1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ги бирате книгите за читање?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ane.bella, 29 септември 2013.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Како бирате книга за читање? Што ќе ве натера некоја книга да земете да ја прочитате? Да си кажам за мене,можеби звучи глупаво но за да земам да читам книга прво треба да ми падне в око сликата од корицата :tmi: и да бидам искрена до сега немам промашено ни една книга.А вие како?

    побарав ваква тема и не најдов,а ако е дупла нека се бриши
     
    На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Одам во библиотека со список на книги но најчесто од тој список нема ни една книга моментално.Па земам некоја ја читам содржината од назад и ако ми се допадне ја земам,или па по препорака на библиотекарката,
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Се радувам кога ќе видам на задната страна на корицата дека има вовед.Го читам тоа ако ми се допадне ја земам ако не ништо :)
     
    На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Па, кориците, одназад она пишаното, а понекогаш ја отварам и 99тата стр. :D
     
  5. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    По кориците,читам што пишува на задната корица,ја листам книгата,вртам некоја страна.
    Ако ме заинтересира,it's mine! :devil:
    Ако не,пак арно.
    :D
     
  6. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Најчесто бирам автори чии книги претходно сум ги читала, не знам зашто ама кога ќе се "опседнам" со еден автор, не престанувам додека не прочитам се од него :lol: Некогаш ќе прочитам некоја книга по препорака на некој близок ама тоа не се случува често :lol:
     
  7. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Па кје свртам неколку страни,кје читнам меѓу редови или пак она од позади напишано :)
     
  8. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Бидејќи немам многу време за избор, ги бирам по корицата и одзади тоа што е напишано..А некогаш и по препорака на библиотекарката :)
     
  9. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Бидејќи немам некој голем избор на книги во градската библиотека каде што живееам,барам конкретно некое дело од автор што веќе имам прочитано некоја книга.Или пак некој друг автор што имам читано за него,дека бил добар.
    Никогаш не се залетувам по горицата,или пак да ја читам кратката соджина што е напишана одназад. Или пак некогаш одам со конкретен наслов што веќе сум читала статија за него,а некогаш може самиот наслов на книгата да ми го привлече вниманието па ако ми се виде интересен,да ја земам книгата и да ја прочитам :) :D :D
     
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Кога станува збор за веќе познати автори чии книги ги сакам - нема место за двоумење. :lol:

    Инаку висам по форумов и Сакам книги, читам рецензии и мислења за книгата и така одлучувам.
    А во библиотека кога го нема тоа што го сакам, гледам да не има некоја која ќе ми фати око, а ако не - ја замолувам библиотекарката за препорака. Ја гледам корицата, читам назад што пишува, пазам да не е некоја историска и тоа е the deal-maker. :D
     
  11. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Најчесто тематски знам да одберам, зависи што ми се чита, или ако некој ми ја исфали и досега сум била задоволна :)
    Или од воведот :)
     
  12. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Најчесто читам кратка содржина (на интернет или на самата книга од позади), некогаш по препорака, а некогаш судам и по корицата.
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Вообичаено преку препорака од луѓе кои знаат какви книги ме интересираат. А ако сама си барам книга за читање, тогаш барам конкретен жанр и читам критики на интернет.
     
  14. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Читам рецензија на книгата што сум ја нашла од нет според жанр кој ми се допаѓа и одам во библиотека. Ако ја нема или ги нема од избраните, барам некоја што ќе ми привлече и наслов и корица и потоа читам вовед и се одлучувам.
     
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Гледам ако на задната страна имам мал вовед за цела книга, го читам и ако ми се допадни ја земам книгата. :3 8)
     
  16. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Иако на 90% од книгите што се во библиотека им знам кратка содржина, сепак ја читам содржината на корицата и последната страница од книгата. Многу често земам книга според некој писател, ако ми е омилен, ако ваќе го имам прочитано, ако имам толку многу читано и слушано за него му велам come to me :D, и секако според корицата ако ми се бендиса :devil: знам дека ќе ја земам и пред да ја прочитам задната страна
     
  17. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.953
    Книгите за читање понекогаш ги бирам, а понекогаш сами ми доагаат до рака... :) Не сум претерано пребирлива - читам скоро СЕ!!! Сакам да го прочитам секој вид на литература. Сметам дека се што е напишано има некоја порака, некоја мисла, па зошто да не си го збогатам знаењето??? Значи, не е важно дали е драма, трилер, историска книга... САКАМ СЕ!!! :) :inlove:
     
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Па најчесто ги читам оние книги кои некој друг ми ги препорачал и ми кажал накратко за што се работи. :)
     
  19. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Таман почнав да пишувам мислење и видов дека веќе сум напишала пред неколку месеци. :lol:
    Затоа наминувам само да ја оставам сликава. :)

    [​IMG]
     
  20. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    По насловот,необично,но секогаш по насловот потоа рецензијата,ако ме привлече и заинтригира насловот доволно ми е да посакам да ја прочитам. :)