    Мислев дека не сум љубител на злато,се додека пред некоја година не видов еден прекрасен златен сет (ѓердан+алка пополнати и со правилна кружна форма) да напоменам дека бојата беше пријатна,не од оние грди нијанси на жолто,влегов информативно да прашам цена и чинеше 2.000 евра,уникатна изработка,си реков прво,па уникат,сум знаела што да изберам :lol: ,па си заминав со брзината на светлината од златарата.Не би кеширала толку за накит.Сега,ако некој реши да ми го подари, :lol: ...
    Истото важи и за среброто,можно е да ми се допаднат некои изработки или филиграни,само што е потешко за одржување среброто,тоа по малку ми смета.
    Скоро секогаш гледам да не давам одсечни одговори на вакви прашања,оставам простор нешто :!: пријатно да ме изненади и да не си го погазувам потоа зборот.Како што бев изненадена од тој уникатниот накит,сеуште понекогаш со носталгија се сеќавам на него :) .
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Злато мразам. Белото до некаде е прифатливо, иако не преферирам да носам.
    Додека пак среброто го сакам многу. :) :)
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Белото злато ми е ок, среброто ми се допаѓа многу, останатото не е бш по мој вкус.
     
  14. EeNnAaa

    EeNnAaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Повеќе би носела жолто злато или мешавина со бело...а сребро многу ретко.
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Претпочитам бижутерии, разно разни џинџурии и повеќе такви работи и носам. Злато и сребро се што имам само ми стои и собира прашина, макар што за обетки на пример, поради не знам каква причина единствено златни трпат моиве уши. Се друго, сребро, бижутерија ми прави рани. Сепак, не тоа ме спречува да си ги носам моите џинџурии, макар стасала до местото само за да ме „видат“... да си го покажам мојот топ комплет, „се со се комбинацијата“, па кога ќе ми згусти и осетам дека ми се шират дупчињата од што ме болат... ги симнувам. Имам еден омилен прстен, макар што не го носам, но е комбинација бело и жолто злато. Прилично интересно изгледа. Па веројатно независно што е, доколку е убаво и ми фаќа окото, би го купила... проблемот е само што не се што купувам носам, ко и повеќето девојки веројатно :).
     
  16. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Ни тоа ни тоа-бижутерија :D
    во средно многу сакав злато,а за матура па колку го добив, :D сега можам комотно да го продавам-3пара обетки,4прстенчиња и 3 алки златни :rock:
    За дипломска од прва братучедка добив сребрен накит-менѓуши,ланче и алка,кои ми се преубави :inlove: а ги купила од бугарија.....
    ако бирам веќе-јас сум за сребро,сега за сега :lol:
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Сребро ама повеќе бижутерија :D
     
  18. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    2-3 години веке не ставам злато на мене и дефинитивно нема да става, само сребро и бижутерија а сакам и бело злато
     
  19. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Најповеќе ми се допаѓа овој од жолто злато.. :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

  20. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Повеке сребро,ме чешат кожава од златни работи