1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседнатост со тој што го сакате

Дискусија во 'Сингл' започната од Yeeah, 30 јули 2012.

  1. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Можебии има некоја слична ваква тема , доколку има слободно ставете ја оваа под клуч .. :)

    Дали сте опседнати со тој што го сакате ?
    Дали често го сонувате?
    дали вашиот љубовеен сон со него ви се остварил?
    и дали мислите дека го сонувате затоа што премногу мислите на него?
    (зборам за тие што ги сакате или сакале но не сте ги имале тогаш кога сте ги сонувале)
     
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.486
    Допаѓања:
    8.280
    Пол:
    Женски
    Опседнатост со тој што го сакате или нешто друго :)

    Јас бев опседната со еден бивши,мојата голема љубов :inlove: .
    Да,често го сонував ,и тоа да ти бидат пророчки сонови(скоро секогаш ми се остваруваа),иако мислев дека го сонам бидејчи често мислев на него.
    Од сите соништа,имало и убави и лоши ,кои се оствариле.
    За жал,не ми се оствари сонот кој често го сонував,да се омажам за него ;( .
    Иако можеби од преголема желба сум го сонувала тоа :wasntme:
     
  3. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Опседнатост со тој што го сакате или нешто друго :)

    Никогаш не сум била опседната со никого, дури сметам дека тоа не е ни здраво. Едно е да сакаш некого, а друго е да си опседнат. Инаку да, сум ги сонувала тие што сум ги сакала, а во моментот не сум била со нив, некои од соништата се исполниле, повеќето не :)
    Соништата се најчесто производ на нашата потсвест и на она што го преживуваме во текот на денот и она за што мечтаеме
    поздрав срцка :)
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Не сум била опседната до толку за да сонувам некогу. Да, обично го сонуваме она што го мислиме но навистина не е здраво толку да си приврзан и опседнат со некогу.
    Ми се има случено да мислам многу на личноста или да се обидувам да дознаам повеќе работи за таа личност но не до степен на опседнатост...
     
  5. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Најлошо нешто што може да се случи у една врска или љубов.
    И опседнатост не е знак за љубов, туку е знак за Егоизам, да ја имаш таа личност само за себе и толку. Да се ставаат Блокови околу таа личност психички за да шо се вика да не може да дише од вас .
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    . :devil: ..опседнатост...збор што асоцира на нешто нездраво,манијачко однесување....
    ..но, во реалноста таа опседнатост ни се случува без да осетиме....
    нормално е кога си вљубен да мислиш на саканиот на моментите да си го замислуваш навечер наместо перницата до себе, да го посакуваш...........самите мисли подсвесно работат преку нашите сонови...си ги доживуваме....дури и кога спиеме.... |-)

    .. |-) .слично е и кога се растурила таа врска...си мотаме мовиес од спомените најчесто убавите,си се запрашуваме оти морало така да биди и да се случи,го сонуваме сето тоа ,едноставно не е лесно да се заборави.....значи сакаме неќиме таа опседнатост ни се случува,на сите ....... |-)

    :rock: е сега,доколу сево ова прејди во пратење,истражување,прислушкување,кој и како оди ,кај се движи,како се однесува,анонимни јавувања.закани и уцени,опседнатоста за некоја личност поминва во патологија,е тоа е веќе болест шо бара третман... :rock:
     
  7. LadyEnn96

    LadyEnn96 Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Значи вака...
    Јас имав момче и бевме подолго време заедно...иии јас сеуште сум опседната со него постојано мислам на него на времето што сме го минале заедно,кога го видам сеуште чуствувам некој работи спрема него...Сакам пак да сме заедно но незнам како да му кажам!Едноставно незнам како да го заборавам... :/
    Ве молам дајте некој совет :)
     
  8. I.love.your.lips

    I.love.your.lips Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    970
    Мислам дека ако тој ги има истите чуства кон тебе не требате да прекинете и да се оделите а пак ич да се заборавите. А ако се сакате пак нема причини зошто да бидете разделени ако има причини едноставно кажи дека не постои во тебе и излези надвор и прошетај низ град може таму ќе го најдеш решението. Може да најдешнекој што мн. повеќе ќе те сака и ќе те цени а и ти ќе имаш поголема љубов кон него.
    Значи ти ако си решена да го забораваш треба само да бидеш цврста а ако сакаш да го заборавиш ама само така да се рече мислам дека тоа нема да ти успее.
     
  9. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас мислам пак да се смириш :) ако сте се скарале за глупост земи храброст и кажи му, остави ја гордоста кога се има љубов не треба да се има гордост но често пати ние прави ме грешки околу тоа ,кажи што чувстуваш све што ти лежи ако те одбие што мислам дека нема зошто убаво ви било сепак и тоа е за луѓе барем ќе знаеш на што си и што чувствува спрема тебе и после полесно ќе ти биде да го преболиш зошто тогаш ќе размислуваш разумно :)
     
  10. GoodGirl99

    GoodGirl99 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    24
    Па опседната?? :?: Нема да кажам така ама фактот дека насекое го сонувам, мислам на него.. То е веќе нешто друго :) А соништата искрено никогаш не ми се оствариле во врска со него (барем засега) а очајно посакувам да се остварат ;(
     
  11. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски

    И јас сум исти случај :@ ;(
     
  12. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    си го сонувам понекогаш,а многу често мислам на него,а опседнатост знам дека не е
     
  13. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.579
    Не сметам дека е опседнатост ако го сонуваш понекогаш и го мислиш, тоа е најнормално. Ако го мислиш секоја минута од денот, ако на секои 2 минути му се јавуваш, ако не го оставаш 5 минути од денот на мир, ако секој ден не правиш, а и не можеш да се сконцентрираш на некоја друга работа, освен да го мислиш и да збориш со него, да не го оставаш со други луѓе да збори па дури и роднини и другари, тоа веќе е опседнатост. И некој ако мисли дека штом ова не го правиш не го сакаш, не е воопшто така. Туку баш ова не е љубов туку нели-опсесија. За мене мислам дека не сум опседната. Го имам сонувано неколку пати, го имам мислено пред спиење, преку ден, збориме на тел. и сл. Ама си се држам, затоа што знам дека после ќе биде полошо за мене, но и за него, зошто ќе се сменам ќе бидам напорна, ќе го нервирам мнооогу повеќе и слично.
     
  14. Minareli

    Minareli Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    19
    Имам мн често слушано дека љубов чувствуваш низ цело тело, а опседнатос е кога ти е само во глава ;) И да, сама се уверив во тоа! :D
    Можда не се заљубив ама го сакав многу. кога ќе го видев немав пеперутки во стомак, имав цела зоолошка :lol:
    После некое време незнам што се случи ама не го сакав веќе, ама да, цело време мислев на него. Кога ќе зборев со него не ми се случуваше ништо, како со години да си се знаеме и најдобри другари да сме.
    Кога ќе ме прашаа дали го сакав ќе им кажев да,многу сигурна во себе, ама не осеќав ништо.
    а додека го сакав, некој само името да му го спомнеше ја на седмо небо бев веќе! :lol:
    Така да мислам дека ви помогнав барем на некои да ја сватите разликата меѓу љубов и опсесија ! :) :) :*
     
  15. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Хмм.. па незнам дали моево е опседнатост или опсесија. Всушност кога ќе кажам oпседнатост ми изглед на нешто болно, и по малку налудничаво, без навреда. Еднаш ја сонував мојата најголема љубов, што ми ги сруши сите ѕидови, а најмногу моето срце, но никогаш не бев опседната со него, затоа што да бев опседната, немаше гордоста да ме спречи до патот до слава и да биде мој.
     
  16. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Болно е. несакам ама ама неможам поинаку. ми го скрши срцето ко шофершајбна
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  17. I.love.your.lips

    I.love.your.lips Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    970
    Опсесијата ни е само во главата. Љубовта е таа што е присутна во целото тело. Иако се слични има премногу разлика. :l:
     
  18. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Jас бев опседната едно време :lol: само мислев на него, навечер неможев да спијам, мислев на него, на тоа како би изгледала нашате средба (бидејќи го немав и го немам сеуште запознаено :^) :( ), и секоја вечер го сонуваb.... Eднаш дури ми се исполна и еден сон точно после 6 дена, поврзан со него и така.... :o :tmi: понекогаш мислам дека сум полудела дека се ме потсеќа на него, така да само тој ми е во мисливе! :inlove: :rofl: :P
     
  19. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.486
    Допаѓања:
    8.280
    Пол:
    Женски
    сеуште сум опседната,го сакам исто како првиот ден,магија ли е ова,после 10 години сум сеуште вљубена :inlove:
     
  20. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Мила ти кажав и во ЛП не е магија едноставно сеуште ти значи знам каква била вашата ситуација и не е лесно според такви околности да го заборавиш. Но за да не мислиш толку на него земи излагај почесто со пријателите и пробај да запознаеш некој нов и на него да му дадеш шанса моѓеби така ќе го збаоравиш.