1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миоми во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Ladyyyy567*, 20 септември 2018.

  1. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,бидејќи не сретнав дискусија на оваа тема,а сигурно има случаи,сакам да споделиме искуства за појава на миом во текот на бременоста.Мене пред 2 дена ми е откриен не баш мал миом во 13 недела,треба да се прати да видиме како ќе расте.Се надевам се ќе тече во ред до крај без поголеми компликации.Баш би сакала да слушнам и други мислења и искуства,како и што може да се очекува при ваква бременост?
     
  2. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Jas i pokraj preporaki za operacija za vadenje na miomot ostanav bremena so nego zosto se plasev od operativniot zafat i nesakani posledici.Veke sum 20 nedela i primam utrogestan 200mg sekoja vecer vaginalno a na pocetokot bev so zgolemena dupla folna t.e 2x0.4 na Alkaloid.Miomot mi e malku pogolem i sum na patoloska bremenost od sam pocetok
    Miomot bara kontroli bar na dve nedeli da se prati kako se odnesuva vo bremenosta.Toj ili raste,namaluva ili gubi vo bremenost.Poveke miruvanje i vnimavanje bar do 16 nedela

    Koja golemina ti e miomot i kade ti e lociran?
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
  3. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Јас двајца доктори прашувам што се случува со миомот, еден вели не гледам, нема а и да има што е тоа сега битно?
    Другиот ми вика дека не смета ништо, да не се оптоварувам со тоа.
    Дали е можно да се изгуби за 6 недели да не го види другиот доктор?
     
  4. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Лоциран е надворешно,што е засега во ред,ми го забележа матичната уште пред да останам бремена,не рече дека е некој голем проблем и да останам побрзо бремена (сепак и 35 сум).После тоа на контролите кај неа спомна дека се уште е тука миомот,но рече рано е многу ќе видиме понатаму,и воопшто не му продаваше значење само коментираше за бебето дека супер напредува и толку,а за димензиите не ми ни спомна колкав е.Пред два дена на прв скрининг во Систина,прво што кажаа дека имам миом 7 см.и не спаѓа во мал и веќе спаѓам во ризична бременодт.Ќе прати како ќе расте,за месец дена контрола.

    Сигурно не е толку голем,затоа ти рекле да не се секираш.Обично во бременоста миомот расте,само е критично ако стигне до големина да пречи на плодот па не дај боже да дојде до некоја аномалија или предвремено пораѓање.Инаку има доста случаи со миоми каде цела бременост поминува во најдобар ред,без никакви компликации па породувањето е и природно.

    Хмм,мене ништо не ми дадоа да пијам,ниту пак да лежам или мирувам.Но од искуства гледам дека сепак пазење си треба.
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
    На Charlotte* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    20mm така имам забележано.
    Немав претходно ништо.
    Можеби знаев дека ќе имам некогаш, мајка ми и тетка ми имаа, ама на 40години им се јави.
    Јас има 27.
     
    На Dream_girl-007 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Не е страшно,мал е..да,обично е наследно и се појавува после 30 г.но честа појава е и кај помлади жени.Во секој случај,не е пожелно да се оперира додека не стане критично поради големината и позицијата каде се наоѓа.
     
    На Charlotte* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Dokolku ne smeta nisto ne se optovaruvaj so toa.I mojot ne smeta nisto no sepak pretpazliva mi e maticnata stava utrogestan od sam pocetok veke 20 nedela sum.Neznam dali moze da se uzgubi miomot za 6 nedeli.Kaj mene bebeto e pogolemo e miomoi zatoa i nekogas tesko go naogame na eho

    Mene mi e troduplo pogolem i mi se javi uste na 21-22 godini
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
    На Charlotte* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    И јас сум со Утрогестан уште пред да се види миомиот.
    Напоменато ми е да одмарам колку што можам.
    Се додека не пречи, мислам нема потреба ни да го споменуваме. :)
     
    На Dream_girl-007 и abc1234 им се допаѓа ова.
  9. Dream_girl-007

    Dream_girl-007 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Здраво,

    Дали некој има искуство со миоми во матката а е во текот на бременост?

    Поздрав
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Сестра ми има миом на матката, и две бремености уредно ги истера до 39та недела , само добар др да ти го следи миомот и немаш гајле
     
    На Dream_girl-007 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dream_girl-007

    Dream_girl-007 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    И го следеа миомот само со големина? Или следеа и нешто друго? И сакам да те прашам дали имаше проблеми после пораѓај со крварење?
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream_girl-007

    Dream_girl-007 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    И јас имам 2 миоми во матката и сега сум бремена. Зошто го препорачваат Утрогестан?
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Да во големина бидејќи тој расте од самата крв нејзе и порасна до кај 9ка мислам дека па сеа со 2рата бременост коа ја породија и го извадија и миомот, за крварење мислам дека околу 2 недели па после самото по себе се смири
     
  14. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    За да може плодот да се задржи односно да се зацврсти матката за да го издржи плодот до крај
     
    На Dream_girl-007 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream_girl-007

    Dream_girl-007 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Каде се породи таа на приватно и дали со царски? И дали по одлука на доктор беше вадењето на миомот или по нејзин предлог?
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    На клиника, др самарџиски ја пораѓаше царски и по негов предлог беше изваден нели за да понатаму не и праи проблем.
     
  17. bibi4e

    bibi4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2017
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Kako vi protece bremenosta so miomite,jas imam dva i doktorkata mi rece da probuvam da ostanam bremena po priroden pat bidejki se macevme cela godina ne ostanuvav trudna.
    Sega mi docnese i pravev test konecno e pozitiven vo sreda odam na lekar ama se plasam sega za miomite sto ke mi kaze i dali ke mi pravat problem.