1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Сега гледам нови одговори во темава
    Јас од понеделник треба да примам 2 дози од овие инекции. 36+2 сум денес ама бебе е 34+4 и превентивно ми ги дадоа бидејќи и првиот пораѓај ми беше пред 37 недела, а и сега презреана ми е постелката. Инаку цервиксот ми е добар и затворен, а на ЦТГ не сум била.
    Знам, се изначитав и јас, а и @Septemvri ми кажа дека штета немаат, но јас се замислув како ќе ги поднесам. Посебно она што сите ми нагласија дека бебе не е активно тие денови.
    Прашање ми е кои промени ги почувствува после ставањето на инекциите?
    И како си до кај сте со бебе?
     
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Здраво,искуство со 16 мм цервикс во 29 недела,засега дадена терапија строго мирување,утрогестан ставам од почеток на бременост сега само зголемена доза и магнезиум исто,Инекции за зреење примени минатата недела ,ако истуркам до 32 повторно ке примам
     
  3. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Мораш да мируваш. Лежи со поткрената карлица и примај ја терапијата, магнезиум обавезно.
    Нема чистење, готвење, ништо, само кревет и вц. Нека носат јадење во кревет ако треба.

    Јас рано бев со скратен цервикс од 24 недела со близнаци, 2.5 недели дома истерав со 19мм цервикс со фунелинг, потоа лежев 3 недели во болница (осетив контракции 26+4, се отворив 1 прст и пролабиран водењак и многу ниско едното близначе и ме примија на интензивна на ГАК), ама јас сум од тешките случаи и рано и пак истерав 5.5 недели до 29+4 (ми пукна водењак за жал и за 15 мин се отворив 6 прста, па итен царски).
    Повеќето истераа убаво, некои 32-34, доста 35-36та, а со едно бебушче и до 37, 38 истерале.

    Ако почувствуваш било што сомнително, правец болница.
    Со лесно душо. Дај боже да истерате што повеќе.
     
    На Vina Nevina_55, Isabel, koritsaki и 4 други им се допаѓа ова.
  4. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme pred ooragajste imale lazni podgotvitelni kontrakcii? kaj mene Na 36+5 pokaza nekoja kontrakcija .neznam dali ke bide za brzo
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mashaaa

    Mashaaa Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    zdravoo
    vo cetvrtoko bev na kontrola 35ta nedela
    imam kako zgrcuvanje na stomako pa ajde rece maticnio da merime cerviks 2.6 bese dali ima mesto za panika?
    mi prepisa da pijam utrogestan od 200
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Valickat@

    Valickat@ Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdr devojki
    Bremena sum 30+2 vo sreda bev na GAK me gledaa na eho rece deka e dobro bebeto rasne postelka dobro mi merea cerviks mi kaza deka e 15mm odnosno jas sum so skraten cerviks uste od 22 23 nedela nekade togas mi bese 20mm imam i fanelin ctg nemam bolki nema kontrakcii mi rekoa da zemam istata terapija do sega sto ja zimam toa e progesteron inekcii sekoja nedela primam magnezium zemam po 3 pati od 375mg utrogestan vaginalno stavam 2×1 za inekcijata za zreenje na bebeto nisto ne mi kazaa da ja primam cela bremenost samo lezam sega mi rekoa samo do wc da stanuvam iskustvo do koja nedela moze da se izdrzi vaka ima li mesto za panika
     
    На StarFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Речиси идентична ситуација со мојата, само што јас бев без фунелинг (за врв од прст како што паметам ми пишуваше на некој извештај) Јас издржав до 35+2 така да лежи, станување само до вц и само позитивни мисли
     
  8. Valickat@

    Valickat@ Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Lezam celo vreme do wc i nabrzinka samo jadam i povtorno vo krevet a kako do 35+2 dali ja imate primeno inekcijata za zreenje na plukata ili ne dali e se bilo dobro
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    И јас бев слично. Се породив 33+5. Примив две инекции за зреење на бели дробови. Првата во 30та недела, втората во 32ра. Се беше во ред.

    немаш место за паника. Лежи си и одмарај. Покриена си со пригестерон и не се оптеретувај. Читни искуства ќе видиш дека и ги преносуваат со скратен цервикс
    @Valickat@
     
  10. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Да, се добро се заврши, издржав толку со многу лежење и терапија иста како твојата.
    Мене матичниот во 30та недела ме прати на гак да ми ја дадат инекцијата за здреење ама од таму ме вратија зашто, како што кажа докторката, тие инекции имале дејство една недела, и ако не се породиш тие денови, се губел ефектот, а ти вика оваа недела нема да се породиш. Еден ден пред да се породам пак ме пратија гак за инекциите, а таму ме примија као готово ќе се пораѓаш ти, нема време за тие инекции да делуваат(иако од тогаш па дури се породам поминаа 20часа) Отидов во систина и прво што направија беше инекцијата за здреење, се породив и фала му на Господ, иако мало бебето си дишеше самостојно од прв момент.
     
    На eta и Martka им се допаѓа ова.
  11. Valickat@

    Valickat@ Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Jas naredniot ponedelnik odam povtorno na GAK i tamu spored ctg so mi pravat odlucuvat za inekcijata pa zdravje nadam se se da bide dobro do 36 nedela
     
    На BabyShark му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Valickat@

    Valickat@ Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Pa sega za sega mi vikat nemalo potreba od inekcijata zatoa sto sam nemala ni bolki ni kontrakcii a onaka se e dobro inaku mn porano sum so skraten cerviks i samo lezam po potreba stanuvam inaku fala vi za podrskata nadame se da stignam do 36 nedela
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Од инекцијата немаш штета само корист во случај за предвремено породување,ја примаат скоро сите со индикации за предвремено породување,а ти ги имаш.Но немора да значи,можеш да истуркаш и до 9 ти,но за секој случај добро би било да ги примиш
     
  14. Valickat@

    Valickat@ Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Fala ti mila za odg jas vo ponedelnik ke i spomnam na doktorkata za da ja primam za sekoj slucaj da sum si mirna
     
    На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Феминки, дали кога бевте на патолошка лежевте строго на грб со перница под задник или и странично? Мене во сон ми оди да се свртам колку и да пазам ми е страв. искуства ?
     
  16. Beba 68

    Beba 68 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Лежам и странично со перница за трудници меѓу нозе
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Здраво,
    Дали можеби некоја од Вас знае какви испитувања треба да се направат по скратено грло на матка во прва бременост, пред да се планира следна?
    Совет од матичен само серклаж... без совет за било какви испитувања пред бременост :|
    Ви благодарам
     
  18. Сабијаа

    Сабијаа Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки дали некоја имала случка да добие внатрежни болој во 18 г недела со кафеав исцедок?
     
  19. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Да се придружам во темава.
    31ва недела сум.
    Скратено грло на матка од 1,85-2 см, со фанелинг.
    Строго мирување и лежење.
    Примив вчера и денес по 2 инекции флостерон.
    Бебе е 2,2кг, со инсулин сум- си расте од шеќерот тоа.
    И тоа е.
    Има ли шанси 4-5недели да издржам со лежење до пораѓај?
    Други симптоми немам.
    Искуства кој има како мојата ситуација, нека пише.
    Ве исчитав сите, барам позитивни приказни, и се надевам на успех до крај
     
    На Dust, AlicaInWonderland, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Оф Алишен се измачи женче:hug:Лежи одмарај и мисли позитивно.Имам колешка со скратено грло(да не кажам пола грло) ради цин интервенција ,истера до термин цела бременост.Така да ,немаш многу уште некоја недела(fingers) Читкај си книга ,релаксирај се и ќе помине за брзу:)
     
    На zhap4e, Brpbrp и Alishan30 им се допаѓа ова.