1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имагинирање

Дискусија во 'Психологија' започната од Papillon.Papi, 4 февруари 2014.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ако има слична тема клуч и канта!


    Ви се случувало ли да имагинирате, ама толку да се сконцентрирани на тоа дури и да осеќате со телото? Јас многу често имагинирам... најчесто во кола. Како да се префрлувам во друг свет... дури целото мое тело чувствува... еве на пример, имагинирам дека сум летала на змејови и како да им ја чувствувам нивната кожа... незнам дали ова е само до мојата психа, или и на некој друг му се случува...
    Дали вие имагинирате? Колку често?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Ехее и тоа како :D
    Зависи, понекогаш кога ќе се опуштам многу и ќе престанам да мислам, почнувам да го замислувам тоа (тој :lol: ) што го сакам и толку се внесувам во тоа што ја чувствувам и неговата кожа :lol:
    А ми се има случено еднаш кога слушав некоја инструментална песна, да се внесам во неа и почнав да се замислувам како трчам, бегам од некој и како музиката станува драматична така тој се приближува...
    Daydreaming :mm:
    Абе на имагинацијата и нема крај :!:
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Имагинарни моменти доживувам за време на патување.Се исклучувам од разговорите околу мене и чувствувам како да тонам во тишина.Се опуштам во некој друг свет,правам планови,размислувам...Пријатно ми е во тие нереални мигови.Понекогаш навистина ми е потребно бегство од реалноста за психичка релаксација.
     
    На LarsyLilly и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Јас и со луѓе да сум, демек слушам некоја приказна што тие раскажуваат и само климнувам со главата ама сум офлајн, на мојо свет. Во светот сум од најмала возраст и се гледав како растам, одам паралелно со мојата возраст ама под различни услови. Сите приказни што ми идат онака да ги пишувам ми идат кога сум во мојот свет и затоа преферирам кога пешачам да сум сама зошто баш кога пешачам сум најрелаксирана и најдобрата имагинација ми иди тогаш и неќам некој до мене да збора ... :) :$
     
    На 3m43 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Секој Божји ден :D Знам да се исклучам и да си имагинирам, ама не знам да го контролирам тоа. Дома некогаш колку и да пробувам не бива, а на школо можам да се исклучам целосно и да имагинирам без да приметам :D И пред спиење секогаш и многу сакам да имагинирам и да размислувам додека се возам (со кола).
     
  6. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Лелеле имагинирам и тоа постојано за се шо ми се случува(и најмал детал во денот може да ме однесе во друг свет).Значи од мала постојано се губам во мислите и замислувам некои работи...да не е тоа незнам шо би правела...Во оваа моја глава шо не има...Понекогаш толку се занесувам шо незнам кај одам и шо правам а и другите околу мене не ги слушам :x :lol: :rofl: затоа ме викат изгубена
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Што зборите вие бре? :D Каков друг свет, какви бакрачи? :lol:
     
  8. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Lella, ми се допаѓа твојот потпис :mm:

    Eee, понекогаш си велам, колку е полесно да си глуп. Нема толку да те боле главата. Значи мене мозокот ми работе 100 на саат, цело време мислам на нешто, дали си имагинирам, дали за глупости, дали за реални нешта. А и сништата ми се неверојатни, цели изрежирани филмови, еве во последно време постојано сонувам патувања, авантури и слично. Веројатно ми фали возбуда во реалниот живот.
     
    На LarsyLilly и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  9. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Имагинацијата е добра само додека ти ја контролираш неа, кога она ќе почне да те контролира тебе тогаш можеш и глава да изгуиш. Да појаснам. Кога лежиш и ќе го пуштиш мозокот на пасење и кога со умот ќе одлеташ во некои други светови, тогаш тоа може да биде корисно, релаксиречко за умот да се исклучи од проблемите што те притискаат во реалноста. Но во сите други ситуации треба цврсто да бидеш присутен со сиот ум и тело овде и сега.

    Некои луге до толку навлегуваат во тој процес на имагинација што многу често се таму отколку на овој свет мислејки дека барем за миг ќе избегаат од реалноста во некој поубав свет. Но тоа можа и да ви донесе проблеми на пр имагинирање додека одиш по улуца, или додека возиш значително ја намалува вашата способност за брза реакција па може да дојде до собраќајни незгоди со сериозни последици.
    Потоа, доколку отпатувате со умот додека некој ви зборува или раскажува нешто може да создаде впечаток дека сте незаинтересирани за тоа што ви го кажува соговорникот, а со тоа и непочитување кон него.............

    Јас многу ретко се препуштам на имагинацијата, се обидувам тоа да биде во строго контролирани услови, додека во остатокот од времето се обидувам да бидам сконцентрирана и да бидам 100% присутна во реалноста.
     
    На FotoLina3, LarsyLilly и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  10. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Друштво, зошто си го касапите јазикот до оваа мера? Имагинираме на македонски јазик не значи ништо, освен показател дека сте читале нешто некаде кое се вика Imagining.

    Инаку, МЕЧТАЕЊЕ или замислување или сонување со отворени очи, како сакате, им се случува на сите, млади или возрасни. Прекрасна активност за „defragmenting“ на мозокот, за доведување во ред на своите мисли и откривање што сакаме, посакуваме и дознавање што ни е важно во животот.

    Кој не мечтае, греота е. :(
     
    На okcenzi, Lexus и mimiiiii им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    (поглупо од цитирање себеси нема ама ко не ми дава edit ... )
    Сакав на сето ова да се надоврзам што ми се деси кога се обидов да се однесувам како „нормален“ и „зрел“ човек и почнав да се социјализирам со класот, да се однесувам повозрасно, остајв одличен впечаток кај професорите, дома кај моите ама си бев одделена од мојот свет ... ;( Најлошите две недели во мојот живот.
    Очигледно мојот свет е подобар и поважен од надворешниот, барем за мене.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.