1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. prettygirl

    prettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    38
    Koga prv pat go osetivte vaseto bebe?Koga pocna da vi se primetuva vaseto stomace? :D
     
  2. geri

    geri Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    36
    sega sum vo pocetokot na 9 ti mesec,a za prv pat go pocustvuvav moeto bebe kako se premetnuva na 2 avgust i nemozam da vi opisam kolku e prekrasno cuvstvoto !pocnav da placam od sreka i vednas se javiv na mojot soprug da mu kazam deka bebenceto mrdnalo!potoa cel den cekav da mrdne,se mestev vo razlicni pozicii,a toa se pomesti pak duri vecerta!
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    jas prvpat koga go pocuvstvuvav bebceto kako mrda mislev deka imam slabi grcevi vo stomakot bidejci takvo e cuvstvoto no potoa svativ deka se raboti za moeto dete i toa cuvstvo e neopislivo, koga znaes deka vo tebe ima zivo sustestvo :) Togas bev nekaden vo sredinta na 4ot mesec od bremenosta
     
  4. Biljana

    Biljana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    jas go pocuvstvuvav okolu 20 nedela
     
  5. sanja83

    sanja83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Јас прв пат го почувствував бебето во 22 недела, тие беа ептен нежни движења што едвај се осеќаа!
     
  6. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Pa mislam deka bese nekade okolu 18.19 nedela koga pocustvuvav kako nekoj brancinja,se naeziv koga se setiv,kolku ubavo custvo
     
  7. madzarovska

    madzarovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    Тоа е едно од оние чувства кои се паметат цел живот. ммммм колко убаво е да знаеш дека твоето најсакано бебенце е во ред и мрда да ти каже дека постои :) 20 недела
     
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Jas go osetiv moeto bebe za prv pat vo 17-tata nedela.
    Iako ne se rabotese za golemo beeb,se rabotese za zilavo bebe so dolgi noze.
    Osetiv kako nekoj da me zaskokotka vnatre vo stomakot i sekoe mrdanje mi predizvikuvase smeenje.
    I sega moeto bebe (ke polni 2 god. za dva meseca)e zilavo ima dolgi noze ,a sekoe negovo mrdanje mi predizvikuva nasmevka.
    :)K
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cuculiga

    cuculiga Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    jas usm 23 nedela sega i uste ne sum sigurna deka toa sto mi stvara bas taka nekakokako grcevi e mometo bebe.znam deka e toa posebno navecer koga ke legnam no mm nemozi da go oseti seuste i celo utrop go cekame da mrdni bas togas ne mrda hehehe no ima vreme doktorot mirece deka mozi uste da e rano nee silno bebceto da go osetam taka silno i mm da go oseti pa ima vreme uste 3 meseci
     
  10. zorica.bl

    zorica.bl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    srcki jas sum 14 nedela i odvaj cekam da go pocustvivam toa custvo rano mi e ama sakam da mi kaze nekoj sto treba da pocustvuvam!Uf mn sum srekna
    pozz do site
     
  11. majka

    majka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Zdravo na site!!!! Inace sum 17 nedela i vistinski sakam da go pocustvuvam toa custvo da mi mrdne bebuleto moe ama jas ne osekam vcera doktorot mi kaza deka e se vo red,imam drugarki koj osekale ama neznam kakvo custvo ke treba da e ?Golickanje,mala bolka za da znam:)))))))))))))ima nekoj da mi pomogne????inace super se osekam:::::))))))))))))))i odvaj cekam da dojde denot koga ke si go vidammm
     
  12. majatri

    majatri Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    36
    Vo 19 nedela zaprvpat osetiv ko da mi tropka nesto na edno mesto vo blizina na papokot.
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    во 5 месец тогаш не ни бев сигурна дали тоа е бебчето ама откако ми се повторија неколку пати тие кратки и слаби движења во стомакот се осигурав
     
    На anetkicka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    во 20 недела аии колку беш слаткоо на почеток се чуствувам малку чудно сега сум навикната :D
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    И јас тогаш,колку е само најубаво чувствооо :) секојпат кога ке клоцне мислам дека можам да полетам од среќа :inlove:
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Првите движења на малиот црцорко ги осетив во 16 недела, нежни како некое пеперуче да ми помина.
    А стомачето почна да ми се познава накај 4 месец.
     
    На babyworld и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Во 16 та недела. го знам и датумот :lol: Бев во Белград на аеродром и го Чекав вториот авион за дома :D
    Прво како мали пеперутЧиња во стомак :$ :$ Сега во 8 месец , клоцка и тоа како силно , раЧе се познава :) кога удира
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    во 19 недела (точно 6:30 на утро ), додека сеуште се влечев како црево низ кревет и се борев сама со себе за да станам за на работа, нешто ми напрви ТУП во стомак. Искрено, најпрво ме збуни, па ме здрви, па морници ми поминаа......и денес (скоро сум во 9 месец)единственото нешто кое ме преокупира по цел ден е моето мало злато кое е очигледно темпераментен тип, па неможе повеќе од пола сат да не го бранува мојот стомак :)
    Jа искрено такви пеперутки како што пишуваат не сум осетила, но затоа сум сигурна дека носам мал боксер во мене :*
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Мамички а дали го чуствувате бебчето како ика, јас обавезно и тоа по неколку серии во денот се осекам како кулкајдрвче да ме чупка по мешето.НА почеток првите пати малку бев уплашена, но прочитав некаде дека се работи за икање па ми се смири душичката , иако сеуште на моменти се прашувам дали е во ред поради тоа што кај мене е многу често.
     
  20. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417