1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извадоци од книги

Дискусија во 'Канта' започната од Neytiri, 16 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Мислам дека не постои ваква тема на форумот ако грешам нека оди во канта :)
    Тука пишувајте извадоци од книги кои ви оставиле голем впечаток, без разлика дали тоа ќе бидат извадоци што се мудри или едноставно ви се допаѓа описот на некоја личност на пример.
    Еве еден од мене:

    „ Совршената љубов не ослободува од стравот. Таму каде што е љубовта нема барања, нема очекувања, нема зависност. Не барам од тебе да ме направиш среќен. мојата среќа не зависи од тебе. Ако ме оставиш, нема да се сожалувам. Уживам во твоето друштво, но не сум прилепен за тебе. Уживам во принципот на неприлепеност. Она во што навистина уживам не си ти. Тоа е нешто поголемо и од мене и од тебе. Тоа е не што што сум го открил, како симфонија, како оркестар кој свири прекрасна музика, одредена мелодија кога си присутен. Но, ако си одиш оркестарот не престанува да свири, туку се менува мелодијата. Репертоарот е голем и музиката никогаш не престанува. “ -Антонио де Мело - „ Свесност“ .
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.