1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја прашам дали сака да имаме однос ?

Дискусија во 'Канта' започната од Papucar123, 17 ноември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Papucar123

    Papucar123 Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Значи ми треба мала помош од вас. Имам 17 години, а девојка ми има 16. Во врска сме повеќе од година и одлично ни оди. Јас сакам да имаме однос, но не знам како да ја прашам што мисли. И двајцата никогаш не сме имале однос. Никогаш не сме зборувале за тоа нешто посебно само онака повеќе на шала. Понекогаш и на фб си имаме праќано по некои перверзни слики, но никогаш не сме зборувале за тоа. Многу се сакаме, си веруваме и сме многу сложни. Едноставно не можеме еден без друг и мислам дека и таа исто како мене сака да го стори тоа но не знам како да ја започнам таа тема и не знам како да ја прашам што мисли. Затоа ве молам помагајте ! :)
     
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Па директен приступ е најдобар тука

    Чим сте сложни и неможете еден без друг , нема да имаш големи проблеми "ти само на секс мислиш ,раскинуваме" туку само одговор да /не ....

    Директива ....
     
  3. Papucar123

    Papucar123 Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ама не сум сигурен, се грижам да не помисли дека сум со неа само за да имаме однос или пак дека мислам само на тоа. Не сакам да има лошо мислење...
     
  4. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски

    Директен разговор ,прашај ја дали истото го сака нека ги каже своите мислења ... а може да си направите и некоја романтична атмосфера и се да започне така спонтано :lol:
     
  5. Papucar123

    Papucar123 Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Sе грижам да не помисли дека сум со неа само за да имаме однос или пак дека мислам само на тоа. Не сакам да има лошо мислење за мене :/
     
  6. turbulentno

    turbulentno Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13

    ако не сакаш да мисли така направете го тоа спонтано :)
     
  7. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    Ако си верувате се сакате и неможете еден без друг можно ли е да има такво мислење после тоа прашање ? Па двајцата треба да бидете искрени еден спрема друг тоа е најважно во една врска :)
     
  8. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Се согласувам со останатите коментари.Прашај ја директно.
    Кога веќе разменувате перверзни слики на фб,најверојатно и таа го има помислено истото.
    Ама ако ти не си ја зачнал таа тема,се сомневам дека таа како девојче ќе почне прва.
     
  9. Loly77

    Loly77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    113
    И самиот рече дека заедно сте повеќе од година, и штом до сега не си и споменал ништо во врска со тоа, не би требало да помисли дека со неа си само за да имате однос. Прашај ја директно, кажи и дека и за тебе е тоа важен момент. Ако треба кажи и го и тоа дека не си само затоа со неа. Дека и ако несака, повторно се ќе биде во ред.
    Мене дечко ми ме праша по 4 или 5 месеци од врската, мене ми беше рано и му кажав. Не е ништо страшно, се си продолжи нормално :) :hai:
     
  10. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Доколку не можеш да ја прашаш директно, направи нешто што ќе ја поттикне таа тема. Пример, ако си сам покани ја кај тебе, но секако кажи ѝ дека си сам и прашај ја дали тоа ѝ смета за да дојде кај тебе. Така веќе пола одговор мислам дека ќе го имаш. Второ, можеш да начнеш тема за заеднички одмор, викенд или зимување, секако доколку вашите ве пуштаат. Ти треба најдобро да ја познаваш девојка ти, доволно сте заедно за барем да претпоставиш по нејзините постапки дали сака или не ѝ е ни на крај памет. Јас мислам дека веројатно сака, бидејќи ако сакаш некого и си доволно долго со него за да осетиш стабилност и доверба, природно е да се роди таа желба и потреба. Меѓутоа, се плаши и можеби смета дека ѝ е рано. Доколку се одлучи на овој чекор, дај ѝ до знаење дека нема да се покае и направи тој чекор да ве зближи уште повеќе.
    Кај мене и дечко ми бидна од шала која ја реализиравме истата вечер, а желба имав одамна само немав храброст и се плашев да не е рано. Но ниеден момент не се покајав бидејќи тоа ја зајакна нашата врска уште повеќе, не направи позрели и поодговорни, затоа што двајцата сме совесни и не би го направиле тоа да не бевме сигурни во нашата љубов. А тој воопшто не се смени после тоа, докажа колку многу му значам со тоа како ме чуваше и во ниеден момент не ме стави во ризик. И сеуште го покажува тоа, секој ден се повеќе. :inlove:
    Ако има меѓу вас јака љубов и стабилност во врската, мислам дека не е мала, јас имав неполни 17 и ниеден момент не помислив дека требало да почекам уште малце. Но доколку таа мисли дека е мала за тој чекор, разбери ја, сите сме различни. А и ти не си којзнае колку постар, 17 години не се многу, дечко ми е 4 ипол години постар и му бев прва, откако го имав одбиено 2-3 пати. :lol: Муабетот ми е, не брзај за ништо, се само ќе си дојде кога ќе сака и треба. :)
     
  11. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Јас би ти рекла да не прашуваш.Мислам тоа се спонтано треба да дојде.Затоа кога ќе сте сами дома,почни да ја бакнуваш секаде,бавно,не напасно и пробувај да видиш.Ако се препушти,понатаму мислам дека знаеш што треба да правиш.
    Но,тоа се да биде спонтано и онака без план.
    Ако гледаш дека така не бидува,прашај ја дирекно.Нема од што да се плашиш само ќе очекуваш одговор.
    Кажи и дека многу ти значи и дека нема да ја оставиш било што да се случи.Но и тоа докажи го,не само на зборови.
    Опушти ја малку,кажи и дека сакаш вашата врска да се искачува на повисоки нивоа.Мислам дека ако те сака искрено ќе ти каже што и како. :) :)
     
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    И јас мислам дека нема потреба од прашување. Кога ке останете сами, ке се бакнувате, галите, мазите и ке видиш самиот до каде таа ке ти дозволи да одиш. Ако сака ке ти дозволи да продолжиш, а ако не сигурно ке ти каже и тогаш ке имаш прилика да позборувате за тоа, може и да ја убедиш
     
  13. bate-bane

    bate-bane Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Можеш и да не ја прашуваш.. Едноставно е, кога ќе бидеш сам дома, викни ја, направи атмосфера, почни предигра, допирај ја, види и ги реакциите, почни да ја соблекуваш и ќе почнеш со работата.. Абе за да се испече месото треба добро да ја загрееш релната ;)
     
  14. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Маче, сакаш ли да го паркирам мерцедесов во твојата гаража? Хехе шала е бе не рипај.
     
    На edna_malecka, piksooki и majaana им се допаѓа ова.
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ако сте сложни отворено речи и, не заобиколувај или да навалуваш во некоја ситуација кога сте насамо. Сте си праќале интересни слики....хммм после таква слика најдобро е да и речиш - а да разговараме во врска со нешто....и лично кажи и...гуд лак
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Директ.
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ambrosia

    Ambrosia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    1.799
    Пол:
    Женски
    Прати и ја песнава во инбокс:wasntme:
     
    На SummerGirl, DiCaprio и John Snow им се допаѓа ова.
  18. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    И да не сака кога ќе ја чуе прекраснава нумера нозете сами ќе и' се рашират :music:
     
    На SummerGirl, Ambrosia, burthdaykake и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Ambrosia

    Ambrosia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    1.799
    Пол:
    Женски
    Има ту емоције(mooning):wasntme:
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Имаш само 17 години мој совет е двајцата да почекате. Колку сте емотивно зрели за тој чин. Цел живот ќе се е..те но самиот чин бара подготовка спремност и на крај можност да си спремен за сите последици. За машкото да знаеш правилно поставување на заштита, девојчето редовно одење на гинеколог, можност од забременување .... Јас би почекала и за двајцата може сум со такви размислувања.... Поврзете се емотивно уживајте деца во животот затоа што после е..се нема каење. Искрен совет од мене не го брзај девојчето т.е. ти најдобро ја знаеш каков тип на девојка е ( некој одвај чекаат) но немој да направите нешто што ќе се каете цел живот.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.