1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Ова е тоа што не сакав ни да го спомнам, сакав да се прочита меѓу редови :x
    Настрана што и братучетка на мм лежи таму, посета се синот/снаата..

    Они се у први борбени редови, а први паѓаат :x
     
    На cresa-jagoda, smile:), Bibi30 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.156
    Пол:
    Женски
    Знам, и затоа сум загрижена. Мајка ми вечерва си дојде од дежурство(Брза помош), до вчера по 5 маски за месец имаа, ај сега некоја плус, ама ништо друго, освен маски и нараквици. Ни одела имаат(освен за сомнителни случаи облекуваат на терен ) ни растојание се почитувало:@ а цел месец џабе зборам јас. Бидејќи ништо не им обезбедуваат, а крајно време е, кај и да е ќе букнат и кај нас во Битола, се мислам утре да ѝ нарачам барем визир. И ако не најдам одело, од дождовните мантили ако треба ќе ѝ купам.
    Нема смисла ова. Воопшто не се води сметка за персоналот. Еден случај да има, сите во карантин.
     
    На Ivan4e04, темјанушка, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
  3. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    izgleda jas se mrdnav
    pocnav da mislam deka ima tolku ednostavno resenie na ovaa kriza a kako namerno (zaradi pusti pari) so meseci da mora da trpime
    ednostavno e cel svet (site zemji) cela planeta voit den da vovedat 30-40 dena 24 h karantin bukvalno se da se zatvori (osven bolnici ,apteki i prodavnici) drugoto se doma (izlguvanje samo 1 clen od semejstvo edna nedelno po hrana) ivirusot ke prekine
    podobro eden mesec da se zatvori se site fabriki, firmi otkolku so meseci da se vlecat ko sega ,pomalku steta i za ekonomijata a sekako i za zdravjeto na lugeto , za toa vreme zabolenite ke ozdravat i virusot ke sopre pa dodogodina vakcina ke najdat kako i da e ..onie sto ne pocituvat pravo vo zatvor
    ama toa samo vo nekoj utopiski svet izgleda :(
     
    На Anna-Karenin, Nightwish11 и Fifi84 им се допаѓа ова.
  4. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што и да воведат карантин 24 часа, повторно ќе има лица кои нема да го почитуваат. Ете докази за тие што доаѓаат од надвор и мора да се во задолжителна изолација, а тие слободно си шетаат.
     
    На Purplelilac, cresa-jagoda, SwanMay и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ima ima ako ne pocituva merki pravo vo zatvor
    ili pakda bidat site tamu kade sto se zateknale ,nebitno e dali ke bides tuka doma 24h vo karantin ili straska drzava jas zboruvam odednas site zemji da proglasat 24h karantin bez isklucok, (utopijae ocigledno) dokolku na moeto mislenje mislese
    ama ne zamruvaj, nisto cudno i da sum se mrdnala
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  6. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    iova pisete mi tuka nooznaceteme ili vo poraka nesto za imunitet sirup , apcinja so tocno ime (nesto eftino, najeftino i da nema nikakvi nus efekti ili skroz zanemarlivi) nemam moznost da si dozvolam da se hranime so zelencuk i ovosje ili kupuvam vitamini i razni dodatoci ..nesto ko lek za imunitet sto moze se zeme bez recept
     
  7. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Немав ништо против твоето мислење. Дури мислам дека си во право. Но за жал тоа е тешко изводливо.
     
    На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ohlalalala

    ohlalalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    3.292
    Пол:
    Женски
    Витамини внесувај повеќе.
    https://sezahrana.mk/начини-за-зајакнување-на-имунитетот/
    Ама НИКАКО значи НИКАКО антибиотици на своја рака за превентива.
    Билдај имунитет на природен начин.
    И најбитното од се СЕДЕЊЕ ДОМА и самата си знаеш, поздрав.:)
     
    На cresa-jagoda, queen19 и candy.cane им се допаѓа ова.
  9. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ne ne antibiotici ne ..jas ako dojde red da se zarazam i treba da mi stavat novata terapija ako sum svesna ne bi ni dala toj ruskiot mi se dopadna deka siguren nekako bez nys efekti (no verojatno ne leci)
    fala za linkot no baram lek za imunitet od apteka ,pozdrav , :)
     
    На ohlalalala му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Имуно шарк, околу 180 денари чинам дека беа.
    Витамин Ц нормално, не знам колку беа точно ама околу 30 денари лента.
    Б-комплекс, околу 60тина денари кутија.
    Магнезиум, имаш шумечи таблети или во форма на прашок кој се топи во уста, 10 денари е ќесичка.
    Исто така знам цинкот и селенот се добри ама не знам цена.

    Нека ме поправи некој за цениве, отприлика мислам толку се овие што ги наведов ама одамна немам купено од апчињава па не се сеќавам.
     
    На magnolija09, Tatijana1993, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  11. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење. Во карантин сум 2 недели но деновиве морам да одам до Скопје, да земам некои работи што ми се битни, и да се вратам дома. Не сум била во странство, немам симптоми но сепак се плашам, не сум излегла од дома досега. Немам превоз, единствено со автобус, но дали е ризично така? Ќе морам да останам еден ден таму, а сакам и дечко ми да гл видам, ама малце ми е страв. И тој исто како мене, цело време е дома, нема ништо но што мислите? Дали да чекам ден кај што ќе можам да одам со кола или? И дали воопшто да ризикуваме или да не се гледаме додека заврши се ова?
     
  12. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    И јас сум во истата состојба како тебе, незнам што да правам.
     
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Мене повеќе ме плаши во моментов што ќе биде со Италија ден потоа. Иако под самиот назив јужни јасни се карактеристиките на Италија, Шпанија и Грција сепак ќе го оптеретат ЕУ буџетот катастрофално со нивната неспособност.

    И секогаш после “битка” идат прашања зошто мора да се секогаш истите држави? Зошто не е Шведска, Чешка ватевер? Зошто во било која криза се истите земји дали е економска, мигрантска, памдемија небитно.

    Толку години во ЕУ, а ништо не научија.

    Многу тешко економски ќе се опорават, оно и досега беа на шкрги кризава ќе им затвори многу фабрики плус кратер во буџетот минус една сезона туризам (даноци).

    Сега е битно да успеат да се справат со кризава. Зошто една држава да остане со корона во светов никој нема да се оправи со години.
     
    На candy.cane, НаталиЛили, темјанушка и 4 други им се допаѓа ова.
  14. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
  15. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    1.854
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е подобра варијанта од самоизолација и карантин. И онака од членките дознаваме за болни кои не биле свесни дека се заразени,па заразиле други лица,така да не ја гледам поентата на карантинот што ни го наложуваат. Чуму трескање глава од ѕид кога несовесни на секоја страна ,а ние дома со страв во 4 ѕида измрдавме. Кога и така и онака нели 60-70%он популација треба да заболи,барем психички и економски да не наебеме. И друго што ме мачи,па ако треба од нешто др на преглед да одиш,а нели откажуваат, телефонски лечат,зарем треба да чека да се дојде нож до коска? Колективен имунитет и крај а не вака мрднавме
     
    На Mia...Mia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Не постои имунитет, не се лажете.
     
    На oblace1, ohlalalala, Yipman2 и 16 други им се допаѓа ова.
  17. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Се сложувам затоа што има луѓе што по втор пат се разболуваат од коронавирусот,така да нема гаранција ако еднаш го прележиш нема пак да те фати.
     
    На ohlalalala, najjacha, HaleemO и 5 други им се допаѓа ова.
  18. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    1.854
    Пол:
    Женски
    Не знам,не знам веќе што да мислам. Знам и за варичела еден мој колега три пати ги лежел,а нели еднаш ако ги прележиш се стекнува имунитет. Затоа не знам што повише да мислам
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Што и да се случи, не опаѓајте психички. Ако веќе повеќето треба да заболиме, кој порано кој подоцна, да не дозволиме стравот да не убие. Психата игра голема улога кога треба да ни се бори организмот, и имунитетот дополнително опаѓа при стрес. Знам лесно е да се каже, ама фактите се тие. Стравот и депресијата ќе не дотолчат. Не да сме 100% ноншалантни, ама ете ако испаднеме позитивни на корона некогаш, да не одиме со помисла дека готово, умираме. Јас мислам паниката уби доста луѓе во светот. Психички да сме подготвени дека може да ни се случи, и дека ќе се избориме. Тоа е тоа.
     
    На glosipgirl, ohlalalala, Lolipop23 и 30 други им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Слушајте препораки, озбилно.
    Нема друг начин.
     
    На Purplelilac, candy.cane, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.