1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожата во која живеам (The skin I live in) [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од Vitorija, 30 ноември 2011.

  1. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    http://www.youtube.com/watch?v=PavJUoZNT7g&feature=fvsr
    [​IMG]
    Режија: Pedro Almodovar
    Улоги: Antonio Banderas, Blanca Suarez, Elena Anaya, Marisa Paredes

    Кратка содржина: Брилијантен пластичен хирург, обземен со минати трагедии, креира еден вид на синтетична кожа која е отпорна на секакво оштетување. Неговото заморче е мистериозна и непостојана жена што го држи клучот на неговата опсесија.

    Филмот е адаптација на романот "Тарантула" на Тиери Жонке, а Македонската публика имаше можност да го погледне на затварањето од фестивалот "Синедејс".
    Го гледал некој? Каков ви се чини? Искрено темава ја отварам за да прочитам некој впечаток и критики пред да го погледнам, иако приказнава изгледа добро.[​IMG]
     
    На Hanna4646 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Кожата во која живеам (The skin i live in 2011)

    Имам неколку филмови симнато,кога ќе ги изгледам овој е на ред, ми изглеа како интересен ;)
     
    На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Многу сакав да го гледам на CineDays, ама ете не успеав. Обавезно ќе го гледам, па ќе напишам импресии ;)
     
    На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ubavi4ka

    ubavi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    8
    го гледавте ли филмов? се обидувам да го најдам со мк превод..помош?
     
  5. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Го немам сеуште гледано ни јас, иако ми е во план овие денови освен ако ме фати некоја желба за учење :P
     
  6. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Алмадовар...звер! секоја чест. повторно се претстави во најдобро светло :)
    Филмот е одличен. Јас го гледав пред некој ден и баш сакав да отворам тема за него, али Vitorija ме претица :) Обожавам филмови кои не се амерички бидејќи имаат подобра карактеризација на ликовите. Зачудувачки е до каде може да те одведе опсесијата и копнежот по она што некогаш си го имал. Неверојатен е начинот на кој режисерот ја доловува битката со внатрешните демони и сенките од минатото и на колку лесен начин можеш да ја изгубиш истата доколку не внимаваш. Едноставно, прекрасен филм...незнам што друго да кажам освен ова :D
     
    На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Мислам дека сепак не му е најдоброто. Одлично да, ама имал многу подобро.
     
    На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Го гледав баш пред 2 дена и незнаев како да напишам критика еве се спрема, веќе два дена и не можам да оформам мислење финално, за прв пат за било кој филм :?:
    Бријантен да, но за мене болно психопатски на моменти.
    Едно ќе признаам, ми го задржа вниманието до крај, а тоа не им успеало на многу. :clap:
    Незнам што оцена би му дала, но нема да знаете што се случува и дејствието се одвива до последните минути од филмот.
    Како и да е откскокнува од филмовите кој сум ги гледала.
    Гледај има доста сурова вистина во него, и ме замисли да искрено од тогаш го мислам и некоиработи по три четири пати ги размислувам и анализирам.
     
    На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Сакам да го гледам филмов, веднаш ме привлече содржината уште од поодамна кога ја прочитав. Ми делува онака психолошки , и многу сакам таков жанр на филм.
     
  10. unforgettable.u

    unforgettable.u Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Најлош филм кој го имам гледано во животов!!!
     
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Го гледав пред летото мислам, па некои работи ми се избледени. Но, во секој случај ми се допадна, се некои неочекувани сцени и постапки. Пораката ми се допадна дека телото не може да ти го зароби душата и телото, она што навистина си.
     
  12. Hanna4646

    Hanna4646 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Еден од по добрите психолошки трилери. Улогата на Антонио Бандерас се сведува во текот на дејствието како освета со што тешко е да се знае за приказната ако не се догледа филмот до самиот крај. Колку и да изгледаат некои сцени мизерно како што некои од луѓето критикуваат сепак филмот вреди да се гледа :)

    https://www.youtube.com/watch?v=7aZyEThH__4