1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2017

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од ice.princess, 24 јануари 2017.

  1. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Многу го ценев Кејси Афлек како глумец, ама се појавија некои обвинувања за сексуално злоставување и вербално навредување на некои колешки, а можеби и други, така да сликата е малку поматена... Но ќе чекаме да се појават и дополнителни докази, со кои или ќе го ослободат, или ќе го дозакопаат...

    Инаку малку off topic, но во контекст со мојов пост, колку бев шокирана кога се потврдија обвинувањата за Бил Козби...
     
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Го изгледав и Jackie. Мене ми се допадна. Не е нешто wow, ама не е ни лош. Убаво е смислен и направен на некој необичен начин. Мислам дека и Натали Портман супер се снајде во улогата.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Ги изгледав пола од филмовиве номинирани за best picture, т.е. горе долу тие што ми привлекоа внимание и ми беа во план, па ќе искоментирам тука за Lion бидејќи во другата тема има неколку рецензии веќе за него.
    Мене официјално ми е фаворит за најдобар филм :bow:Мислам, јес да е вистинска приказна со тежок живот, типична како за Оскар - ама сепак ми има нешто посебно во него... Навистина успеа да ме допре со длабоката приказна, и со приказот на сиромаштијата во Индија на почетокот, и понатаму со потрагата по семејството.
    И да, каде побогу е Never give up од Сиа од саундтракот на филмов бе? :o Многу заслужува номинација за песна според мене! :doh:
    Најголемо разочарување од тие што ги гледав ми беше Manchester by the sea, мислев дека има ќе некоја специфика во филмов ама требаше да ги послушам негативните критики... толку досадно потрошени 2 часа и 17 минути одамна сум немала. :D Ла ла ленд вака кога ги гледам номинацииве не ми е нај во никоја категорија околу глумата :D За screenplay и категорииве за музика може...
    За актер ќе си навивам за Viggo Mortensen, Captain Fantastic ми беше супер филм што ептен ми остави впечаток, посебно со глумата.
     
    На kravce, zhap4e, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Иксрено немам намера да ги гледам сите филмови, како и да е на Оскари реално некогаш ставаат и ПРЕДОСАДНИ ФИЛМОВИ за номинации, и немам намера да седнам да гледам некој безпоента филм, само ради тоа што е турен на оскари, ЕВЕ пример за МАНЧЕСТЕР начитав дека е предосаден и безвезален филм, така да... се е јасно

    гледани ми се Lion, дефинитивно убав впечаток ми остави, лично многу ми се допадна
    Elle- Бизарен филм, Француски, чукнат, удрен во крило и веќе не знам како да го наречам хуху, гледам актерката е номинирана за главна улога, глумата и е неоспорна, ама бизарна... Ту, не знам шо да мислам
    Зоотопија- ЉУБОВ ЉУБОВ ЉУБОВ :) ПРЕМНОГУ ми се допадна, уживавв во оваа анимација и од срце се надевам ќе го лапне Оскарчето
     
    На JuLleE, kravce, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Мене ми останаа уште Hidden figures, до пола го изгледав, и Jackie од овие што ми фатија око. Инаку ќе ме дружи ли некој во недела? :D

    Lion мене многу многу ми се допадна, искрено ми е фаворит за Оскарот ама тешко. Fences очекував нешто поинаку, далеку од тоа дека е лош филмов, ама not my cup of tea. Hacksaw ridge изненади позитивно ептен, и искрено ич нема да ми биде криво ако земе Оскарче, мада не верувам. Аrrival е добро филмче, ама не е за оскар, исто како и La La land, overrated ми е. Manchester by the sea ми беше страшно многу монотон, а јас имав многу повисоки очекувања од филмов.

    Moonlight & Hell or high water како што си кажав во првиов пост на темава не ги изгледав ниту па планирам да ги изгледам, не ме влечат.

    За best actor навивам за Viggo Mortensen и Andrew Garfield.
    За Best Actress немам фаворити, иако очекувам дека Натали ќе ми се допадне, ама прво да го изгледам филмот. Инаку Мерил е извонредна како актерка, ама не верувам дека ќе и ја донесе наградата овој филм.

    Best Supporting Actor/Аctress фаворити ми се Dev Patel, кој глумеше неверојатно добро, а од женскиве сум torn between Viola и Оctavia, која и да земе, заслужено ќе е.


     
    На joy1, rhcpfan, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Секако, ќе коментираме групно во темава, традиција ни станува веќе. :D
     
    На Kohlensäure, Ketchup и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  7. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.130
    Пол:
    Женски
    Секако дека ке се гледа едвај чекам недела вечер :D
    Ги изгледав скоро сите филмови што беа номинирани за оскар па сега да видиме што ке биде.
    Фаворит ми е Lion еден од подобрите има и други ама ке видиме :)
     
    На Kohlensäure и Ketchup им се допаѓа ова.
  8. Пилот

    Пилот Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Предвидувања?

    Филм - La La Land
    Актер - Дензел Вашингтон
    Актерка - Ема Стоун
    Спореден актер - Махершала Али
    Споредна актерка - Вајола Дејвис
     
  9. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Фаворит за филм ми е дефинитивино Lion, иако не стигнав да ги гледам Hidden figures i Moonlight (Manchester by the sea немам намера, не ме привлече од трејелрот)... Како и да е кој и да победи, ќе ми биде мило освен за La La Land. Не го хејтам филмот, го гледав ми се допадна ама за мене е преценет покрај овие други...

    Главен актер би сакала Andrew Garfield да си земе, за мене човекот најмногу заслужува иако знам дека тоа нема да се случи...Тука може да го ставам и Viggo Mortensen.
    За главна актерка ми е сеедно, верувам дека Ема ќе земе.
    Споредни Dev Patel и Viola Davis. На Вајола нека и ги дадат сите оскари :D:bow::bow::bow:
     
    На sweet-cherry, kravce, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  10. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.153
    Пол:
    Женски
    Лелеле годинава воопшто не сум спремна за Оскари, немам гледано миту еден филм оф номинираниве...
    Така да ке си гледам црвен килим :D
     
    На Quincy и Ketchup им се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    На Сител секогаш викаат дека почнува од 11 и пол, а почнува накај 12 и пол, па и 1.
    Јас не знам дали ќе ве дружам. Слабо сум спиен, а и утре во школо...
    Гледам Лејди Гага и годинава спрема нешто, ама што точно, ќе дознаеме вечер.
     
  12. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.130
    Пол:
    Женски
    Додека да почнат оскарите ке заспиеме |-)
    Ама многу сум љубопитна кај кого ке отидат се надевам дека нема да заспијам и дека ке гледам до крај :D
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Ај од мене некои предвидувања за вечер:
    Best picture: Hidden figures/Lion
    Best director: Damien Chazelle – La La Land
    Best Actor: Denzel Washington
    Best Actress: Emma Stone
    Best supporting actor: Dev Patel
    Best supporting actress: Viola Davis
    Best animated feature film: Zootopia

    Се надевам барем еден ќе погодам, а сестра ми па дури и уплати ливче во кладилница :D
    Спремна сум за вечер, грицки си купив и сега само чекам:)
     
    На Kohlensäure, Mishela и Ketchup им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Дечки, дајте некои линкови за онлајн стрим? Ова Зулу ТВ зафркава, а и не сакам да ја слушам Миланка. :(
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    и јас барав ама не можев ништо да најдам освен ова http://web.maxtv.mk/ што е пренос од кај нас
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Леле и ова не го отвара. К'смет да се немало, тоа ти се вика. :D
     
  17. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Од тоа што ми е изгледано фаворит ми е 'Hacksaw Ridge', иако мислам дека 'La La Land' ќе биде големиот победник на вечерта и ќе освои скоро се за што е номиниран. :)
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Миланка шминка фризура мислиш дирекно од Холивуд ја вклучуваат :P
    Толку годни ги води (вака или така) заслужува еднаш да ја пратат пустата таму :D

    П.с Охридски бисер Филеви рекламава заштитен знак на оскарите хахахаах
    Абе секоја година и само на Оскари ја грмат
     
    На Ketchup, JuLleE, zhap4e и 5 други им се допаѓа ова.
  19. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.153
    Пол:
    Женски
    Јас мислам време е да се пензионира, се ежам кога ќе ја слушнам
     
    На JuLleE и ludoto19 им се допаѓа ова.
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ^ На смеа е мислењето, пошто е константна секоја година, Ко онаа на Евровизија од Иселенички Џубокс како и да се викаше :D
     
    На boomsleng, JuLleE и CrAzZyYy им се допаѓа ова.