1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мексиканска кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Angelche, 25 октомври 2010.

  1. k.i.t.t.y

    k.i.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    74
    Јас имам пробано мексиканска кујна само еднаш, во тој на ул. Македонија ресторанот и храната беше чудна за мојот вкус. Некако не ми беше по кеиф. Можеби сум премногу навикната на нашата храна па ова не ми се допадна. :)
     
  2. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Имам пробано, но не ми се допаѓа. Не сум по лутата храна :!:
     
  3. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Освен тој на ул. Македонија има ли некаде некој друг мексикански ресторан?
    Оваа идеја ни падна на памет за 5 години од нашата врска па сакаме по интимна атмосферичка а на ул. Македонија ми е некако бучно.
    Како да потчув во Бисер имало, ама не ми е сигурно. :^)
     
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158


    Има уште еден, еве линкче... Ај па ако одиш пиши како е, да знаеме :) http://www.facebook.com/?ref=hp#!/pages ... 5446045654
     
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Bitter-girl нема во Бисер таков ресторан. Мислам дека единстевeн е тој на ул.Македонија. Знам дека има Мексиканска храна и во еден друг ресторан, ама не е тоа тоа...

    Јас бев викендов повторно, и беше многу празно. Си седнавме горе, и баш беше пријатна и мирна атмосферата. Единствено петок и сабота е повеќе полно, инаку внатре секогаш има место.
    Овој пат јадевме тортиљи полнети со кашкавал начо, и пилешко. Мх, мх, самата помисла ме тера пак да ми се јаде. Ептен ми е вкусна оваа храна значи, ептен!


    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    [​IMG] :l:

    Претпоследниот пат кога бев во Мексиканскиот ресторан седнавме горе, масата гледаше кон прозорот. Немаше многу луѓе, тамам. Пријатна и интимна атмосфера како што сакав. :)
     
  7. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    мноогу сакам да пробам начос...а исто и такос ама начос ми изгледаат како многу вкусни...треба одам до мексикански ресторан некој ден :)
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Значи многу ја обожавам, многу, многу, неможам да ви опишам колку :D Несакам баш луто, ама сакам зачинето, а овде храната е зачинета прилично, ама не и лута. Впрочем можеш да бираш, ама јас лутиот сос го избегнувам. Другите зачини и сосови се екстра. Посебно тој жолтиот што иде со начос, мх мх. Кај ја отворив темава во овие ноќни часови. Утре ќе чекам пред мексиканси да отворат :D
    Следен пат ги пробувам тортиљите на старфиш :)
    Инаку стварно им е добра хранава на нашиов мексикански. Имав можност да пробам баш оригинал бурито, мексиканци со семејна традиција во бизнисов и неможам да се пожалам од нашиве или да кажам дека нема веза. Има некој информации за готвачот во мексикански? :) или да не му ја мислам, само да јадам :)
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Готвачот во Амигос се натпреварува во шоуто ВО ОГАН. Еден крупен, ќелав, (Ангеле мислам дека се викаше, слабо памтам имиња). И неколку пати го имам фатено како прави некои мексикански рецепти, и баш го споменува Амигос, и кажува таму како се приготвуваат јадењата :)
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 09101986

    09101986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Имам пробано уште пред шест години кога работеше мексикансикиот ресторан во скопска чаршија и кесдиите премногу ми се допаднаа (тортиљи со ракчиња) исто и начосот многу често си го подготвувам и дома.
     
  11. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Имам двапати одено во мексичкиот на ул македонија и искрено ич не ме бендисува...малку е поскапа ,ама ништо посебно,дечко ми пак ептен ја бендиса храната и нонстоп ме тера да одиме,но не благодарам.Да не ми се смеете на името :lol: ,еднаш јадевме кесадиљи :$ еднаш енчиладес :$ незнам дали е вака,си избираш со какво месо и со што да ти биде,една порција знам во просек не чинеше околу 600ден...
     
  12. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Многу сакам да пробам само незнам како се движат цените во нашиот ресторант.
    Ај ако знае некој цена на начос или пак на што било, отприлика хелп
     
  13. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Немам пробаноо...ама многу би сакала да пробам...затоа што и премногу ја сакам државата :D
     
  14. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Додека не бев у мексикански ресторан не знаев ништо за кујната ни какви јадења има ни вкусот дали би ми одговарал,но испадна дека баш ми се допаѓаат тие пикантни јадења! Обожавам начос со тие двата сосови што ги сервираат за мацкање..мммм..салатите исто се прекрасни со свежи зленчуци и преливи...многу добро!
     
  15. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    и колку пари отприлика е начос кај нас?
     
  16. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Ако не те лажам околу 200,не сум била одамна ама така некако беше цената мислам!
     
  17. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Освен салатата мексиканска и бурито (без кашкавал ,по рецепт на мама) друго немам јадено ,а баш си сакам така лутко ,да ми прочадат ушињата.
    Прво одење во Скопје морам да го посетам тој ресторанот ,ние овде немаме такво чудо :lol:
     
  18. Chasicka01

    Chasicka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Ја обожавам :inlove:
    имам јадено бурито, такос и пржена банана со сладолед.. :D
     
  19. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Такос мммммм :inlove: Немам пробано многу,ама мислам дека сите ќе ми се допаднат затоа што во принцип јадам зачинето и луто.
     
  20. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Е значи ја обожавам оваа кујна.Имам пробано бурито,такос,начос,кесадија..