1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    ихиихихих како не сум ја забележала до сега темава :D
    Јас ли??? Ма сите ора ги знам, играм, кршам нозе, се плеткам, фрлам штикли ехеееееее кој е ко мене.
    Опа иха :D Секогаш издржувам до крај и не пропуштам брзи орца. Најбитно е дека многу сакам да сум коловоџа :D хахахах
    Одев извесен период и на играорна така да кое било орце не ми бега ;)
    Единствено оро кое не го знам а сакам да го научам е паланечка тројка, а најомилено ми е Бувчанско, интересно орце :)
     
  2. Elina

    Elina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    63
    Јас баааш и не ги владеам орцата, а искрено би сакала, ама тешко да ме види некој на столче(добро освен додека трае ручекот/вечерата и тоа за да соберам енергија не за друго :tmi: :P ) не се откажувам така лесно бре :rofl: :rofl:
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    за оро сум тата мата,сите ги знам а и да не ги знам доволно е малце да видам како се игра и одма го факам,едноставно имам ритам ме бива(ама си се пофалив :D )одев и на играорна како помалечка,ама не е до тоа до талентот е :D кога играм највеке сакам или да сум прва на оро или последна..најубаво можеш да играш да шараш по свое..а нај ме нервира ко ке се нафакаат некои тетки до тебе и те кочат не можеш да играш туку мораш да се влечеш.ај наскоро одам на свадба па ке се одрипам.. ;)
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  4. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Се едно прочитав мој пост. Истото го кажувам и јас, но без последната раченица...ама ми се оди на свадба [​IMG]
     
  5. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Се декларирам како бивши играорец. Ехее едно време одев, рипав, скокав, арно ама пропадна школава и кога се отвори повторно од други не продолжив :( Гоолем минус ми е тоа :doh:
    Сите ора ги знам, и мерак ми е да играм. Со душа чекам некоја свадба да одам да се изнаиграм, ама пустото одамна не сум била :^)
    Ајде феминки, нека рипне некоја втавче и нека не’ кани на свадба да кршиме нозе ;)
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Опа - иха! (на колена!) :)

    Еј колку само си ги сакам нашите ора. Е сега не ги знам сите, ама ме бива, танцот ми е во крв (не баш скромно да признаам), така да ако ми објасни некој веднаш знам да се фатам на орото и да го играм до крај.
    Ги знам основните (оваа прилика ја користам да ја поздравам нашата професорка по физичко од средно која не научи да ги играме ората) - значи Пајдушко, Елено моме Елено, 6 напред 3 назад, 3 напред едно назад - не знам како се викаат :lol:
    Е сега ова Циганчица ме буни ама на свадба една малку го изгледав и се фатив брзо.
    И српските исто ми идат, цики цики цики цак! Ситно, ситно.

    Обожавам да го гледам Тешкото! Се ежам секогаш на изведбата. И најомиленото ми е Тресеница! И тука исто сите влакненца депилирани биле ил не, ми стојат! Преубаво ми е како полека почнува, па се убрзува, и отсекогаш сакав да си носам една таква носија па да тресам со рамениците.

    Да ви кажам една тајна. Кога ме фрка некоја патриотска носталгија, си ги пуштам орава на youtube (поздрав!) и си играм сама дома, околу маса вртам :wasntme: Пред да одам на свадба кај најдобрата другарка, ме фати паника дека не го знам Елено моме, Елено па преку youtube си го вежбав.
    И на секој гостин кој ми беше дојден на кафе или пијачка, му го покажував. Најдобар беше коментарот на мајка ми - не знам што правиш ама ова ни моме не е, не пак Елено :D
    Пих! Ама затоа на свадбата главна бев - имам сведоци дека орово од едвај моме, се разви во убава Елена, особено кога е играно со мерак, па и уште кога ќе ги чуеш звуците на зурлата и тапанот, priceless!!! :)
     
    На Wild-GirL, Hopeful, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Пирамидке делиме слична судбина, само јас не вртам околу маса, патам од фобија дека некој ме набљудува и срам ме пука :D туку си ги гледам само. На Тешкото автоматски сум најјака македонка и тука пцујам се живо и диво што ќе прокоментира лошо во коментари на јутуб.
    И она слушалка на уво, звук до даска, стандард...уште ракија на екс и зајдов.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ^^Кажи а? Тешкото ме ежи ептен! И секогаш во глава ги имам стиховите на Блаже Конески и си ги рецитирам, а понекогаш и по некоја солза пуштам! :$
    Така, емотивна сум по ова прашање и да - патриот сум голем кога се во прашање прекрасни уметнички аспекти на нашата традиција! И јас сум способна да се карам дека Тешкото е уметност.
    Орото - е уметност!
    Поезијата - секако дека е уметност!
    Ората ми се еден вид на фолкорна поезија, одраз на историјата на нашиот народ. Во нив нема политики, нема исправање криви Дрини, нема - вака било, онака било, мое било, твое било. Ората се - НАШЕ било и е.

    Токму затоа ги сакам. А каде се луѓето еднакви, ако не фатени на едно оро?! :)
     
    На Hopeful и Sephora им се допаѓа ова.
  9. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Ги знам сите,ај да не претерам може некое не знам,ама цел живот сум играорка и мн си ги сакам ората наши.НАјмногу ги сакам Елено моме,циганчица,пајдушко и сл
     
  10. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Сите ги знам, не за џабе толку години во играорно друштво бев :) . Ама тој пуст чачак неможам да го научам, а знам и дека никогаш нема штом до сега не ми успеало. А не е тежок. Ама ете.. не иде
     
  11. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Обожавам да играм, повеќето ги знам...само елено моме никако да го научам..некако многу ми е брзо. Иначе на свадби не седнувам :D
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Штом чујам нешто народно, ама одма ми се приидува на свадба и ми се игра :lol: Ретко идам на свадби во последно време, ама тогаш бар од душа знам да си изнаиграм...
    Пајдушкото ми е омилено,и тројката, а чочек и Елено моме ги неам научено... :$
     
    На Sunshine88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Јас единствено го знам правото и тоа шест напред три назад и толку хехе можда е за срамота али што да правам... На свадбите и на другите веселби со народна музика играм цела вечер гледам од другите како играт и јас така али да ме пуштат сама да ги играм другите ора нема шанса ке се збркам. Е единствено брзото неможам да го играм ниту сама ниту со некој друг.
     
  14. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Знам и тоа доста добро.Најубави ора ми се: Ситното,пајдушкото,циганчица,елено моме...
     
  15. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Воопшто не знам ора го знам само обичново и малку Пајдушкото други не знам,а криво ми е баш има прекрасни Македонски ора.
     
  16. s.u.n.s.h.i.n.e

    s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    32
    Одев на играорна скоро 7 години и сум голем обожавател на народните ора.Знам прилично доста и навистина ми претставува задоволство да ги играм.
     
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ги научив во школо. :rofl: Ги знам пајушко, елено моме и правото. :)
     
  18. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Не сум одела на играорна ама скоро сите ора ги знам, моите дома се опасни :D . Инаку срамота е бе Македонче правата барем да не ја знае. :D
     
  19. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Леле обожавам да играм оро. Ехее кога ке се развеселам :D Инаку одам на играорна доооолго време веќе десетина години така да извежбана сум бајаги. И башка си се изнашетав. Ем играм оро ем си шетам по светов, абе уживанции 8)
     
  20. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Леле, за жалење сум, не знам ниедно оро.Па и ретко одам на свадби, така да и да ги знам, не би имала каде да ги играм 8)