1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.413
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Освен надуен стомак и гради, многу сум нервозна и многу јадам. А да имам и страшни болки.
     
  2. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Зголемени гради

    Негде околу десетти овој добив менструација и како и обично, пред тоа ги имав нормалните ПМС симптоми како на пример зголемени и отечени гради. Сега и покрај тоа што има уште скоро две недели до мојата повторна менструација ја зебележувам истата промена. Дали можеби некој знае зошто? :^)
     
  3. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ПМС (предменструален синдром)

    јас морам да прашам дали на некој му помогнале кафетин менструал за ПМС или ги користите за болки при менструацијата?

    Најсериозно ме интересира дали има некои апчиња за ПМС затоа што ако уште еднаш се расплачам зошто ми падна ќебето или затоа што не ми успеа тостот ќе се убијам или себе или некој друг.... :^)
     
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    ПМС (предменструален синдром)

    Неделава што доаѓа ќе биде пеколна... :worried:
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    ПМС (предменструален синдром)

    ^ Ех, се согласувам за ова Вајлд. Јас ова го имам само еднаш искусено и воопшто не сакам да ми се повтори. Кој би рекол дека можам да се претворам во една зае*ана и преемоционална ку*ка :$ :D кога сум во ПМС. Леле, па кои нервози ме пукаа, на сите им се дерев, ни криви ни должни. Градите олкави, ме болат, целата подуена, се ме боли, а па за расположението да не зборам. :tmi: Којзнае како ме трпеле тие околу мене. :D А еве како што викаш, и мене оваа недела ќе ми биде пекол.. :worried:
     
  6. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ПМС (предменструален синдром)

    И јас сум во ПМС моментално и како чудовиште сум право. Јадам како стока, а се тешам дека апетитот ми се зголемил бидејќи последнава недела конзумирам Вит Ц по 1000 мг дневно :emo: Најмногу ме тера да јадам храна со шеќери и масти. По едно цело чоколадо на ден обавезно и пола кило леб во комбинација со салами, сирења, кечап и знам напати(како што вика еден другар) и кафеав шеќер да си јадам така со лажица :$ Градите ме болат многу - тоа не е ништо ново. Али овој пат некако се осеќам силно вознемирена, а нема некоја посебна причина за тоа. Дури кога пешачам ми се чини како центарот за рамнотежа да ми е пореметен и секој момент ќе се струполам на земја. Ова го доживеал некој или... :worried: :worried: :worried:
     
    На milicka19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    ПМС (предменструален синдром)

    ^^ Мене не би сакале да ме запознате во овој период :wasntme: Не знам како моите останаа живи овие неколку дена,живи ги изедов луѓето без причина и после ми паѓаше жал што им викав и одев в соба и плачев како дете од 3 години :x :worried: Лошка сум,лошка во ПМС...ми иде да ги касам луѓето :geek: А имам и страшни болки и голеем ЧОКОЛАДЕН апетит кој и онака секогаш го имам,но во овој период е значително зголемен,ќе ги банкротирам моите за чоколада :angel:
     
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ПМС (предменструален синдром)

    јас мислам од влада треба да им одобрат на сите жени пари за купување чоколада во ПМС :D
    или дома да ни праќаат по еден пакет месечно
    леле замислете милка со лешник, јагода, карамел. Торта со фил од ванила и јагоди одозгора
    сладолед нирвана
    аууууууу
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Јас се обидувам да се контролирам. Колку толку, барем да не се истурам кај што не треба. Тогаш сите ми се криви, одам намрштена како цел свет против мене да е и уста не ми се отвора. Па, еден момент се смеам, следниот плачам, потоа вриштам. Дечко ми тогаш е најмирен, се плаши сиромашкиот во овој период од мене и само ме слуша. А јас пак за нешто крив ќе го најдам и ќе си најдам причина да се дерам ако ми се дере. Па после тоа ќе ми помине, па ќе го бацувам и таман ќе си рече уф добро е, ќе најдам нешто што ми смета :x

    Поготово на работа ми е многу тешко во овој период, ама се контролирам некако да не им ги скршам вратчињата :lol:
    А не знам точно во која држава во Америка има закон со кој, доколку жената изврши кривично дело, а била во пмс, се смета како олеснителна околност :)
     
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ПМС (предменструален синдром)

    ова е добро ;)
    си правиш список и оп сега сум во пмс ајде да почнам да убивам :D :D :D
     
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    ПМС (предменструален синдром)

    Ми текна на еден цитат од филмот The Last Song, ме изнасмеа....

    Kid - Mom says it's because she has PMS.
    Father - Do you even know what that means?
    Kid - I'm not a little kid anymore. It means pissed-at-men-syndrome

    :D
     
    На karina8, macysh, Hipica и 7 други им се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.239
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Јас сум буквално како Dr. Jekyll and Mr. Hyde :D Мењавам расположение, и личност тотално. Ми викаат тие сто ме знаат , арно што не сме се запознале додека си во ПМС никогаш не би се дружеле :D :D :D :D
     
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ПМС (предменструален синдром)

    Жена во ПМС = опасност по живот. Кој не створил?! Додуше мажите имаат ПМС кога нивниот тим не победува, врти сучи, исти сме сите :)

    Сите ги имаме истите синдроми, а градиве ми се - абре да ги сликаш. Не дека се фалам, ама стварно е така :) Воедно и единствен позитивен момент од ПМС-ов.
    Пред да добијам има ден кога ужасно ми пречи ѕвонењето на телефоните на работа.Во тој момент станувам чудовиште кое е сконцентрирано на тие проклети телефони кои ѕвонат и тоа ужасно ми оди на живци. Ми иде да станам и сите телефони да ги искршам. И кога ќе го сфатам фактов, само си се насмевнувам, погледнувам кон календарот и си велам „Ах, еве го - за 3 дена ќе добијам“ И така и се случува :)

    Во Германија во повеќето фирми девојките имаат право на слободен ден за време на ПМС. Да си најдев работа таму не ќе беше лошо. Барем не морам да правам масовно убиство не телефонските апарати :wasntme:
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Ајде малку да се насмееме и утешиме :)


    PMS:

    ~Pass My Shotgun
    ~Psychotic Mood Shift
    ~Perpetual Munching Spree
    ~Puffy Mid-Section
    ~People Make me Sick
    ~Provide Me with Sweets
    ~Pardon My Sobbing
    ~Pimples May Surface
    ~Pass My Sweatpants
    ~Pissy Mood Syndrome
    ~Plainly; Men Suck
    ~Pack My Stuff
    ~Potential Murder Suspect
    :D :D
     
    На Hipica и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  15. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    ПМС (предменструален синдром)

    Моментално имам вакво нешто и ќе ПОЛУДАМ бре :devil: :envy: ]:)
    Нервозна сум, по сите викам, нестрплива, јадам по 846235675236 пати и се сум гладна..Неможам веќе, неможам :o :(
     
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.239
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Potential Murder Suspect :rofl: :rofl: :rofl:
     
  17. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Кај мене не е баш толку страшен пмс :D само што многу ми се јаде благо,милка,дорина чоколадо :rofl: не сум пребирлива за благото тој период :D вообичаено преголема нервоза,многу ми се спие,чуствувам замор, ретко се случува стомак да ме боли, па и пред да добијам, глава обавезно ме боли, некогаш неподносливо, но може да се случи и да немам никакви симптоми, а да сум во пмс.
     
  18. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ПМС (предменструален синдром)

    почнува турата за месецов |( ааах тешна недела е пред мене :!: :lol:

    Него еве неколку вистини за ПМС претставени преку слики :rofl:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    ПМС (предменструален синдром)

    Мене всушност ништо не ми се јаде и насабајле ден два пред да добијам ми се гаде малку онака мислам дека ќе повратам, ама не повраќам, а и нозете наве4ер ме болат, добро и што сум нервозна а после ден два се е подобро... :):)
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.516
    ПМС (предменструален синдром)

    Пробав со магнезиум 1000 мг дневно,јок,нема продобрување.Пмс е пмс...точка.