1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Откуп во Шошенк (The Shawshank Redemption) [1994]

Дискусија во 'Филмови' започната од femina90, 26 септември 2011.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    [​IMG]
    Red: [narrating] The first night's the toughest, no doubt about it. They march you in naked as the day you were born, skin burning and half blind from that delousing shit they throw on you, and when they put you in that cell... and those bars slam home... that's when you know it's for real. A whole life blown away in the blink of an eye. Nothing left but all the time in the world to think about it.

    Andy Dufresne: That's the beauty of music. They can't get that from you... Haven't you ever felt that way about music?
    Red: I played a mean harmonica as a younger man. Lost interest in it though. Didn't make much sense in here.
    Andy Dufresne: Here's where it makes the most sense. You need it so you don't forget.
    Red: Forget?
    Andy Dufresne: Forget that... there are places in this world that aren't made out of stone. That there's something inside... that they can't get to, that they can't touch. That's yours.
    Red: What're you talking about?
    Andy Dufresne: Hope.

    Филм кој заслужува посебна тема, иако е стар 17 години :bow:
    Филм кој ме остави без здив, не трепнав, ниту се помрднав од место цели 140 минути.Веќе подолго време на прво место на imdb.
    http://www.imdb.com/title/tt0111161/
    Morgan Freeman и Tim Robbins во главните улоги, иако се размислувало и за Tom Hanks, Kevin Costner, Tom Cruise, Nicolas Cage, Johnny Depp.
    Кој гледал нека коментира, кој не, нека симнува :)
     
    На elimkd, loola23 и sparkle.q им се допаѓа ова.
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Ме чуди што за филмот сеуште нема коментар, посебно поради фактот што филмот е еден од најдобрите филмови на сите времиња :)
    Стар, ама добрар филм, за млад човек кој неправедно ќе биде осуден за убиство на неговата жена и нејзиниот љубовник...
    Ај да не раскажувам, тику една препорака за сите кои не го гледале ОБАВЕЗНО ДА ГО ИЗГЛЕДААТ.
    Инаку филмот сеуште го држи првото место на IMDB со оцена 9.2 :)
     
    На loola23 и femina90 им се допаѓа ова.
  3. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    29
    И мене ме чуди што има само еден коментар на темава, филмот е дефинитвно MUST SEE незнам што друго дака кажам кога цел свет на imdb му дал прво место, значи дека вреди за сите љубители на добар филм да го изгледаат. предобар е
     
  4. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.489
    Допаѓања:
    2.078
    Појак филм не сум гледала досега. Значи го гледав пред една недела и сеуште сум под импресии од него. Не е за џабе прво место. Значи браво :)
    Ќе ги спуштам и другите филмови од Frank Darabont, сигурно не се како овај, но сепак мора да се добри. :)
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Одличен филм,не залудно е прв на ИМДБ
     
  6. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Значи со оглед на тоа колку е стар филмот, мислам дека е одлично направен, и како што кажавте и погоре не за џабе има највисока оцена на IMBD.
     
  7. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Откуп во Шошенк. :rofl::rofl::rofl:
    На што откуп? На тутун или пиперки?
     
  8. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Гледан...предобар е немам збор...
     
  9. K-a-t-e

    K-a-t-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    еден од моите омилени филмови
     
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Одличен филм, го гледав скоро, прочитав дека филмот е излезен во иста година со pulp fiction и е засенет од истиот филм, својата слава ја доживува тек после 3-4 години. Одличен избор на актерска екипа, заслушено се наоѓа на врвот на имдб листата. На крајот се радував како дете мало :D
     
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Забавен и топол филм (типични 90-ти), но не е најдобриот на сите времиња. Мене ми беше нереална оваа драма за да се поврзам. Се прашував дали крајот е само фантазија и дали се двајцата всушност мртви.
    ОК тоа, работа, образование, истрајност, дејствување наместо жалење, помагање на другите, ама ова е познато и без филмов... А бегството, кармата... што е многу е многу :?: